loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > متاورس : 3 مورد متاورس در ورزش

3 مورد متاورس در ورزش

3 مورد متاورس در ورزش

متاورس در ورزش

از کاربردهای متاورس می‌توان به متاورس در ورزش نیز اشاره کرد. متاورس پتانسیل این را دارد که صنعت ورزش را تغییر دهد.

ارائه تعامل بیشتر بین طرفداران، خرید بلیط مجازی و صندلی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در پخش از مواردی هست که با وجود متاورس در ورزش امکان پذیر می‌شود که ما فقط از قابلیت خرید بلیط آن استفاده کردیم در صورتی که توانایی بیشتری دارد.

تیم‌ها و لیگ‌ها این فرصت برایشان فراهم هست تا از راه‌های دور به میزبانی رویدادهای مجازی بروند و طرافداران در سرتاسر جهان امکان حضور در آن را دارند.

امروزه متاورس توجه جهانی را به خود جلب کرده است؛ متاورس در ورزش چه انقلابی می کند و چه چیزی عرضه می دهد؟

به چه علتی برای برند ها، استارت آپ ها و سازندگان اقتصاد ورزش حائز اهمیت هست؟

برای مطلع شدن از کاربردهای متاورس می‌توان از سایت بکپرس کمک گرفت، اطلاعات کامل و دسته بندی شده را می‌توان در سایت بکپرس یافت.

متاورس برای برندهای ورزشی

کلمه متاورس به معنی دنیای مجازی هست که در آن افراد قادر هستند به شکل آواتار در آن ساکن باشند و همچون دنیای واقعی با هم تعامل داشته باشند.

این دنیای مجازی با فناوری های واقعیت افزوده، هوش مصنوعی، تجهیزات تجربه همه جانبه و … ایجاد می شود. به صورت یک نمایش فرضی از دنیای واقعی که در معرض ویرایش‌ها و اضافات است.

متاورس در ورزش بستری را فراهم کرده برای  بازیکنان، کاربران و کالاها این قدرت را داشته باشند که از مرزهای برنامه‌های کاربردی فراتر بروند و موازی زندگی خود یک زندگی دیگر در دنیای مجازی داشته باشند.

محدوده متاورس

مطالعات گذشته این مژده را به ما می دهد که متاورس تا سال 2030 به یک صنعت 679 میلیارد دلاری تبدیل شود.

NFT و ارزهای دیجیتال روشی است که می توان امکانات را در تجارت، سرمایه گذاری، سرگرمی، ورزش و … گسترش داد.

در میان همه این بخش ها به وجود متاورس در ورزش می توان اشاره کرد؛ چرا که امروزه برندها و پروژه های تثبیت شده بسیاری موجودند که در حال پیشرفت هستند و تلاش می کنند از متاورس بهره بگیرند.

باشگاه های ورزشی مانند بارسلونا و منچستر سیتی  و برندهای بسیاری پروژه های متاورس خود را توسعه داده‌اند یا در حال توسعه هستند.

با توجه به این گفته ها همه تمایل دارند از متاورس استفاده کنند. سوال این است که چگونه می توان شروع به فعالیت کرد؟برندها، استارت آپ ها و سازندگان ورزشی به چه شکلی می توانند به این دنیای جذاب مجازی ورود پیدا کنند؟

برندهایی که در متاورس فعال هستند:

نایک

از بهترین های برند پوشاک و کفش نایک را می توان نام برد؛نمونه‌ای از متاورس در ورزش می‌باشد چرا که این شرکت در سال 2021 فعالیت خود در متاورس شروع کرده؛ نیکلند نام دنیای مجازی آن ها در متاورس است. نیکلند بازی ها و تورنمنت های زیادی را میزبان می شود و دنبال کننده ورزش در سرتاسر می باشد.

نیکلند مجموعه‌ای از پوشاک و تجهیزات ورزشی را در بر دارد که کاربران به کمک ارزهای دیجیتال می توانند آن ها را خریداری کنند و برای آواتار های خود در متاورس استفاده کنند.

در نیکلند افراد قادر هستند که لباس و تجهیزات خود را بعد از بازی تعویض کنند همانند دنیای واقعی؛ در واقع تعاملات واقعی بین آواتارها امکان پذیر می باشد.

STEP

استارتاپی که در متاورس بسیار چشم گیر است،یکی دیگر از موارد متاورس در ورزش برنامه STEP Move2Ear می‌باشد. STEP یک برنامه تناسب اندام هست که ارز دیجیتال را به عنوان انگیزه ای برای کاربران فعال خود مهیا کرده است.

STEP برای ردیابی حرکت کاربر از GPS کمک گرفته ، این امر باعث می شود شما نمی‌توانید از برنامه در یک باشگاه یا در طول جلسات تمرین ثابتی داشته باشید.

کاربران باید بعد از ثبت نام یکی از کفش های ورزشی NFT موجود در مجموعه کفش های کتانی دیجیتال خریداری کنند.

هر کفش ورزشی دیجیتال سرعت منحصر بفرد خود را دارد اگر آهسته از حد مجاز کفش ورزشی راه بروید، از امتیازتان کم می شود.

ماشین های فراری

در سال 2021 فراری با فورتنایت همکاری کرد تا نسل بعدی خودروی اسپرت خود را به نام 296GTB  ارائه داد. این مدل خودرو هنوز نسخه فیزیکی ندارد. متاورس این امکان را فراهم کرد تا بازیکنان Fortnite  بتوانند از آن استفاده کنند.

تاثیر متاورس در ورزش

تغییر تجربه تماشا، ارائه گزینه های پیشرفته برای تعامل، میزبانی مسابقات مجازی و … از جمله مواردی هستند که باعث می‌شود با قدرت بگوییم متاورس در ورزش تحولی ایجاد کرده است.

یکی از شگفتانه‌های متاورس در ورزش این است که؛متاورس این امکان را برای طرفداران ورزشی فراهم کرد تا در سرتاسر جهان بتوانند مسابقات ورزشی زنده را از هر تقطه جهان طوری تماشا کنند که گویی در استادیوم حضور دارند.

بینندگان می توانند با استفاده از دستگاه های همه جانبه بازی را تجربه کنند و آواتارهای خود را به استادیوم ها منتقل کنند.

اخیرا باشگاه منچستر سیتی اعلام کرده است که تصمیم دارد ورزشگاه خانگی خود را در متاورس بازسازی کند تا هواداران بدون ترک خانه بازی را ببینند و از آن لذت ببرند.

متاورس کمک می کند تا جهشی در تمرین های ورزشی رخ دهد. با بهره‌گیری از آواتارها و دستگاه‌های غوطه‌ور، ورزشکاران می‌توانند بدون سفر تمرینات مربیان کلاس جهانی را انجام دهند.

نحوه ورود به متاورس

سوال اینجاست که چگونه شروع کرد؟

چگونه می توان وارد دنیایی که همه چیز به سرعت در حال تغییر است و درک آن دشوار به نظر می رسد، شد؟

مسیری گام به گام برای اینکه نام تجاری یا استارت آپ جایگاهی در متاورس داشت:

1.ورود به متاورس و شرکت به عنوان کاربر

برای درک فراجهان باید به آن ورود پیدا کرد، این موضوع در مورد بلاک چین ها مشابه هست: تماشای ویدیویی در مورد نحوه عملکرد یک موضوع می باشد، اما خرید آن، نگهداشتن آن در کیف پول خود، انجام معاملات و شروع تجارت موضوع دیگر است. بنابراین هر کاری در متاورس که قصد انجام آن را دارید اگر بخواهد به عنوان یک برند وارد متاورس شود باید فقط آن را به عنوان یک کاربر وارد کرد.

2.درک فرصت ها و مدل های کسب و کار

راه های متفاوتی برای مشارکت برندها وجود دارد به لیست کوتاهی از آن می پردازیم:

ساخت محصوات دیجیتال و NFT

ساخت محصولات دیجیتال یک استراتژی ضروری می باشد. برندها این قابلیت را دارند لباس، کفش، لوازم ورزشی و … به شکل خاصی برای متاورس طراحی کنند و آنها را در ازای ارزهای دیجیتال به عنوان NFT بفروشند.

حمایت مالی رویداد

برندهای ورزشی می توانند با حمایت مالی و تبلیغ رویدادهای دنیای واقعی از طرف برند متاورس توجه، دنبال کردن و درآمد کسب کنند.

میزبانی مسابقات و رویدادها

سازمان های متعددی در سرتاسر جهان میزبان رویدادها و مسابقات در متاورس هستند.به عنوان مثال، برندهای ورزشی یا استارت آپ ها می توانند میزبان مسابقات ورزشی باشند تا رسانه ها و توجه گسترده ای به خود جلب کنند.برندها حتی می توانند کالاهای مرتبط با مسابقات را طراحی و بفروشند و مبلغ معقولی از ارزهای دیجیتال به دست آورند.

فروش سخت افزار متاورس

درگیری در متاورس نیاز به دستگاه های غوطه‌ور خوب دارد. شرکت هایی مانند متا(فیس بوک) متاورس شخصی خود را راه اندازی کرده اند تا کاربران بتوانند از طریق اعتبار متا و دستگاه های متا پشتیبانی شده خود به آن دسترسی داشته باشند. به همین ترتیب، برندهای ورزشی می توانند در توسعه سخت افزار همکاری کنند و آنها را بفروشند تا به مسابقات و رویدادهای متاورس خود دسترسی انحصاری  داشته باشند.

ایجاد ارز دیجیتالی خود

با ایجاد ارز دیجیتال خود شما مسئول اکوسیستم، کاربران و فناوری خود هستید.

3.درک تبلیغات تبلیغاتی

بازیابی در متاورس، هر آن چیزی که در بازاریابی سنتی کار می کند معمولا در متاورس هم همین می باشد.

لازم به ذکر است، فضای متاورس و ارزهای دیجیتال هنوز غیرقابل تنظیم است و پروژه های کلاهبرداری که سعی در از بین بردن مردم دارند دغدغه اصلی بسیاری از افراد می باشد که در این فضا سرمایه گذاری می کنند. اگر نام تجاری از قبل تثبیت شده باشد، خطر کلاهبرداری از تعداد زیادی از مردم بسیار کم است.

4.شروع توسعه

متاورس به معنی فناوری می باشد بنابراین بعد از درک همه موارد مرحله بعدی شروع به توسعه می باشد.

تفاوتی ندارد قراردادهای هوشمند، ارز دیجیتال خود، مجموعه NFT یا اپلیکیشن متصل به بلاک چین باشد. حداقل نوعی توسعه باید باشد.

چکیده مطلب

در ورزش، متاورس تعامل بیشتری بین طرفداران، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در پخش و امکان خرید بلیط مجازی و صندلی ارائه می‌دهد. تیم‌ها و لیگ‌ها همچنین می‌توانند میزبان رویدادهای مجازی باشند و به طرفداران در سراسر جهان اجازه حضور در آن را می‌دهند.

برندها، استارت‌آپ‌ها و سازندگان اقتصاد ورزش می‌توانند از طریق ایجاد بسته‌های دیجیتال، NFT و محصولات دیجیتال از متاورس بهره ببرند. بسیاری از برندهای معتبر در ورزش، مانند نایک، فراری، و باشگاه های ورزشی مانند بارسلونا و منچستر سیتی، پروژه های متاورس خود را توسعه داده اند.

متاورس با تغییر تجربه مشاهده، ارائه گزینه های پیشرفته برای تعامل، میزبانی مسابقات مجازی و بهبود آموزش ورزشی، صنعت ورزش را متحول کرده است.

 

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید