loader image
صفحه اصلی > اخبار و خبرهای کوتاه و گزارش‌های خبری : نمایشگاه اکسپو 2020 دبی؛ هر آنچه باید بدانید

نمایشگاه اکسپو 2020 دبی؛ هر آنچه باید بدانید

نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی که به دلیل همه گیری کرونا یک سال به تعویق افتاده بود، امروز مورخ 1 اکتبر، افتتاح شد. این نمایشگاه به مدت 6 تا ماه مارس 2022 ادامه پیدا خواهد کرد.

در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دوبی بیش از ۱۹۰ کشور جلوه هایی از فرهنگ و نوآوری های خود را در تالارهایی با معماری چشمگیر در محوطه ای به وسعت ۴۳۸ هکتار نمایش می‌دهند.

تخمین زده می‌شود که دولت دوبی ۷ میلیارد دلار برای این رویداد خرج کرده باشد. همچنین دوبی امیدوار است با جذب ۲۵ میلیون بازدیدکننده، به رونق بخش گردشگری و سرمایه گذاری امارات کمک کند.

کشور‌های شرکت کننده در نمایشگاه اکسپو 2020

در نمایشگاه اکسپو، تمام کشور‌های صاحب نام از سراسر جهان به معرفی آخرین دستاورد‌ها و نوآوری‌های کشور خود با تکیه بر تاریخ و تمدن خود می‌پردازند. بدون شک اکسپو دبی بزرگترین و پربازدید‌ترین اکسپوی تاریخ خواهد بود و شرکت‌کنندگان در این رویداد فرصت بازدید و استفاده از پاویون‌های اکسپو 2020 دبی که تجلی جهان در یک مکان به شمار می‌روند، را خواهند داشت. نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی به عنوان سی و پنجمین اکسپوی جهانی، برای اولین بار در منطقه خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا برگزار خواهد شد.

نگاهی اجمال بر غرفه‌ کشورهای شرکت کننده

کشور ایالات متحده  با  نمادی از موشک Space X Falcon 9 در نماشگاه اسپوی 2020 حضور پیدا کرده است. در این غرفه بازدیدکنندگان می‌توانند با حرکت بر روی تسمه نقاله طراحی شده داخل غرفه جا به جا شده و از غرفه بازدید کنند . همچنین یک قرآن متعلق به سومین رئیس جمهور این کشور، توماس جفرسون، به عنوان نمونه‌ای از چگونگی آزادی مذهبی “در بافت جامعه آمریکا” در کنار تمامی دستاورد های علمی ای کشور نشان داده شده است.

غرفه وسیع و فانوس شکل چین بر بلندپروازی‌های فضایی کشور و برنامه های اختراع آینده تمرکز می‌کند و دارای خودرویی شبیه ترانسفورماتور است که SAIC Motor امیدوار است روزی به عنوان زیردریایی و هلیکوپتر نیز عمل کند.

70 کیلومتر طناب از 2 میلیون بطری پلاستیکی روی غرفه ایتالیا کشیده شده است. جاذبه اصلی در غرفه ایتالیا، کپی سه بعدی قهرمان کتاب مقدس میکل آنژ، دیوید ، به شمار می‌آید این اثر هنری از خاک مرمر ساخته شده است.

غرفه شاهین شکل امارات، بزرگترین غرفه اکسپو2020 به شمار می‌آید. ، بازدیدکنندگان از طریق تپه های ماسه نارنجی واقعی می‌توانند تصاویری از تاریخ 50 ساله این کشور را مشاهده کنند.

سایر جاذبه ها شامل سالن غذای آفریقایی، مومیایی سلطنتی مصر، کنسرت‌ها و اجراهای سراسر جهان و صرف یک وعده غذایی 500 دلاری سه وعده‌ای با غذاهای درخشان از دیگر دیدنی‌های اکسپو 2020 دبی است.

پاویون ایران در اکسپو 2020

به‌نقل از سایت اکسپو ایران، پاویون ایران در اکسپو 2020 دبی با الهام از قصه‌های هزار و یک شب، مجموعه مشهور قصه‌های عامیانه خاورمیانه طراحی شده است.

دلیل انتخاب قصه‌های هزار و یک شب به عنوان منبع الهام طراحی پاویون ایران در اکسپو دبی این است که این قصه‌ها در دوران طلایی اسلام جمع آوری شده‌اند و قطعه‌ای مهم از ادبیات و فرهنگ ایرانی است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را نیز به تصویر می‌کشد.

پاویون ایران در اکسپو 2020 دبی از چندین پاکت فضایی تشکیل شده است و هر پاکت فضایی از گردهمایی چند جعبه آبی ایجاد شده است که در پرده‌ای از مهره‌های برنزی پیچیده می‌شوند.

طراحی ذکر شده برای پاویون ایران در این اکسپو جهانی، استعاره‌ای است که تقابل آسمان‌ها و زمین را روایت می‌کند.

در واقع پاویون ایران در اکسپو 2020 دبی به جای یک ساختار مستحکم، یک شبکه ریزوماتیک است که روایت‌های مختلفی از تاریخ معاصر ایران را ارائه می‌کند.

جالب است بدانید به نقل از برخی منابع معتبر، پاویون ایران در اکسپو دبی به عنوان یکی از 8 غرفه برتر برجسته از نظر معماری در اکسپو دبی معرفی شده است. پاویون ایران در اکسپو 2020 دبی در زون تحرک (Mobility) قرار دارد و زمین اختصاص داده شده به ایران، مساحتی حدود 2014 متر مربع دارد.

موضوع اصلی اکسپو 2020

هر نمایشگاهی یک موضوع محوری متمرکز است که از آن به عنوان تِم اصلی آن نمایشگاه یاد می‌شود. تِم اصلی اکسپو ۲۰۲۰ دبی  نیز«ارتباط ذهن ها، خلق آینده» انتخاب شده است. در واقع گردانندگان اکسپو با انتخاب این شعار بر اهمیت ایده ها و پرورش آنها با در ارتباط قرار دادن انسان ها و ذهن ها تاکید کرده اند. در هر اکسپو از ایده ها و دستاوردهای تازه ای در حوزه دانش و تکنولوژی رونمایی می شود و اهالی اکوسیستم فناوری بی صبرانه در انتظار اکسپو امسال هستند تا شاهد رونمایی از ایده های خلاقانه و محصولات مبتنی بر دانش نوین باشند.

نگاهی به نمایشگاه‌های اکسپو قبلی

اولین نمایشگاه در سال 1844 در پاریس و با محوریت به نمایش گذاشتن جدیدترین دستاوردها و اختراعات بشری برگزار شد. برج ایفل، اولین ماشین تایپ، تلویزیون و حتی سس کچاپ هانز اولین بار به دستور امیرکبیر در این نمایشگاه به مردم جهان معرفی شد. ایران اولین بار در سال 1851 در فضایی به وسعت 92 مترمربع در اکسپو لندن شرکت کرد و انواع خشکبار و پارچه‌های ابریشمی را به معرض نمایش گذاشت که در روزنامه وقایع اتفاقیه به چاپ رسید.

برنامه‌های متنوع اکسپو 2020 

برنامه‌های نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی با کمک کشورها، شرکت‌ها، نهادهای بین المللی و جامعه مدنی با توجه به شعار اکسپو راهکارهای جامع و موثری برای چالش های پیش روی بشر ارایه می کنند. در تقویم اکسپو هفت نوع برنامه گنجانده شده است که به موضوع های کلیدی آنها در سالن های و غرفه های اختصاصی پرداخته می شود. این برنامه ها عبارتند از:

1- جشن‌های بین المللی: این برنامه برای پیوند بیشتر ملت های دنیا اجرا می‌شود.

2- روزهای بین المللی: این روزها با مشارکت سازمان ملل متحد انتخاب می‌شوند.

3- روزهای ملی کشورها: به هر کشور یک روز اختصاص داده شده تا فرهنگ خود را بهتر معرفی کند.

4- برنامه‌های مفرح و سرگرم کننده: این برنامه با مشارکت هنرمندان از سراسر دنیا اجرا می‌شود.

5- برنامه های مربوط به کشورها: در این برنامه کشورها برنامه های فرهنگی، هنری، اقتصادی و زیست محیطی اجرا می‌کنند.

6- برنامه های “مردم و سیاره” : در این برنامه متخصصان، کارشناسان و جوانان در باره شیوه‌های گذر از چالش‌ها با یکدیگر گفت و گو می‌کنند.

7- رویدادهای تجاری: از استارتاپ‌های محلی گرفته تا نهادهای معتبر جهانی در این برنامه به شبکه سازی و تبادل تجربه و ایده می‌پردازند.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید