loader image
صفحه اصلی > کشاورزی هوشمند : مواد لازم برای ساخت یک گلخانه هوشمند

مواد لازم برای ساخت یک گلخانه هوشمند

برای پیاده‌سازی و ساخت یک گلخانه هوشمند به چه چیزهایی نیاز هست؟ برای این کار می بایست چند عامل کلیدی را مدنظر داشت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. برای اطلاعات بیشتر از مزیت‌های یک گلخانه هوشمند نیز می‌توانید به مطلب گذشته با عنوان ” مزیت گلخانه هوشمند در یک شهر هوشمند چیست ” رجوع کنید.

مواد لازم برای ساخت یک گلخانه هوشمند

الف) حسگرهای باتری‌ای با مصرف انرژی اندک برای ضبط انواع داده‌های اقلیمی، زراعی، و امنیتی؛
ب) اتصال شبکه‌ای بی‌سیم قابل‌اطمینان و به‌صرفه برای انتقال داده‌ها از حسگرهای گلخانه تا یک گیت‌وی (gateway) که در جای دیگری قرار گرفته است؛
ج) یک پلتفرم تشخیصی با قابلیت یادگیری ماشینی برای استنتاج اطلاعات از داده‌های حسگرها و ارائه آنها در UI های مطلوب کاربر، تا به این ترتیب وی بتواند تصمیمات آگاهانه‌ای درخصوص فعالیت‌های زراعی اتخاذ کند.
گلخانه هوشمند
برای ایجاد و ساخت یک گلخانه هوشمند به 3 مولفه اصلی نیاز داریم

این پلتفرم را همچنین می‌توان مستقیما در سیستم‌های کنترلی از پیش موجود گلخانه ادغام کرد تا نقش راه‌انداز را برای کنش‌های خودکار شبکه‌های HVAC، روشنایی، آبیاری قطره‌چکانی و آبیاری افشانه‌ای ایفاء‌کند.

از آنجا که مجتمع‌های گلخانه‌ای تراز-تجاری در نواحی جغرافیایی وسیعی پراکنده‌اند، برای کار با آنها به قابلیت‌های ارتباطاتی بی‌سیم با برد زیاد و قابلیت نفوذ قوی نیاز هست. این راهکار، علاوه بر فراهم آوردن امکانی برای انتقال قابل‌اطمینان داده‌ها، این امکان را هم فراهم می‌کند که یک گیت‌وی (gateway) در محلی نزدیکتر به منبع برق نصب گردد تا به این ترتیب به سیم‌کشی کمتری نیاز باشد.

قابلیت پیاده‌سازی در مقیاس کلان نیز عامل دیگری است که می‌بایست مدنظر قرار گیرد چرا با چنین قابلیتی، تعداد گیت‌وی‌های مورد نیاز به حداقل رسیده و در هزینه‌های سخت‌افزار، نصب و مدیریت صرفه‌جویی می‌شود.

گلخانه هوشمند
تصویر بالا مصداق بارزی از یک گلخانه هوشمند است

از همه مهمتر اینکه، شبکه ارتباطاتی می‌بایست راندمان بالایی به لحاظ مصرف برق داشته باشد تا به این ترتیب بتوان سال‌ها از حسگرها استفاده کرد (بی آنکه مثلا نیازی به تعویض باتری‌شان باشد).

گلخانه‌های هوشمند، که تخمین زده می‌شود ارزش بازار آنها تا سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱ میلیارد دلار برسد، بدون شک یک جریان عمده در حوزه کشاورزی است. در گلخانه هوشمند، سیستم‌های متعارف و مرسوم کشاورزی و فناوری‌های جدید اینترنت اشیاء با یکدیگر ترکیب می‌گردند و حاصل کار، یک رویت‌پذیری و خودکارسازی کامل است.

گلخانه هوشمند به شناسایی نواقص کار و مقابله با مشکلاتی که مدتها است گریبانگیر عملیات‌های کشاورزی هستند کمک می‌کند، تا به این ترتیب با محافظت از محصول بیشترین عواید از مزرعه به دست آید.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید