loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > پروتکل‌ هوشمندسازی : صرفه‌جویی در هزینه و انرژی در مراکز هوشمند با KNX

صرفه‌جویی در هزینه و انرژی در مراکز هوشمند با KNX

[vc_row][vc_column][vc_column_text]به گزارش BACpress ،پایان‌نامۀ دو تن از دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک St. Pölten در اتریش سفلی نه تنها نتیجۀ موفقیت‌آمیز مطالعاتشان بود بلکه تحقیقی در مورد پروژۀ ساختمان مراکز تحصیلی را نیز شامل می‌شد. مهندسان برق برای اینکه بفهمند با سطوح مختلف اتوماسیون ساختمان به چه میزان بهره‌وری انرژی می‌توان دست یافت یک کلاس نمونه را به آزمایش گذاشتند. تمرکز آزمایشات روی کنترل یک اتاق‌ با KNX قرار داشت. نتیجه این بود که در مقایسه با کنترل مدارها 30% در انرژی گرمایی صرفه‌جویی شد. اگر سیستم رصد پنجره‌ها نیز به شیرهای حرارتی مرتبط شوند می‌توان به 38% صرفه‌جویی دست یافت. وقتی این نتیجه را به کل دانشکده با 200 کلاس درس تعمیم دهیم میزان صرفه‌جویی در هزینه‌ قابل‌توجه خواهد بود. این تحقیق که توسط Lukas Thallauer و Harald Zeller تحت نظارت مربیانشان مهندس Gerhard Hinterhofer و DI Gunter Speer انجام شد موفق به دریافت جایزۀ Young Award شد.

صرفه‌جویی برای مراکز تحصیلی:

دپارتمان مهندسی برق چند سال است که مرکز آموزش‌های KNX را برای اعطای گواهینامه به تکنسین‌ها دایر کرده است. آشکار است که مبنای مفاهیم تحصیلی این مرکز بر استانداردهای کاربردی جهانی نهاده شده است که شامل حضور در اتاق، رصد پنجره‌ها، شرایط آب و هوایی، ثبت داده‎‌ها با Jung Facility Pilot، ارزیابی و بهینه‌سازی محاسبات می‌شود.

هدف محاسبۀ قابلیت صرفه‌جویی و دورۀ بازگشت سرمایه‌گذاری بود. علاوه بر نصب اجزای KNX از یک Jung Facility Pilot برای مدیریت ساختمان استفاده می‌شود که امکان نظارت از راه دور نیز در آن تعبیه شده است. این امکان همانطور که در مثال رصد پنجره‌ها نشان داده شد هزینۀ کنترل مجموعه از سوی مدیران را کاهش می‌دهد. در آزمایش انجام ‌شده موارد زیر نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند: استفاده از یک سیستم کنترل روشنایی KNX/DALI  که با روشنایی اضطراری و روشنایی مسیر تخلیۀ ساختمان ادغام‌شده باشد، یک سیستم کنترل blind با ایستگاه هواشناسی مرکزی، کارکردهای کنترل بر اساس حضور در کلاس‌درس مطابق جدول زمانی کلاس‌ها، کاهش دمای اتاق با فعال‌کردن standby mode به‌وسیلۀ presence sensors. الزامات انرژی گرمایی به primary control فرستاده شده‌اند.

صرفه‌جویی
صرفه‌جویی در هزینه و بهره وری انرژی با KNX

این تحقیق کاهش fire load را که در نتیجۀ افزایش انعطاف‌پذیری برای تغییر کاربری و بهینه‌سازی کارکردها در تأسیسات برقی حاصل شده سودمند می‌بیند.

نتایج بدست آمده گویا هستند، به‌ویژه در رابطه با تأثیرات آب و هوا، room occupancy و وضعیت پنجره‌ها بر کارکردهای گرمایش. از این رو امکان بازگشت سرمایه در طول پنج سال وجود دارد. به علاوه این تحقیق توصیه می‌کند ساختمان جدید مدارس باید کنترل روشنایی شامل روشنایی اضطراری و روشنایی مسیرهای تخلیۀ ساختمان، کنترل blind، چندین terminal برای سیستم مدیریت ساختمان و همچنین کنترل media در سالن رقص را با استفاده از KNX به اجرا درآورد.

نکات اصلی پایان‌نامه:

  • ثبت کلاس‌های درس
  • محاسبۀ صرفه‌جویی در مصرف انرزی
  • هزینه‌های اضافی ناشی از KNX
  • محاسبات اقتصادی
  • مفهوم Integral برای تمام خدمات ساختمان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاه کاربران (1 دیدگاه)

  1. ممنونم. مطلب خوبی بود. اما تا اونجایی که اطلاع دارم پروتکل knx بر مبنای سیم‎کشی هست و به نظرم هزینه‎ی راه‎اندازی این پروتکل باید گران‌تر از پروتکل‌های بی‎سیم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید