loader image
صفحه اصلی > خبرهای کوتاه : هوش مصنوعی در پیش بینی خطر ابتلا به سرطان

هوش مصنوعی در پیش بینی خطر ابتلا به سرطان

سرطان پانکراس

سرطان پانکراس یک بیماری جدی است که در آن سلول‌های پانکراس به طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند و یک توده تشکیل می‌دهند. این توده می‌تواند به سایر اندام‌های بدن نیز گسترش یابد.

سرطان پانکراس یکی از مرگبارترین انواع سرطان است. تقریباً 95 درصد از افراد مبتلا به سرطان پانکراس در عرض پنج سال پس از تشخیص می میرند. یکی از دلایل این امر این است که سرطان پانکراس اغلب در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود.

هوش مصنوعی در پیش بینی خطر ابتلا به سرطان پانکراس:

محققان در حال بررسی راه‌هایی برای بهبود تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس هستند. یکی از این راه‌ها، استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان پانکراس است.

در مطالعه ای که اخیراً در مجله Nature از محققان منتشر شد،یک مدل هوش مصنوعی برای پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان پانکراس در افراد استفاده کردند. این مدل با تجزیه و تحلیل داده های پزشکی از بیش از 200000 نفر ساخته شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که مدل هوش مصنوعی می تواند خطر ابتلا به سرطان پانکراس را با دقت بالایی پیش بینی کند. این مدل می تواند به پزشکان کمک کند تا افرادی را که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پانکراس هستند شناسایی کنند.

این یافته ها امید جدیدی را برای مداخله زودهنگام سرطان پانکراس ایجاد می کند. اگر افراد در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پانکراس زودتر شناسایی شوند، می توان اقداماتی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان یا تشخیص زودهنگام سرطان انجام داد.

توضیحات تکمیلی:

محققان MIT با استفاده از داده‌های پرونده الکترونیک سلامت از موسسات مختلف در سراسر ایالات متحده، مدل‌های یادگیری ماشینی را برای تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس توسعه دادند؛ این مدل ها، که PrismNN و PrismLR نام دارند، از داده‌های معمول بالینی و آزمایشگاهی برای پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان پانکراس استفاده می‌کنند.

مقایسه تیم نشان داد که مدل‌های PRISM با استفاده از آستانه خطر نسبی 5 برابر بالاتر، 35 درصد از موارد PDAC را شناسایی می‌کنند، در حالی که معیارهای غربالگری استاندارد تنها 10 درصد از موارد را در همین آستانه تشخیص می‌دهند. این امر نشان می‌دهد که مدل‌های PRISM می‌توانند در شناسایی بیماران با خطر بالای ابتلا به سرطان پانکراس بسیار موثرتر باشند.

 

adminbacpress

دیدگاهتان را بنویسید