loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و فناوری هوشمند و هوش مصنوعی : رقابت میان برنامه نویسان و هوش مصنوعی Deep Mind

رقابت میان برنامه نویسان و هوش مصنوعی Deep Mind

کمپانی دیپ‌مایند (DeepMind) اعلام کرده است که تحقیقاتش زمینه‌ را برای افرادی که در این زمینه تخصصی ندارند فراهم کند. این بردان معنی است که با هوش مصنوعی Deep Mind افراد می‌توانند  بدون نیاز به دانستن نحوه‌ نوشتن کد، راهکاری برای حل خود پیدا کنند.  همچنین به برنامه‌نویسان کمک کند تا به‌روش مؤثرتری کدنویسی کنند و این یک دستاورد بزرگ برای هوش مصنوعی محسوب می‌شود. شرکت های دیگری مانند مایکروسافت و آزمایشگاه هوش مصنوعی OpenAI نیز به دنبال توسعه برنامه های مشابه هستند.

رقابت میان هوش مصنوعی Deep Mind و برنامه نویسان در پلتفرم مسابقه Code Force:

به گزارش بک پرس، به نقل ازسی ان بی سی ، این شرکت از یک سیستم جدید تولید کد مبتنی بر هوش مصنوعی به نام «آلفا کد» (AlphaCode) رونمایی کرده که برای اولین بار توانسته در مسابقات برنامه‌نویسی روی پلتفرم مسابقه‌ کدفورسس که با بیش از ۵۰۰۰ شرکت‌کننده برگزار شده بود، به میانگین رتبه‌بندی ۵۴٫۴ درصد از شرکت‌کنندگان برتر دست یافته است وعملکرد قابل قبولی ارائه کند. هوش مصنوعی Deep Mind ، توانایی رقابت با یک فرد کدنویس معمولی را دارد.

اوریول وینیالز از محققان دیپ مایند درخصوص هوش مصنوعی Deep Mind گفته است: سیستم آلفا کد در مراحل اولیه توسعه بلند مدت و در آینده می‌تواند به حل چالش‌های کدنویسی که نیاز به مهارت‌ها و شهود انسانی دارند، اقدام کند و به افراد عادی در کدنویسی و افزایش بهره وری و ایجاد روش های جدید برای ساخت نرم افزار کمک کند. این سیستم نشان می‌دهد این شرکت توانسته به یک هوش مصنوعی حل مسئله انعطاف پذیر نزدیک شود.


بیشتر بخوانید : ارتباط میان شهرهوشمند و اینترنت۵G


سیستم آلفا، اولین سیستم تولید کد هوشمند مبتنی بر ترنسفورمرز (Transformers) است و توانایی این را دارد که چالش‌های برنامه‌نویسی رقابتی را که نیاز به درک چالش، ترجمه آن به یک راه‌حل الگوریتمی، پیاده‌سازی آن در یک زبان برنامه‌نویسی، و تست کردن نتیجه است، با موفقیت پشت سر بگذارد. هوش مصنوعی Deep Mind با ترکیب مدل‌های ترانسفورماتور در مقیاس بزرگ، به تقویت عملکرد آلفاکد کمک کرده است؛ مانند GPT-3 OpenAI و مدل زبان BERT گوگل.


بیشتر بخوانید : Google Cloud و توسعه زیرساخت شبکه پلاکچین


در پست اخیر وبلاگ دیپ‌مایند آمده: آلفا کد توانسته است مسائل جدیدی که نیاز به تفکر انتقادی، منطق، طراحی الگوریتم، کدنویسی و درک زبان طبیعی دارد، حل کند و رتبه‌ای بالاتر از 54 درصد شرکت‌کنندگان را در مسابقات برنامه‌نویسی به دست آورد. در زمان ارزیابی، این سیستم برای هر مسئله تعداد زیادی برنامه به زبان‌های سی پلا‌س‌پلاس و پایتون ایجاد کرده و سپس آن راهکارها را فیلتر و دسته‌بندی و برای ارزیابی خارجی به مجموعه‌ کوچکی از ۱۰ برنامه‌ محدود کرده و رتبه‌بندی می‌کند. این سیستم خودکار در اشکال‌زدایی، کامپایل، گذراندن تست‌ها و درنهایت ارائه‌ راهکار، جایگزین فرایند آزمون و خطای رقبا می‌شود.

مشکلات سیستم آلفا کد:

  1. آلفاکد فعلا به پیشنهاد‌های تک‌خطی، زبان‌های خاص یا کدهای کوتاه محدود می‌شود.
  2. آلفاکد مثل انسان‌ها به درک توصیف زبان طبیعی، جزئیات روایت پس‌زمینه و توضیح راهکار موردنظر ازلحاظ ورودی و خروجی نیاز دارد و باید الگوریتمی ایجاد و سپس به‌طور موثر پیاده‌سازی کند. آلفاکد همچنین باید به‌طور بالقوه برای غلبه‌بر این محدودیت‌ها، زبان برنامه‌نویسی سریع‌تری مثل C++ را انتخاب کند.
  3. این خطر وجود دارد که اتوماسیون، تقاضا را برای توسعه‌دهندگان کاهش دهد اما دیپ‌مایند به محدودیت‌های ابزار تکمیل کد امروزی اشاره می‌کند که بهره‌وری برنامه‌نویسی را تاحد زیادی بهبود می‌بخشد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید