loader image
صفحه اصلی > تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و جدیدترین مطالب و فناوری هوشمند و هوش مصنوعی : هوش مصنوعى DeepMind و رمزگشایی دقیق متون تاریخی

هوش مصنوعى DeepMind و رمزگشایی دقیق متون تاریخی

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله نیچر منتشر شده است، محققان فناوری را توسعه داده اند که با یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعى DeepMind ، امکان بازیابی، تاریخ گذاری و مکان یابی متون یونان باستان را با دقتي شگفت انگيز فراهم کرده است. هزاران کتیبه داراى وضعیت بسیار بدي شده اند تا حدی که برخی از متون غیرقابل خواندن هستند و قسمت‌هایی از آن‌ها از دست رفته است. اكنون هوش مصنوعى DeepMind با تمرکز بر تاریخ باستان، تکمیل کتیبه‌های باستانی آسیب دیده را ممکن کند.

هوش مصنوعى DeepMind و بازیابی متون تاریخی

به گزارش بك پرس به نقل از نیواطلس، محققان گوگل برای انجام این کار با مورخان و دانشمندانی در ایتالیا، انگلیس و یونان همکاری کردند و هوش مصنوعی دیپ مایند را با استفاده از بزرگترین مجموعه داده‌های دیجیتالی به دست آمده از کتیبه‌های یونانی آموزش دادند که شامل اطلاعات شخصیت‌های فردی و کلمات کامل بود. اين فناوری هوش مصنوعی از یک “شبکه عصبی” استفاده می‌کند تا ساختار مغز انسان را تقلید کند که “Ithaca” نام دارد و به کمک نزدیک به ۸۰۰۰۰ مرجع در پایگاه داده انستیتوی علوم انسانی پاکارد، بزرگترین مجموعه کتیبه‌های عددی یونان باستان، آموزش دیده است و به طور خودکار ، ترتیب ظاهر شدن کلمات در جملات و روابط آنها را در نظر می‌گیرد تا آن‌ها را به متن بهتری تبدیل کند.

‏”Ithaca”  بادقت ۶۲ درصد بازیابی را انجام مى دهد و مکان اصلی آثار باستانى را با دقت ۷۱ درصد شناسایی کند و تاریخ نگارش آنها را نیز با اختلاف ۳۰ سال مشخص کند. با توجه به اینکه  “Ithaca” به عنوان یک ابزار تحقیقاتی طراحی شده، نسخه نهایی چندین فرضیه برای پیش‌بینی و تکمیل متن ارائه می‌کند که مورخان می‌توانند از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنند.


بیشتر بخوانید :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید