loader image
صفحه اصلی > اینترنت اشیا و زندگی هوشمند و شهر هوشمند : راه حل‌های هوشمند مدیریت آب برای شهرهای آینده

راه حل‌های هوشمند مدیریت آب برای شهرهای آینده

بر اساس گزارش یاهو فایننس، آخرین تحلیل Emergen Research نشان می دهد که اندازه بازار جهانی مدیریت آب هوشمند در سال 2028 به 18.9 میلیارد دلار خواهد رسید و CAGR 12.6٪ را در دوره پیش بینی شده ثبت می کند. همانطور که شهرهای شهری هوشمندتر و از نظر تکنولوژی پیشرفته تر می شوند، نیاز به راه حل‌های هوشمند مدیریت آب ، به شدت در حال افزایش است.

رشد جمعیت و حاشیه نشینی دو عامل کلیدی هستند که به نابرابری بین منافع بازار منابع آب کمک می کنند. علاوه بر این، چارچوب های رو به کاهش آب، عرضه آب شیرین جهانی را تحت فشار قرار داده است. به دلیل این چالش ها، اکنون برای شهرها بسیار مهم است که بر آخرین نوآوری ها در فناوری آب تکیه کنند. با استفاده از فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و داده های بزرگ، مناطق شهری می توانند با موفقیت به مبارزه با بحران جهانی آب کمک کنند. در زیر چند راه حل‌های هوشمند مدیریت آب در شهرهای آینده آورده شده است.

حسگرهای اینترنت اشیا

حسگرهایی که از اینترنت اشیا استفاده می کنند، به دلیل تنوع زیاد، کاربردهای زیادی در مدیریت نوآورانه آب دارند. با کمک حسگرهای اینترنت اشیا، مدیران آب ناهنجاری‌های سیستم‌های آب، از جمله نشت لوله و خرابی تجهیزات را شناسایی می‌کنند. از دیگر کاربردهای حسگرهای اینترنت اشیا در مدیریت آب می توان به اندازه گیری کیفیت آب خام در حوضه های آبریز و کمیت آب در مخازن اشاره کرد. این حسگرها همچنین به اندازه گیری ترکیبات شیمیایی موجود در آب پس از تصفیه کمک می کنند.

به طور کلی، با استفاده از داده‌های بی‌درنگ جمع‌آوری‌شده توسط حسگرهای آب مجهز به اینترنت اشیا، مدیران زنجیره تامین آب می‌توانند تصویر واضحی از تغییر زیرساخت‌های آب به دست آورند. مهمتر از همه، آنها می توانند تغییرات منابع آب را نظارت کنند و تصمیمات مبتنی بر داده را برای بهبود بهره وری آب اتخاذ کنند.

کنتور خوان های خودکار

در آب هوشمند برخلاف کنتورهای سنتی، کنتورخوان‌های خودکار داده‌ها را در زمان واقعی جمع‌آوری می‌کنند تا به تغییر مصرف آب و هزینه‌ها کمک کنند. یکی از مزایای کلیدی کنتور خوان های اتوماتیک دقت خواندن جریان آب است. از آنجایی که کنتور خوان های خودکار اطلاعات دقیق در مورد جریان آب را تضمین می کنند، مشتریان می توانند مصرف آب را از نزدیک نظارت کنند.

در نتیجه مصرف کنندگان می توانند اقدامات عملی برای استفاده کمتر از آب در محل کار و خانه انجام دهند. با استفاده از نظارت بر زمان واقعی آب، صاحبان مشاغل می توانند به راحتی نشت هایی را که منجر به هدر رفت آب در سال می شود، تشخیص دهند.

سپس می توانند مشکلات اساسی مانند شکستگی لوله ها را به سرعت برطرف کنند تا از خرابی های عمده و تعمیرات پرهزینه جلوگیری کنند. یکی دیگر از مزایای اندازه گیری هوشمند، ادغام آسان با دستگاه های تلفن همراه است. این امکان خواندن کنتور از راه دور را فراهم می کند و تحلیل داده ها و تنظیم مصرف آب را برای مصرف کنندگان آسان می کند.

“خودروهای خودران آینده موانع را می بینند”

در رسانه تخصصی شهر هوشمند و فناوری‌های نوین بک‌پرس بخوانید.

هوش مصنوعی

روش های زیادی وجود دارد که هوش مصنوعی می تواند مدیریت آب را در شهرهای شهری متحول کند. به عنوان مثال، مقامات شهری می توانند از هوش مصنوعی برای مدیریت هدر رفت آب استفاده کنند. در بیشتر موارد ترکیدگی لوله ها و نشت شیر ​​از عوامل کلیدی هستند که باعث هدر رفتن آب در خانه ها و ساختمان های تجاری می شوند. از آنجایی که هوش مصنوعی ارزیابی تلفات آب را در زمان واقعی ارائه می دهد، می تواند به کاهش هدر رفت ناشی از نشت کمک کند.

ناگفته نماند که مدیران آب می توانند از فناوری هوش مصنوعی برای قطع خودکار لوله ها استفاده کنند. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند مدیریت آب را با بهبود کارایی در گیاهان آب و بهینه‌سازی منابع آب، تصفیه فاضلاب و آبیاری هوشمند افزایش دهد.

افزایش جمعیت، تغییرات آب و هوایی و حاشیه نشینی به کمبود آب در بسیاری از شهرهای جهان کمک می کند. و در حالی که سرمایه گذاری در سدها، لوله ها و مخازن ذخیره سازی جدید برای مقابله با این مشکل ایده آل به نظر می رسد، همیشه امکان پذیر نیست. در عوض، فن‌آوری‌های نوآورانه باید بخشی از مدیریت آب برای افزایش عرضه آب شیرین در مشاغل و خانوارها باشند.

فن آوری های مورد استفاده در مدیریت آب شامل کنتور خوان های هوشمند، حسگرهای اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و سیستم های توزیع شده خودکار است.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید