loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > دسته بندی نشده : ربات جراح هوشمند ؛ علم روباتیک در دانش پزشکی

ربات جراح هوشمند ؛ علم روباتیک در دانش پزشکی

به گزارش بک‌پرس، به نقل از sciencedaily، در راستای جراحی کاملا خودکار بدون دخالت انسان توسط ربات جراح هوشمند ، محققان آمریکایی دانشگاه جان هاپکینز برای اولین بار موفق شدند یک عمل جراحی پیچیده را بدون دخالت انسان و توسط ربات انجام دهند.]

اولین عمل جراحی پیچیده به وسیله ی ربات بدون دخالت و کمک انسان

این ربات جراح هوشمند “STAR” که نام دارد  بدون کمک انسان عمل جراحی عمل جراحی پیچیده‌ی لاپارسکوپی را بر روی بافت خوک انجام داده و عملکرد آن بهتر از جراحان انسانی بوده است و توانسته در اتاق جراحی دو سر انتهای روده خوک را به یکدیگر متصل کند. در طراحی این ربات بخش مهندسی دانشگاه جانز هاپکینز و بیمارستان ملی کودکان واشنگتن با یکدیگرهمکاری داشته‌اند.

تکنیک‌های مورد استفاده در حال حاضر مانند سیستم جراحی داوینچی همچنان توسط جراح انسان کنترل می‌شوند اما «ربات جراح هوشمند پارچه‌ای خودکار» با نام اختصاری «STAR»؛ کاملاً با سیستم‌های سنتی متفاوت است.

ربات جراح هوشمند STAR ؛ اولین سیستم رباتیک برای جراحی در بافت نرم

اکسل کریگر، دانشیار مهندسی مکانیک در دانشگاه جان هاپکینز و سرپرست این تیم تحقیقاتی، در این باره گفت: ربات جراح هوشمند  STAR اولین سیستم رباتیکی است که برنامه‌ریزی، تطبیق و اجرای طرح جراحی در بافت نرم را بدون دخالت انسان انجام می‌دهد.

پس از سال‌ها تحقیق و توسعه، این تیم ثابت کرده است که ربات جراح هوشمند  STAR می‌تواند وظایف جراحی دقیق را بهتر از جراحان انسانی انجام دهد و اتوماتیک کردن ربات برای انجام این نوع وظایف پیچیده نیاز به نوآوری‌های بیشتری دارد.

ربات این جراحی را بر روی چهار حیوان انجام داد و نتایج به طرز قابل‌توجهی بهتر از عمل‌هایی هستند که به همان روش توسط انسان‌‌ها انجام می‌شدند

اتصال دو انتهای روده یکی از چالش برانگیزترین مراحل در جراحی دستگاه گوارش است که تا کنون به دست یک جراح ماهر نیاز داشته تا با دقت و ثبات بالا بخیه بزند.

محققان می‌گویند جراحی‌هایی که نیاز به دقت بالایی دارند و بارها برای بیماران مختلف تکرار می‌شوند می‌توانند با تمرکز بیشتری و مستقل از میزان مهارت جراح‌ها توسط ربات‌ها انجام شوند.

ربات‌ها در علم پزشکی و جراحی

پیشتر در سال ۲۰۱۶ نمونه‌ای از این ربات ساخته شده بود که روده خوک را به طور دقیق ترمیم می‌کرد، اما این ربات جراح برای دسترسی به روده و راهنمایی بیشتر به کمک انسان نیاز داشت.

در این عمل حتی کوچکترین لرزش دست و یا زدن یک بخیه نابجا می‌تواند منجر به باقی ماندن سوراخ روی روده و عوارض فاجعه‌باری برای بیمار شود اما در جدیدترین تحقیقات این تیم که روز چهارشنبه در مجله Science Robotics منتشر شد، محققان داده‌هایی را ارائه کرده اند.

بهترین گجت‌های هوشمند با هوش مصنوعی در سال 2022

در رسانه تخصصی شهر هوشمند و فناوری‌های نوین بک‌پرس بخوانید.

این داده‌ها نشان می‌دهد که ، ربات جراح  STAR می‌تواند به طور مستقل جراحی پیچیده بافت نرم را در خوک‌ها با “لاپاراسکوپی” و تنها با ایجاد برش‌های کوچک انجام دهد.

در نتیجه این موضوع  هیچ نشتی در روده خوک‌هایی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند، مشاهده نشد ومرحله بخیه ساخته شده توسط ربات، دقیق‌تر و سازگارتر از مداخله انسان بود.

بیشتر بخوانید: دانش هوش مصنوعی و تحلیل آواز پرندگان

در انجام این عمل یک آندوسکوپ سه بعدی نوری و همچنین یک الگوریتم توسعه‌یافته ردیابی مبتنی بر زبان ماشین ربات را راهنمایی می‌کنند. این ربات جراح  هنوز نیاز دارد تا طول بافت به صورت دستی علامت گذاری شود تا به ردیابی آن کمک کند.

اما طبق گزارش ها، این تیم شروع به کار کرده است. کار بر روی یک رویکرد جدید که می‌تواند دوربین‌های ربات را کوچکتر و برنامه ریزی جراحی را ساده‌تر کند.

کریگر گفت: جراحی بافت نرم مخصوصاً برای ربات‌ها به دلیل غیرقابل‌پیش‌بینی بودن اتفاقات و موانع غیرمنتظره در اتاق عمل سخت است. ربات جراح جدید، به نام STAR، اما دارای یک سیستم کنترلی هوشمند است که می‌تواند همچون یک دکتر جراح برنامه عمل را طراحی و تنظیم کند.

بیشنر بخوانید :  تلسکوپ فضایی جیمز وب به مقصد نهایی رسید

این سیستم هوشمند ترکیبی از دوربین‌های مادون قرمز نزدیک و دوربین‌های نوری ساختاری مجهز شده است تا تصویری سه‌بعدی از محل جراحی بازسازی کند و در صورت نیاز اصلاح شود تا هر چیز شگفت انگیزی مانند انسداد بافت را در نظر بگیرد.

این می‌تواند گام مهمی در ایمن‌تر کردن جراحی‌ها باشد؛ زیرا به جراحان اجازه می‌دهد معیار موفقیت روش‌های دشواری مانند آناستوموز را بهتر آزمایش کنند؛ روشی که سالانه بیش از یک میلیون بار در ایالات متحده انجام می‌شود.  امید است که ربات جراح STAR  بتواند باعث ایجاد انقلابی در سایر روش‌های چالش برانگیز جراحی مانند برداشتن تومورشود.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید