loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > حمل ‌و ‌نقل هوشمند : قایق هوشمند همراه با KNX،سفری سازگار با محیط‌زیست

قایق هوشمند همراه با KNX،سفری سازگار با محیط‌زیست

[vc_row][vc_column][vc_column_text]KNX ایده‌های فراوانی را به ذهن متبادر می‌کند. مثلاً می‌توان فناوری‌های پیشرفتۀ قایق تفریحی را با تأسیسات برقی KNX ارتقا و آن را به قایق هوشمند تبدیل کرد .از لحاظ کارکردپذیری و طراحی در این زمینه اجزای کیفیت‌بالای بسیاری وجود دارند.

به گزارش BACpress ،متخصصان شرکت eibmarkt.com GmbH این ایده را بررسی کردند و فناوری‌های برقی یک قایق ورزشی را با KNX خودکار کردند و کارکردهای جدید بسیاری را برای افزایش راحتی و ایمنی در آن ادغام کردند. آن‌ها پس از دو سال برنامه‌ریزی و هشت ماه ادغام سیستم سرانجام موفق شدند استانداردهای جهانی را، مناسب دریاهای آزاد کنند.

پس از همۀ اینها شرایط سخت دریا مثل salty air، لرزش‌ها، رطوبت، گرما و سرما را نیز بر روی این قایق هوشمند باید در نظر می‌گرفتند. این پروژۀ خارق‌العاده با نام درخور «Konnexa 42» هیئت داوران را تحت تأثیر قرار داد و موفق به دریافت جایزۀ ویژۀ KNX شد.

قایق هوشمند Konnexa 42
قایق هوشمند Konnexa 42

نمایش داده‌های دریانوردی روی touch screen

هنگام غروب چراغ‌ها بصورت خودکار روشن می‌شوند. Light scenes فضایی مناسب قایق‌های لوکس ایجاد می‌کنند. در night mode چراغ‌های LED مجزا مسیرهای ایمن به دستشویی یا عرشه را نشان می‌دهند. این چراغ‌ها بصورت خودکار و به‌وسیلۀ presence sensors که در کف نصب شده‌اند روشن و خاموش می‌شوند. علاوه بر کارکردهای معمول KNX مثل روشنایی، کنترل دمای اتاق، کنترل media، کارکردهای نظارتی و مدیریت بار مصرف در این پروژه به جزییات ریز اهمیت زیادی داده شده است.

blackout خودکار و تشخیص تمیزی نیز به امکانات touch panel اضافه شده‌اند که از روشنایی مزاحم و عملکرد بد جلوگیری می‌کنند. سیگنال‌هایی که دارای اهمیت بالایی هستند مثل ورود آب به قایق بصورت صدا در سراسر قایق  اعلام می‌شوند. مدیریت بار مصرف بین برقی که از ساحل تأمین می‌شود و برق باتری قایق تفاوت می‌گذارد و بر این اساس بار مصرف را در حالت full یا economy قرار می‌دهد.

 امکانات دیگر این قایق هوشمند

یکی از امکانات ویژۀ این سیستم interface مخصوصی است که برای ارتباط بین KNX و onboard electronics NMEA و machine protocol CAN bus ساخته شده است. به این ترتیب تمام اطلاعات دریانوردی مربوط به کشتی به نمایش درمی‌آیند و توسط سرور KNX ارزیابی می‌شوند. نقایص و حالت‌های اجرایی به سرعت تشخیص داده می‌شوند. این شامل کارکردهای پیجیده‌ای همچون نمایش آب و هوا یا اخطار طوفان با کارکردی برای بیدارکردن نیز می‌شود که در مجموع زندگی روی عرشه را راحت و ایمن می‌کنند.

سرور KNX برای سازگارکردن قایق‌سواری با محیط‌زیست با استفاده از اطلاعات موجود در مورد موتور و مصرف آن و همچنین بسته به باد، امواج و بارهای مصرف سرعت قایق را تعیین می‌کند.

یک مانیتور ساخت Pro Face با نرم‌افزار visualization Elvis برای استفاده به عنوان واحد کنترل در قایق هوشمند مورد تأیید قرار گرفته است. Presence detectors کارکردهای چندگانه‌ای را برای کنترل روشنایی و سیستم alarm بر عهده دارند. اینترنت، کنترل موسیقی، سیگنال‌های fault و همچنین smoke detectors و water sensors در این سیستم ادغام شده‌اند. Push buttons بزرگ و کنترل همه‌کارۀ اتاق در اینجا از جنس فولاد ضدزنگ ساخت Jung انتخاب شده‌اند. Actuators با قابلیت تشخیص جریان داده‌های مورد نیاز برای مدیریت بار مصرف را تأمین می‌کنند.

در مجموع 91 دستگاه KNX در اینجا نصب شده‌اند که کارکرد همۀ آن‌ها توسط SeeBG (ایمنی کشتی) تأیید شده است. پروژۀ « Konnexa 42» در حال حاضر یک قایق آموزشی و نمایشی است که می‌تواند الهام‌بخش مقلدان و علاقمندان باشد.

مزایایی که با اجرای KNX در این پروژه بدست آمده است:

 • Visualization متمرکز تمام کارکردهای KNX و onboard electronics
 • Scene control برای نورپردازی با چراغ‌های LED
 • برنامه‌های زمانی
 • مدیریت انرژی و بار مصرف
 • محاسبۀ اقتصادی سفر با قایق هوشمند توسط سرور KNX
 • خروجی‌های صدا و voice control
 • رصد نشت آب
 • نظارت بر درها و پنجره‌ها
 • سیگنال‌های اجرایی، fault و alarm
 • ایستگاه هواشناسی برای اخطارهای مربوط به آب و هوا
 • تعمیر و نگهداری از راه دور

بهسازی‌های فنی

 • Interface برای ارتباط با onboard electronics و machine protocol

شرکت‌های دخیل

Integrator سیستم KNX: Marco Labahn، eibmarkt.com، GmbH، Plauen

حوزۀ کاربرد: قایق‌های موتوری[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید