loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > ساختمان هوشمند و کسب و کار هوشمند : هوشمندی معماری ستاره‌ای در شرکت بیمه HDI Gerling

هوشمندی معماری ستاره‌ای در شرکت بیمه HDI Gerling

[vc_row][vc_column][vc_column_text]نور زیاد، مصالح ساختمانی شیشه‌ای و طرح معماری پرابهت معماران «Ingehoven Architects» ویژگی منحصر بفردی به ساختمان جدید دفتر مرکزی شرکت بیمۀ HDI Gerling هانوفر داده است.به گزارش BACpress، این ساختمان با پنج طبقه و 75000 مترمربع زیربنا محیط کاری مدرن، سازگار با محیط زیست و اقتصادی را برای 2000 کارمند خود بوجود آورده است.

مفهوم ساختمان پایدار که در استاندارد طلایی DGNB تصریح شده است در عین بالابردن راحتیِ استفاده، مصرف انرژی و منابع حیاتی را به حداقل می‌رساند. علاوه بر شیشه‌های سه جداره، عایق‌بندی حرارتی و تولید انرژی تجدیدپذیر، کنترل روشنایی و blind‌ها توسط KNX نیز تأثیر بسزایی در تأمین بهره‌وری سیستم دارد. شرکت مجری پروژه، Bauer Elektroanlagen GmbH Halle، جایزۀ ملی KNX آلمان را برای پروژه HDI Gerling کسب کرده است.

 HDI Gerling
شرکت بیمه HDI Gerling

طراحی sun protection با استفاده از یک مدل

کنترل blind در مجتمع‌های ساختمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین در فاز طراحی ساختمان HDI Gerling اثرات احتمالی باد، موقعیت فصلی خورشید، سایه‌ها، انعکاس نور و تخلیۀ گرمایی با استفاده از یک مدل شبیه‌سازی و محاسبه شده‌اند. بر اساس این محاسبات سیستمی برای کنترل blind‌ها با KNX، SMI و Ventus Digisonic sun protection ایجاد شده است. ایجاد سایه بر اساس یک برنامۀ زمانی، تابش خورشید، سایه‌ها و قدرت باد انجام می‌شود. برای احتساب شرایط مختلف وزش باد در وجوه ساختمان در 70 نقطه ابزارهایی برای اندازه‌گیری شدت باد نصب شده است. سرانجام تنظیم خودکار louvre موجب استفادۀ بهینه از روشنی روز می‌شود. کارمندان HDI Gerling خودشان نیز می‌توانند blind‌های اتاق خود را به‌وسیلۀ push buttons تنظیم کنند.

شرکت بیمه HDI Gerling
ساختمان هوشمند شرکت بیمه HDI Gerling

کنترل روشنایی در ساختمان HDI Gerling

کنترل روشنایی بر مبنای حضور افراد در اتاق –و روشنی روز- به‌وسیلۀ KNX و DALI نیز کارآمد است. انعطاف‌پذیری بالای تأسیسات روشنایی این ساختمان که به موجب آن هر یک از 3000 چراغ ساختمان presence detector مختص خود را دارد تحسین‌برانگیز است.

در صورت تغییر کاربری به راحتی می‌توان با استفاده از برنامۀ مخصوص Codesys منبع‌های نور را به کاربری جدید اختصاص داد. دکمه‌های bus به سیستم منعطف Gira ITS30 مجهز شده‌اند. Sensor‌های هوشمند که با تزیینات اتاق هماهنگ هستند ceiling cooling fans را کنترل می‌کنند.

چراغ راهروها، راه‌پله‌ها، پارکینگ زیرزمین و محوطه‌های بیرونی نیز تحت کنترل خودکار هستند. در سالن کنفرانس به‌وسیلۀ فناوری media می‌توان سناریوهایی را در مورد خاموشی چراغ‌ها، روشنایی و پروژکتورها اجرا کرد. با متصل‌کردن  سیستم هشدار آتش‌سوزی و دزدگیر، هنگام به صدا درآمدن alarm چراغ‌ها بصورت خودکار روشن می‌شوند و blind‌ها بالا می‌روند.

ساختمان هوشمند
به کارگیری KNX در ساختمان هوشمند شرکت بیمه HDI Gerling

panelهای KNX در محل‌هایی که کارکردهای اجرایی در دفعات بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند مثل رستوران، غذاخوری، آشپزخانه و سالن‌های کنفرانس نصب شده‌اند. کارکردهای مهم KNX از طریق نرم‌افزار مدیریت مرکزی ساختمان تحت نظارت و کنترل قرار دارند. برای این کار 4500، data points به‌وسیلۀ KNX OPC server Net-X-Automation پردازش می‌شوند. topology تأسیسات KNX به‌وسیلۀ Wago KNX IP controllers منظم می‌شود که interface‌هایی را برای ارتباط با سیستم‌های دیگر با «ترمینال»‌های متناظر فراهم می‌کند.

مزایایی که با اجرای KNX در پروژه ساختمان HDI Gerling بدست آمده است:

 • افزایش بهره‌وری انرژی از طریق کارکردهای هوشمند
 • ایجاد محیط کاری راحت به سبب ایجاد سایه به‌صورت بهینه
 • مجزا بودن عملکرد تک تک چراغ‌ها و blind‌های دفاتر
 • متمرکز بودن کارکردهای روشنایی، sun protection و دمای اتاق
 • وجود حالت‌های مختلف نورپردازی به‌وسیلۀ scene control
 • انعطاف‌پذیر برای تغییر در کاربری

بهسازی‌های فنی

 • کنترل blind بر اساس ساعت، تابش خورشید، سایه‌ها و شدت باد
 • کنترل دائمی روشنایی برای کارآمد کردن آن
 • انعطاف‌پذیری بالا به سبب اختصاص یک presence detection جداگانه برای هر لامپ
 • وجود برنامۀ مکمل ویژه برای تخصیص چراغ‌ها
 • جفت بودن سیستم‌های هشدار آتش‌سوزی و دزدگیر
 • اتصال با BMS

شرکت‌های دخیل

 • مالک ساختمان: Ampega Gerling، هانوفر
 • معمار: Ingenhoven Architects، دوسلدورف
 • مجری برق و Integrator سیستم KNX: Bauer Elektroanlagen GmbH Halle
 • حوزۀ کاربرد: ساختمان‌های مدیریتی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید