loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و فناوری هوشمند : متاورس چیست ؟ “زندگی در دنیای دیجیتال”

متاورس چیست ؟ “زندگی در دنیای دیجیتال”

متاورس چیست ” آیا متاورس پیشرفت بزرگ بعدی است که روش ارتباط همه ما با یکدیگر را متحول خواهد کرد؟ آیا این فقط یک بسته بندی مجدد از فن آوری های موجود به یک مفهوم جدید همه جانبه است؟ یا فقط آخرین اصطلاح بازاریابی است؟

متاورس چیست ؟

لغت متاورس در ابتدا در رمان  Snow Crash   اثر Neal Stephenson  در سال 1992 به آن اشاره شده است. در این رما، لغت متاورس به معنای فضایی مجازی برای عموم افراد که از طریق شبکه جهانی فیبر نوری” و بر روی عینک های واقعیت مجازی نمایش داده می شود. در آن، توسعه دهندگان می توانند “ساختمان ها، پارک ها، تابلوها و همچنین چیزهایی را بسازند که در واقعیت وجود ندارند، مانند نمایش های نوری گسترده در بالای سر، محله‌های ویژه‌ای که قوانین فضازمان سه‌بعدی نادیده گرفته می‌شوند، و مناطق جنگ آزاد که مردم می‌توانند به شکار بروند و یکدیگر را بکشند.»

تعریف متاورس:

زاکربرگ در سخنرانی هفته گذشته خود در Facebook Connect  گفت که “بهترین راه برای درک متاورس این است که خودتان آن را تجربه کنید، اما کمی سخت است زیرا هنوز به طور کامل وجود ندارد.” از جایی که نشسته‌ایم، به نظر نمی‌رسد که از مردم بخواهیم چیزهایی را امتحان کنند که وجود ندارد، بهترین راه برای انتقال درک کامل از جهت‌گیری جسورانه جدید شرکت شما باشد.

در جای دیگری از سخنرانی، زاکربرگ یک چشم انداز باشکوه از متاورژن را به عنوان “اینترنت حتی فراگیرتر و تجسم یافته تر” توصیف کرد که در آن “شما می توانید تقریباً هر کاری را که تصور کنید انجام دهید – با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید، خرید کنید، ایجاد کنید – و همچنین دسته‌های کاملاً جدیدی که واقعاً با طرز فکر ما درباره رایانه یا تلفن‌های امروزی مطابقت ندارند.” این کمی کمک می کند، اما هر توصیفی که شامل کلمات “تقریبا هر چیزی که بتوانید تصور کنید” را در بر می گیرد، آنقدر گسترده است که تقریباً بی معنی است.

با نگاهی عمیق‌تر  به این واژه و جزئی کردن آن ب یک سری مفاهیم برخورد می‌کنیم که هر کدام از این واژه ها و ترکیب‌ها می‌تواند برای درک بهتر راهنما باشند.

  • یک فضای اجتماعی مشترک با آواتارها برای نشان دادن کاربران

این بلوک اصلی مفهوم متاورس همان چیزی است که زاکربرگ در مورد اینترنت «تجسم یافته‌تر» صحبت می‌کند. در یک وب سایت یا شبکه رسانه های اجتماعی، ممکن است با یک نام کاربری یا تصویر کوچک نشان داده شوید. در متاورس، شما با یک آواتار قابل تنظیم نمایش داده می‌شوید که می‌تواند حرکت کند، صحبت کند، و/یا کارهای متحرک انجام دهد.

این نوع آواتارها از دهه 90 در همه انواع بازی های آنلاین و فضاهای اجتماعی رایج بوده اند (کسی هتل هابو را به خاطر می آورد؟). اما وفاداری و توانایی های آواتار می تواند از سرویسی به سرویس دیگر بسیار متفاوت باشد. پیشرفت‌های اخیر در واقعیت مجازی، کاربران را قادر می‌سازد تا آواتارهای خارق‌العاده خود را واقعاً تجسم کنند، از طریق چشمان مجازی خود ببینند و از کنترل‌کننده‌های ردیابی دستی برای اشاره و تعامل با آیتم‌های مجازی استفاده کنند. فضاهایی مانند VRChat نشان می‌دهد که اکنون آواتارهای واقعیت مجازی چقدر می‌توانند پیچیده باشند.

  • متاورس چیستجهانی” پایدار برای آواتارها برای سکونت و تعامل

در برخی موارد، این به معنای دنیای مجازی است که محدودیت‌های فضا و کمبود زمین در دنیای واقعی وجود دارد را با شبیه‌سازی آن بازتولید می‌کند، همانطور که در زمین‌های مجزای Second Life دیده می‌شود. در موارد دیگر، این فقط به این معنی است که کاربران فضاهای ایجاد شده مخصوص یک بازی خاص یا یک رویداد حساس به زمان خاص را به اشتراک می گذارند، مانند کنسرت های چند رسانه ای اخیر که در Fortnite برگزار شده است.

 “تلاش برای جذب مخاطب با ساخت فراجهان متاورس در فیسبوک”

در یک متاورس ایده‌آل، هر کاربر تنها یک دنیای دیجیتال را به اشتراک می‌گذارد، جایی که آیتم‌ها و دارایی‌ها برای همه بین جلسات آنلاین باقی می‌مانند. با این حال، به دلایل فنی، بسیاری از فضاهای مدرن متاورس مانند در نهایت کاربران را به سرورهای خرد شده تقسیم می کنند که در آن زیرمجموعه کوچکی از کاربران می توانند تعامل داشته باشند.

  • توانایی داشتن دارایی مجازی مانند دارایی فیزیکی

این می تواند به معنای هر چیزی باشد، از JPG Neopets که با حساب شما مرتبط است تا مجموعه ای از تجهیزات قدرتمند در World of Warcraft. در هر صورت، دارایی مجازی شما به شما متصل می ماند و بین جلسات ناپدید نمی شود.

 

اخیراً، مردم سعی کرده‌اند از توکن‌های غیرقابل تعویض به‌عنوان روشی غیرمتمرکز برای ردیابی و ایجاد مالکیت کالاهای مجازی، مستقل از هر مرجع کنترلی یا سرور شرکتی استفاده کنند. در تئوری، چنین NFT هایی می توانند به کالاهای مجازی اجازه دهند که آزادانه بین متاورسهای کنترل شده توسط شرکت های مختلف جابجا شوند.

در دنیای واقعی، سطح تنظیم استاندارد و همکاری لازم برای این نوع جابه‌جایی‌های بزرگ، یک رویا باقی می‌ماند.

  • امکان ایجاد ملک مجازی خود

اجازه دادن به کاربران برای ایجاد محتوای متاورس خود را می‌توان به عنوان یک موهبت هم برای کاربران – که می‌توانند دنیای مجازی را مطابق میل خود شکل دهند – و هم برای سازندگان متاورس – که نیازی به صرف زمان و تلاش زیادی برای ایجاد هر نوع محتوا ندارند، در نظر گرفته شود. تک شی مجازی از ابتدا بازی‌هایی مانند Minecraft و Roblox نشان می‌دهند که چگونه متاورس که بلوک‌های ساختمانی نسبتاً ساده‌ای را ارائه می‌کنند، می‌توانند جلوه‌های شبکه و خلاقیت بازیکنان را برای تولید تنوع عظیمی از خلاقیت‌های درون‌جهانی مهار کنند.

 

اما پر کردن یک متاورس با اشیاء مجازی به سادگی گفتن “اجازه دهید کاربران این کار را انجام دهند” نیست. مسائل مربوط به کنترل، اعتدال، و نقض حق نسخه‌برداری می‌توانند در اینجا اهمیت زیادی پیدا کنند، به خصوص اگر متاورس شما توسط شرکتی کنترل می‌شود که می‌خواهد از همه آن کار تولید شده توسط کاربر ارزش بگیرد (و اگر کاربران بخواهند سود را به اشتراک بگذارند).

  • امکان مبادله و/یا فروش دارایی مجازی شما

این می تواند از مواردی مانند مبادلات ارزی که دیگر در بازار خاکستری وجود ندارد برای کشاورزی World of Warcraft گرفته تا اقتصادهای کاملاً تحت نظارت در جهان مانند آنچه در EVE Online وجود دارد، متغیر باشد. جایی در میانه بازی هایی مانند Second Life دارید که در دادگاه های ایالات متحده اختلاف نظر بر سر “مالکیت” بازیکن زمین مجازی ایجاد شده توسط ناشر Linden Labs وجود دارد.

  • جهان مشترک IP از چندین شرکت بزرگ

این عنصر از ایده متاورس به شدت توسط Ready Player One، رمان ۲۰۱۱ و فیلم ۲۰۱۸ که دارای دنیای مجازی است که عناصری از ویژگی‌های رسانه‌ای نوستالژیک بی‌شماری، از Joust و Dungeons و Dragons گرفته تا WarGames و Monty Python و جام مقدس را به نمایش می‌گذارد، رایج شد.

 

ارزشمندترین شرکت جهان؛ مایکروسافت بخش بلاک‌چین خود را توسعه می‌دهد؛
در رسانه تخصصی شهر هوشمند و فناوری‌های نوین بک‌پرس بخوانید.

 

  • Full 3D telepresence  از طریق عینک های VR یا AR

بسیاری این را آخرین گام برای دستیابی به یک متاورس «کامل» می‌دانند. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می‌تواند به ما این امکان را بدهد که از «پنجره‌های جادویی» صفحه‌های مسطح خود عبور کنیم و به دنیایی برویم که در آن فرد واقعاً احساس «حضور» با سایر آواتارهای سه‌بعدی که همان مکان را اشغال می‌کنند، داشته باشد. همانطور که متا در سخنرانی اصلی خود بیان کرد، به نظر می رسد که شما دقیقاً در اتاق هستید و با هم تماس چشمی دارید، حس مشترکی از فضا دارید و فقط به شبکه ای از چهره ها روی صفحه نگاه نمی کنید.

تلاش‌های اولیه مانند VRChat و Horizon Worlds و Horizon Workplaces خود متا در حال حاضر به عنوان نمونه‌های اثبات مفهومی قوی از نحوه کارکرد این کار استفاده می‌کنند. اما همانطور که Carmack هفته گذشته اشاره کرد، اشتراک گذاری یک اتاق با 16 آواتار دیگر در Horizon، “با ماورای دید ما فاصله زیادی دارد.” همانطور که Carmack پیش بینی می کند، باید بر بسیاری از مشکلات فنی غلبه کرد تا یک متاور VR با “هزاران نفر در حال چرخش” و سرگردانی در داخل و خارج از اتاق های مجازی به دلخواه خود باشد.

 

 

با این حال، وقتی متا و دیگران در مورد “متاورس” صحبت می کنند، کمی فراتر از این تعریف اولیه هستند. متاورس دیدگاه زاکربرگ فقط مکانی برای حضور افراد به عنوان آواتار نیست، بلکه انقلابی تمام عیار در تجربه آنلاین است که فضایی را ارائه می دهد که مردم بخش عمده ای از زندگی آنلاین خود را در آن سپری کنند. متا و دیگران متاورس آینده را چنان قانع‌کننده می‌دانند که تا حد زیادی یا به طور کامل جایگزین اینترنت «مسطحی» می‌شود که می‌شناسیم، و برای همه چیز از جلسات شرکتی گرفته تا خرید و گردهمایی‌های اجتماعی گسترده استفاده می‌شود.

این دیدگاه از متاوره برای چندین دهه در داستان نسبتاً رایج بوده است. و برخی نشانه‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد نسل‌های جوان راحت‌تر می‌توانند اجتماعات مجازی را جایگزین گردهمایی‌های دنیای واقعی کنند. فقط از 12 میلیون نفری که سال گذشته کنسرت تراویس اسکات را در فورتنایت دیدند بپرسید.

اما برای هر عملکرد آنلاین یا دنیای واقعی که فکر می کنید در متاورس آینده رخ خواهد داد، ابتدا باید بپرسید که متاورس چه مشکلی را برای کاربران حل می کند. بله، برگزاری یک جلسه شرکتی با آواتارهای واقعیت مجازی می‌تواند برای دیوار ویدیویی ناخوشایند جلسات زوم امروز (یا سفر مورد نیاز برای جلسات دنیای واقعی) مفید باشد. اما حتی با وجود پیشرفت‌های احتمالی در راحتی هدست‌های واقعیت مجازی و واقعی بودن آواتارهای واقعیت مجازی، این نوع گردآوری همه‌جانبه واقعیت مجازی ممکن است برای کارمندانی که عادت دارند در طول جلسات Zoom به کارهای دیگر خود ادامه دهند، بسیار سخت به نظر برسد.

و مطمئناً، خرید در یک دنیای مجازی شبیه‌سازی شده، نویدبخش است، چه رانندگی آزمایشی یک ماشین در Fortnite یا صرفاً خرید کالاهای مجازی نادر مصنوعی به عنوان نماد وضعیت آنلاین. اما سؤالاتی در مورد اینکه چگونه کاربران فردی می توانند از خلاقیت های خود کسب درآمد کنند یا اینکه چقدر برای راه اندازی و راه اندازی متاورس نیاز به کاهش دارد، باقی می ماند.

 

برخی پیش‌بینی می‌کنند که در آن همه می‌توانند از طریق طرح‌های بازی برای کسب درآمد یا ایجاد آیتم‌های مجازی بوتیک، درآمد کسب کنند. اما نمونه‌هایی مانند Roblox به ما نشان می‌دهند که جهان‌های مجازی معمولاً دارای طبقه‌بندی اقتصادی مشابهی با دنیای واقعی هستند، جایی که فقط سازندگان سطح بالا (یا کسانی که در طبقه همکف وارد شده‌اند) می‌توانند زندگی مناسبی داشته باشند. از این نظر، استفنسون احتمالاً در Snow Crash پیشگو بود. او نوشت: «با شروع زودهنگام، دوستان هیرو در کل کسب و کار [metaverse] شروع کردند. برخی از آنها حتی از این طریق بسیار ثروتمند شدند.”

 

در حال حاضر، شرکت‌ها FOMO خود را دنبال می‌کنند و به دنبال آن مزیت محرک اول در متاورس آینده هستند، و ادعای داشتن یک دنیای مجازی جدید شجاع را قبل از اینکه داربست برای آن حتی به طور کامل ساخته شود، دارند. در حالی که عناصر ایده متاورس استفنسون همچنان در دنیای آنلاین بی‌شماری ظاهر می‌شوند، این بدان معنا نیست که ما لزوماً به این زودی‌ها در یک متاورز واقعیت مجازی واحد و مستقل زندگی خواهیم کرد.

منبع: arsTECHNnica

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید