loader image
صفحه اصلی > اینترنت اشیا و خبرهای کوتاه : رتبه برتر نخستین بوت کمپ اینترنت اشیاء توسط یک جوان همدانی

رتبه برتر نخستین بوت کمپ اینترنت اشیاء توسط یک جوان همدانی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

در نخستین بوت کمپ اینترنت اشیاء که در کشور ایران محل “مرکز صندوق نوآوری ریاست جمهوری با حمایت دکتر ستاری” برگزار شد 11 تیم به رقابت پرداختند که «سینا سوادکوهی» فارغ التحصیل رشته IT دانشگاه تهران تنها نماینده از استان همدان در این دوره حضور داشت که موفق به کسب رتبه شد. در این دوره که با هدف حرکت به سمت کارآفرینی در حوزه اینترنت اشیاء و بومی‌سازی این فناوری در کشور برگزار شد، ۶۷ نفر از نخبگان کشور از ۱۴ استان گرد هم آمده و در دوره‌ای ۴۵ روزه طی سه مرحله با این فناوری پیش رفتند.

افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها با گلخانه هوشمند

به گزارش BACpress و به نقل از همدان پیام ، سینا سواد کوهی، گفت: مفهوم اینترنت اشیاء اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیاء برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند برای نمونه می توان به یخچال های هوشمند که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره کرد.

کسب رتبه برتر در نخستین بوت کمپ اینترنت اشیاء توسط یک جوان همدانی
کسب رتبه برتر در نخستین بوت کمپ اینترنت اشیاء توسط یک جوان همدانی

وی با تأکید بر ضرورت استفاده از اینترنت اشیاء در همدان گفت: با توجه به ظرفیت موجود در ایران به ویژه از نظر علاقه جوانان، مختصصان، ورود این فناوری های نوین به کشور و خلاقیت جوانان ایرانی در حیطه اینترنت اشیاء جا دارد از این علم استفاده شود و در حال حاضر همدان به شدت به این فناوری نیاز دارد. او در این باره تصریح کرد: در دنیا بیش از 20 موضوع مورد توجه کارشناسان و پیشتازان این صنعت قرار گرفته است.

 نیاز همدان به اینترنت اشیاء در 2حوزه کشاورزی و پارکینگ

سوادکوهی با بیان اینکه همدان به ورود اینترنت اشیاء به دو حوزه کشاورزی و پارکینگ به شدت نیاز دارد گفت: همدان  از نظر نیروی کار و متخصص و موارد فیزیکی ظرفیت ورود به این فناوری را دارد. این پژوهشگر همدانی با یادآوری این نکته که مسؤولان به دنبال هوشمندسازی تهران هستند در صورتی که همدان از شهرهایی است که ظرفیت بهتر و بالاتری برای پیاده سازی اینترنت اشیاء نسبت به تهران در خود دارد ادامه داد: این مورد را به شخص معاون علمی فناوری و مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران نیز گوشزد کرده ام که می توانند همدان را آزمونه اینترنت اشیاء در کشور قرار دهند.

سوادکوهی با بیان اینکه نیاز داریم مسؤولان خوش بینانه تر به این موضوعات نگاه کنند و در این مورد جذب سرمایه گذاری داشته باشند گفت: شهر همدان می تواند با استفاده از این فناوری و ظرفیت های نامحدودی که دارد قدم بزرگ و چشمگیری در جهت توسعه و ارزآوری بردارد. وی با اشاره به اینکه طرح های اینترنت اشیاء در زمینه هزینه و درآمد به صرفه و سودآور خواهد بود، گفت: همدان جوانان زیادی با تخصص هایی در حوزه فناوری اطلاعات (IT ) دارد و مدیران بلند پرواز نیز دارد که این موارد در تعامل با هم عملکرد بالایی را رقم خواهند زد.

 افزایش بهره وری در کشاورزی با اینترنت اشیاء

این جوان پژوهشگر همدانی با اشاره به مهم بودن صنعت کشاورزی برای همدان با توجه به 16هزار و 351 بهره بردار کشاورزی، دام و شیلات در این استان بیان کرد: همدان یک شهر کشاورزی قلمداد می شود و دارای مزیت هایی در این زمینه نسبت به دیگر استان ها از جمله وجود زمین های حاصل خیز و پیشینه و تجربه کشاورزی در این استان همچنین نزدیکی زمین های کشاورزی به مناطق شهری است. سوادکوهی با اشاره به لزوم حفظ آب در عین حفظ کشاورزی همدان و افزایش بهره وری، کیفیت محصولات و سود کشاورزان با وجود کاهش مصرف آب بیان کرد: اگر با استفاده از فناوری بتوانیم سود کشاورزان را افزایش دهیم مهاجرت معکوس به روستاها خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه تیم آنها در دوره بوت کمپ روی سناریوی گلخانه هوشمند کار کرده است گفت: گلخانه هوشمند در ایران رشد خوبی دارد و روی آن ارزش گذاری شده ولی متأسفانه در همدان که شاید بهتر از استان های دیگر شرایط ایجاد گلخانه هوشمند را دارد ورودی در این حوزه نداشته ایم. وی ادامه داد: گلخانه هوشمند به گلخانه ای گفته می شود که همه مؤلفه های آن تحت یک سامانه جامع مدیریت شود. سوادکوهی در این باره ادامه داد: در گلخانه های هوشمند دما، رطوبت، نور، اکسیژن، دی اکسید کربن، پی اچ و دیگر مؤلفه ها توسط حس گرهای مخصوص اندازه گیری شده و با پردازش اطلاعات، نتیجه بر اساس سناریوی مناسب به عملگر مکانیکی یا اکچویتورها اعمال می شود تا شرایط بهینه ایجاد گردد.

 ارتقای عملکرد با تحلیل داده‌ها در گلخانه هوشمند

این پژوهشگر تصریح کرد: در واقع گلخانه هوشمند میزان خطا و آسیب محصولات کشاورزی را به صفر نزدیک می کند و کیفیت و بهره وری را افزایش داده و مصارف آب و دیگر هزینه ها را کاهش می دهد. وی بیان کرد: با انتقال اطلاعات و مؤلفه های گلخانه هوشمند به فضای ابری علاوه بر ذخیره سازی داده ها میتوان بر روی آنها تجزیه و تحلیل انجام داد و نتایج را برای عملکرد بهتر اعمال کرد.

صرفه جویی در انرژی و کاهش قیمت تمام شده محصولات با گلخانه هوشمند

وی با اشاره به اینکه یکی از مزایای هوشمندسازی گلخانه ها صرفه جویی در مصرف انرژی است بیان کرد:  علاوه بر کاهش هزینهها و در نتیجه آن کاهش قیمت تمام شده محصولات گلخانهای هوشمند، این گلخانه ها به کاهش آلودگی محیط زیست نیز کمک میکند. وی تصریح کرد: استفاده از الگوهای بهینه کشاورزی و هوشمند بودن سامانه در به روز رسانی و تغییر الگوها با توجه به شرایط محیطی باعث صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف آب و برق میشود. سوادکوهی بیان کرد: مهم ترین موضوعی که در بوت کمپ اینترنت اشیاء درگیر آن بودیم داشتن رابط کاربری بود تا به این ترتیب همه بتوانند با گلخانه هوشمند کار کنند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید