loader image

بیشتر بخوانید

سوخت سبز و حمل و نقل هوشمند

شرکت استرالیایی Aviation H2 امیدوار است با تبدیل استفاده از سوخت آمونیاک سبز به جای سوخت استاندارد هواپيماها، پرواز تجاری را پاکسازی کند و در راستاي داشتن حمل و نقل هوشمند و هوايي پاك قدم بردارد. کشور استراليا قصد دارد تا اواسط سال آینده یک هواپيما مسافربری 9 نفره كه با آمونیاک پرواز کند، توليد كند.

مدیران هوانوردی H2، امیدوارند با جت تجاری فالکون 50 ،كه سوخت آمونياك مصرف مي كند،تا اواسط سال 2023 پرواز کنند و معتقد هستند، کل صنعت هواپیمایی باید طی چند دهه آینده سوخت جت را كنار بگذارد. با اين وجود هنوز هم هواپیماهای جت بسیار گران قیمتی خریداری می شود .

آمونیاک یک حامل انرژی و سوخت آینده با پتانسیل  کربن زدایی بخش هایی مانند کشتیرانی و راه آهن است. اين ماده شیمیایی در درجه اول به عنوان کود استفاده می شد اما با شروع انقلاب انرژی پاک، به صورت اثرگذار به عنوان راهی آسان تر برای انتقال و ذخیره هیدروژن استفاده می شود.

 نیتروژن ؛ سوخت حمل و نقل هوشمند

هیدروژن همچنین می تواند با نیتروژن اتمسفر مخلوط شود تا آمونیاک تولید شود که بسیار بهتر از مایع گازی یا برودتی H2 حرکت می کند. کریستف مایر، مدیر هوانوردی H2 می‌گوید: “گاز هیدروژن نسبت به انرژی که دارد بسیار سبک است و هیدروژن مایع شکل فشرده‌تری است اما مخازن آن بزرگ و سنگین هستند بنابراين ما هیدروژن مایع یا هر شکل دیگری از هیدروژن را به عنوان یک گزینه در نظر نمی گیریم.”

چند راه مختلف برای دریافت انرژی از آمونیاک به عنوان الکتریسیته وجود دارد، اما هوانوردی استفاده از H2 به عنوان سوخت را به صفر رسانده است و اين كار بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از تبدیل پیل سوختی هیدروژنی خواهد بود. سیستم سوخت به مقداری از آمونیاک نیاز دارد که قبل از وارد شدن به موتور توربوفن به هیدروژن تبدیل شود.  گرمای خروجی اگزوز موتور به کراکر آمونیاکی برگشت داده می شود.


مطالب بیشتر: افتتاح اولين فروشگاه متاورس در دنياي واقعي

مایر می‌گوید: “ ما باید سیستم ذخیره‌سازی سوخت را به چیزی تغییر دهیم که اساساً شبیه مخزن LPG باشد.  بنابراین ذخیره سوخت، نيازمند کنترل موتور  هستند اما ما واقعاً طراحی موتور را از نظر فیزیکی تغییر زیادی نمی دهیم.”

از آنجایی که هیدروژن موجود در آمونیاک شکسته می شود و به اکسیژن اتمسفر متصل می شود تا آب تشکیل شود، درصدی از نیتروژن نیز در شعله اکسید می شود و باعث ایجاد اکسیدهای نیتروژن مضر برای محیط زیست می شود و این شرکت بر روی راه حل هاي حل اين مشكل  کار می کند.

ماير می گوید: “ما فقط آمونیاک را در آنجا پرتاب نمی‌کنیم و بسوزانیم، کارهای خاصی باید برای آن انجام دهیم و کنترل‌های خاصی را باید در داخل سیستم سوخت قرار دهیم.” تیم Aviation H2 معتقد است که می‌تواند هواپيما‌های موجود را با تغییرات نسبتاً جزئی به کارکرد بدون کربن تبدیل کند.

مایر می‌گوید: “اکنون زمان آن است که شرکت های توسعه پیشگام مانند ما به سرعت حرکت کنند.” ‏ Aviation H2 تنها شرکتی نیست که بر روی هوانوردی مبتنی بر آمونیاک کار می کند و شرکت سازنده موتور موشک SABER، روی پروژه مشابهی کار می کند. همچنین، دانشگاه فلوریدا مرکزی یک پروژه حمل و نقل هوایی آمونیاک پنج ساله را با همکاری بوئینگ، جنرال الکتریک آغاز کرده است.

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید