loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > خبرهای کوتاه و شبکه و زیرساخت و شهر هوشمند و شهروند هوشمند : سیستم هوشمند پرداخت با تشخیص چهره؛ جایگزین کارت بلیط مترو در مسکو

سیستم هوشمند پرداخت با تشخیص چهره؛ جایگزین کارت بلیط مترو در مسکو

در بیش از ۲۴۰ ایستگاه مترو مسکو از سیستم هوشمند پرداخت ، تشخیص چهره برای پرداخت هزینه مترو استفاده می‌شود.

روسیه دیروز سیستمی به نام Face Pay را در ۲۴۰ ایستگاه مترو شهر مسکو راه‌اندازی کرد که با استفاده از تشخیص چهره پرداخت هزینه حمل و نقل مسافران را دریافت می‌کند. این نخستین استفاده گسترده از یک سیستم پرداخت مبتنی بر تشخیص چهره در سطح دنیاست.

بازوی رباتیک هوشمند که گمشده‌ها را پیدا می‌کند؛ در رسانه تخصصی شهر هوشمند و فناوریهای نوین بک‌پرس بخوانید.

به گزارش بک پرس، به نقل از ورج، Face Pay از مسافران مترو می‌خواهد عکسشان را بارگذاری و کارت‌های بانکی و مترو خود را به اپ موبایل Mosmetro لینک کنند. با بارگذاری همه این اطلاعات، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که به دوربین‌های مشخص‌شده نگاه کنید تا پرداخت شما به‌صورت خودکار و بدون هیچ زحمتی انجام شود. مقامات مسکو انتظار دارند که ۱۰ تا ۱۵ درصد از مسافران مترو از Face Pay به‌طور منظم طی دو تا سه سال آینده استفاده کنند؛ امیدواریم در روزهای کرونایی که باید در مکان‌های پرتردد و سرپوشیده کمتر حضور داشت، روش جدید دولت روسیه بتواند شلوغی‌های مترو را کاهش بدهد.

استفاده از این فناوری برای عموم، حداقل روی کاغذ خوب به نظر می‌رسد. نمونه دیگری از شناسایی هویت بیومتریک از طریق فناوری تشخیص کف دستِ سرویس Amazon One ایالات متحده آمریکا استفاده می‌شود؛ کارکرد این سیستم هوشمند پرداخت نیز مانند سیستم تشخیص چهره و پرداخت هزینه بلیط متروی مسکو است.

همان‌طور که گاردین اشاره می‌کند، دپارتمان فناوری اطلاعات مسکو ادعا می‌کند عکس‌های جمع‌آوری‌شده از طریق کانال‌های رسمی به پلیس تحویل داده نمی‌شود و به‌صورت کاملا ایمن در مرکز ذخیره و پردازش داده‌های مسکو (GIS ETSHD) رمزگذاری می‌شود.

البته این ادعا طرفداران حریم خصوصی روسیه را قانع نکرده است. عده‌ای این اقدام را تلاش جدید روسیه برای کنترل جمعیت خود تلقی کرده‌اند. استانیسلاو شکیروف، بنیان‌گذار گروه حقوق دیجیتال Roskomsvoboda، به گاردین گفت:

ما باید شفافیت کاملی در مورد نحوه عملکرد این برنامه در دست داشته باشیم. مترو مسکو یک نهاد دولتی است و همه داده‌ها می‌تواند در اختیار سرویس‌های امنیتی قرار بگیرد.

سیستم هوشمند پرداخت

شکیروف دلایل خوبی برای نگرانی درباره سیستم جدید متروهای روسیه دارد. حقیقتا پیاده‌سازی سیستم تشخیص چهره در شبکه وسیعی که بیش از ۱۰ هزار دوربین مداربسته دارد، کمی ترسناک است. اما احتمال سوء استفاده مجریان قانون محلی مسکو تنها مسئله‌ای نیست که باید نگران آن بود؛ زیرا ظاهراً این سیستم می‌تواند توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرد. این خطر واقعی استفاده از سیستم شناسایی چهره در زندگی روزمره شهری است؛ نه‌تنها به این دلیل که دولت می‌تواند راحت‌تر حرکت شهروندان را ردیابی کند، بلکه این سیستم خود یک هدف آسیب‌پذیر برای سوء استفاده‌ی بیشتر توسط سودجویان است.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید