loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > انرژی هوشمند : نقش و تاثیرگذاری اینترنت اشیا در توسعه انرژی باد

نقش و تاثیرگذاری اینترنت اشیا در توسعه انرژی باد

[vc_row][vc_column][vc_column_text]دنیا متصل به انرژی است؛ اگر تولید کنندگان سخت‌افزارها بتوانند نیاز به ابزارهای الکترونیکی را تضمین کنند و نیازهای بی‌سیم را برآورده سازند، انرژی باد می‌تواند بخش بزرگی از این تصویر باشد.

به گزارش BACpress؛سال گذشته توربین‌های بادی دریای شمالی آسیب‌های جدی دیدند و مهندسان مجبور شدند تا درباره‌ی وجود این 206 واحد در این ناحیه تحقیقاتی انجام دهند. دریای شمالی در معرض وزش بادهای شدید و سهمگین قرار دارد اما علاوه بر این مشکلات مربوط به تعمیر و نگهداری نیز شرایط را سخت‌تر می‌کند.

تحقیقات 15 هفته پس از نابودی توربین بادی آلمان شروع شد و نتیجه‌ی آن تعمیرات گسترده و منجر به مهندسی مجدد پره‌های غول پیکر شد. تعمیر و نگهداری پیش‌بینی شده در طراحی مهندسی این توربین‌ها اهمیت زیادی دارد. نظارت بر سنسورهای باد، درجه حرارت، سرعت باد، گشتاور و ارتعاش مشکل‌ترین بخش طراحی است. هر طراحی باید شامل هشدارهای فوری و زود هنگام در مورد درجه حرارت، یکپارچگی و سیم‌کشی، در بالا و پایین خط آبی باشد.

در طی سال‌های گذشته سیستم‌های ایمنی متصل به اینترنت در خودروها، کامیون‌ها و هواپیما استاندارد شده‌اند و هزینه‌های زیادی برای سیستم‌های متصل در این زمینه شده است.برای شبکه‌های صنعتی متصل به سازه‌های دور افتاده مانند توربین‌های بادی، سیستم‌های توسعه پذیر حائز اهمیت هستند.

بهترین سیستم‌ها در حال حاضر توانایی ترکیب بهینه‌سازی عملکرد، پیش‌بینی نیازهای تعمیر و نگهداری را دارا هستند. سیستم‌های جدید هم سریع و هم قدرتمند هستند. این مقاله می‌گوید: “توانایی منحصر به فرد این پلتفرم برای تجزیه و تحلیل ترابایت داده‌ها با زمان پاسخ دو ثانیه بیشتر باعث افزایش توانایی ما در تولید ارزش قابل‌توجهی از برنامه‌های IoT می‌شود.” هر توربین بادی تحت عملیات این مطالعه، دارای بیش از 150 سنسور است که سرعت، هوا، ارتعاش و شتاب (کاهش سرعت) را بررسی می‌کنند.

نرم‌افزار هوشمند

شبکه برای محیط‌های حساس باید در هر دو جهت کار کند، هم باید بتواند از طریق سنسورها یا پراب‌ها برای انتقال داده ها به پردازنده مرکزی استفاده کند و هم تصمیم‌گیری در مورد خاموش شدن باید از طریق همان شبکه انجام شود. برای مثال، پاسخ به گرمای بیش از حد می‌تواند خاموش شدن یا کند شدن باشد.

اینترنت اشیا و انرژی باد
نقش اینترنت اشیا در توسعه توربین بادی

در هر حادثه، داده‌های بیشتری می‌توانند جمع‌آوری شوند و بهتر است که شبکه بتواند “یاد بگیرد” به عملکرد خود ادامه دهد. یادگیری ماشین با ایمنی تجهیزات به عنوان اولویت اول شروع می‌شود. نمونه‌هایی از این نوع یادگیری نرم‌افزار صنعتی از جمله اتومبیل‌های خودران، تشخیص تقلب، رباتیک و شبکه‌های اجتماعی در همه‌جا هستند.

ترکیه یکی از کشورهای در حال رشد در زمینه انرژی باد

مزارع باد یک نمونه عالی از دستگاه‌های هوشمند هستند که می‌توانند به طور مستقل عمل کنند تا زمانی که چیزی که اشتباه است برطرف شود. سیستم‌های یادگیری ماشین‌ها می‌توانند به ترتیب اپراتورها را انتخاب کنند، نیاز به سیستم را حذف یا حتی یک واحد را خاموش کنند. تجربه‌های برگرفته از سیستم‌های ردیابی و عیب‌یابی در دریای شمالی، به حفظ ایمنی در مزارع توربین کوچکتر، در شبکه‌های برق شهر کمک می‌کنند. اکثر شرکت‌های آب و برق برنامه‌هایی برای انرژی باد و خورشید دارند اما هنوز در مورد هزینه‌ها، ایمنی و پشتیبانی نگران هستند.

نمونه‌های بسیاری از شرکت‌هایی که در حال طراحی برای آینده هستند وجود دارد. کشورهایی که چند سال پیش به نظر کمتر علاقه‌مند به توسعه انرژی باد و خورشید بودند اما اکنون به شدت در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند. مثلاً ترکیه طی 11 سال گذشته 12 میلیارد دلار در این راستا سرمایه‌گذاری کرده است. تولید ناخالص برق داخلی این کشور در سال 2007 به 146 مگاوات رسید؛ این در حالیست که در گزارش سال گذشته، توربین‌های بادی 6500 مگاوات برق تولید کرده‌اند.

ترکیه از جمله کشورهای در حال رشد در زمینه‌ی انرژی باد است. اگر سازندگان سخت‌افزار می‌توانند نیازهای ابزار الکترونیکی بی‌سیم خود را برآورده سازند، انرژی باد می‌تواند بخش بزرگی از این تصویر باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید