loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > خانه‌ هوشمند : شبکه‌های اجتماعی در خانه های هوشمند

شبکه‌های اجتماعی در خانه های هوشمند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]هدف استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ساختمان‌های هوشمند است.به گزارش BACpress ،در این ساختمان‌ها لازم است faults، alarms، تصاویر video intercom و دستورات مربوط به سرویس‌های مختلف از طریق شبکه‌های اجتماعی به صورت خودکار ارسال شوند.

راهکار برای اجرای طرح شبکه‌های اجتماعی

به منظور اتصال سیستم‌های KNX به شبکه‌های اجتماعی گوناگون مثل فیس‌بوک، توئیتر و پرول باید از یک gateway مناسب استفاده کرد. اینجاست که محصول جدید IBS به نام NOMOS Box به کار می‌آید.

این multi-protocol gateway/server جدید اولین از نوع خود است و تا 25 پروتکل مختلف را پشتیبانی می‌کند. این درگاه امکان دسترسی دوسویه به KNX را فراهم می‌کند و در آن پروتکل‌های مختلف می‌توانند در تعامل با یکدیگر باشند. NOMOS Box جدا از قابلیت gateway بودن یک سرور HTML5 را تأمین می‌کند که می‌توان از آن برای visualize داده‌های پلتفرم‌های مختلف استفاده کرد.

نحوه اجرای طرح شبکه‌های اجتماعی

در اینجا کارکردهای اصلی سیستم‌های اتوماسیون ساختمان‌های مدرن نشان داده می‌شوند:

یک controller اتاق ، ساخت Jung در نقش کنترل مرکزی برای کارکردهای مرتبط با حضور افراد در اتاق، دمای اتاق، روشنایی و درخواست خدمات از طریق  شبکه‌های اجتماعی عمل می‌کند.

یک motion detector ، ساخت Busch-Jaeger برای تشخیص حضور افراد در اتاق و یک webcam برای رصد اتاق به کار می‌روند.

Actuators و IP routers (ساخت Siemens و ABB) اجزایی هستند که در این سیستم از آن‌ها استفاده شده است.

از محصولات مختلف شرکت Apple برای کنترل دستگاه‌ها و visualize داده‌ها استفاده می‌شود. این محصولات از طریق شبکۀ Wifi به سرور HTML5 متصل می‌شوند.

از یک نمایشگر 15 اینچی برای نمایش حساب کاربری فیس‌بوک این اپلیکیشن استفاده می‌شود. NOMOS Box به‌عنوان دستگاه مرکزی تمام رخدادهای KNX را ارزیابی می‌کند و پیام‌های مقتضی را به شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی در خانه هوشمند

امکانات دیگر این طرح

استفادۀ اصلی این سیستم نشان دادن امکاناتی است که شبکه‌های اجتماعی برای خانه‌های هوشمند به ارمغان می‌آورند. برای مثال با فشردن یک دکمه می‌توان نوشیدنی سفارش داد.

اگر motion detector وقتی صاحب خانه در منزل حضور ندارد رخدادی را تشخیص دهد alarm‌هایی را به‌همراه تصویری از دوربین‌ مربوطه ارسال می‌کند. همچنین آخرین داده‌های اندازه‌گیری شده نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی برای کاربر فرستاده می‌شود.

مزایای ادغام شبکه های اجتماعی در خانه های هوشمند

استفاده از شبکه‌های اجتماعی مزایای بسیاری به‌همراه دارد. این سرویس‌ها رایگان هستند و به کاربران اجازه می‌دهند شیوۀ ارسال داده‌ها و دسترسی به سیستم‌های ساختمان را مدیریت کنند.

اپلیکیشن‌های client که به کاربران امکان دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را می‌دهند تقریباً برای تمام پلتفرم‌ها وجود دارند.

اگر یک ساختمان مسکونی حساب کاربری مخصوص به خود را داشته باشد، نوعی روزنگار داده‌ها در آن ایجاد و نگهداری می‌شود که به‌وسیلۀ آن می‌توان فهمید که مقدار مصرف انرژی خانه چقدر بوده است؟ چه کسی و در چه زمانی زنگ در خانه را به صدا درآورده است؟ چه نوع اختلالی در طول یک دورۀ زمانی بخصوص در عملکرد ساختمان رخ داده است؟

افرادی که نیازمند کمک هستند می‌توانند اطلاعات مربوط به خود را در دسترس گروهی از افراد مورد اعتماد خود قرار دهند. حتی می‌توان به این وسیله انواع مختلفی از سرویس‌ها را با هم ادغام کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید