loader image
صفحه اصلی > اینترنت اشیا و دولت هوشمند : هوش مصنوعی ضامن امنیت ملی است

هوش مصنوعی ضامن امنیت ملی است

به گزارش بک پرس، به نقل از خبرگزاری فارس، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور عصر امروز از بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات هوش مصنوعی کشور در شرکت دانش بنیان پارت بازدید و از سه سامانه هوش مصنوعی ساها، سهاب و هوشیو رونمایی کرد.

سورنا ستاری گفت: هوش مصنوعی حوزه اقتدار کشورهاست در آینده نزدیک و ضامن امنیت ملی آنان است. به همین علت این مبحث با جدیت در معاونت علمی دنبال می‌شود.

وی افزود: ایران صاحب بزرگ‌ترین استارتاپ‌های منطقه در حوزه‌های مختلف آی سی تی و بیوتکنو بوده و در هوش مصنوعی هم مدعی هستیم و باید در این زمینه در حد بیو و نانو تکنولوژی سرمایه‌گذاری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه درست است که کشورهای همسایه و اطراف از سامانه‌های خارجی استفاده می‌کنند اما از توان خوب نوشتن نرم‌افزارها و بهره‌برداری از آن‌ها در داخل کشور سخن گفت و تاکید کرد: برخی از سرویس‌ها باید حتما داخلی باشند چون به زبان فارسی و لهجه‌های محلی حساس هستند و هوش مصنوعی باید برای بهره‌برداری از سرویسهای داخلی در داخل کشور توسعه پیدا کند.

Artificial Intelligenceوی با افتخار از توان علمی برنامه‌نویسان ایرانی ادامه داد: ما از نظر مقالات علمی در دنیا در سایمگ‌ها رتبه ۹ و در آی اس آی رتبه ۱۴ را دارا هستیم و از تمام شرکت‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند حمایت می‌کنیم. او در مورد محصولات پارت گفت: شرکت پارت از شرکت‌های بزرگ این حوزه است که محصولاتش در حوزه هوش مصنوعی قابل صادرات بوده و باید مورد حمایت بیشتری قرار بگیرد و با این روند، قطعا سال آینده رشد چند برابری خواهد داشت.

وی افزود: هوش مصنوعی دریچه‌ای است برای ورود و پارت با ورود به آن وارد دنیایی شده است که بسیار وسیع است و هر چقدر پیش‌تر برود این وسعت با زاویه‌ای زیاد، بیشتر خواهد شد. ما شرکت‌های دولتی را به سمت این شرکت جهت خواهیم داد تا خدمات مورد نیازشان را به صورت دقیق و سفارشی‌شده دریافت کنند. اما با دریچه‌ای که باز شده است سال دیگر به دو سه برابر این تعداد خواهد رسید و ما پشت سر آن خواهیم بود و کارها را حمایت و پیگیری خواهیم کرد.

علی رسولی‌زاده مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، ضمن اشاره به سرمایه‌گذاری هفت‌ساله این شرکت بر زیرساخت فناوری و ایجاد تیم‌های متنوع هوش مصنوعی در معرفی این سامانه‌ها گفت: ساها، سامانه احراز هویت غیرحضوری با استفاده از این علم است و کاربردهای فراوانی برای احراز هویت افراد در بازار سرمایه، بانک‌ها، آزمون‌ها و … دارد. سهاب، نخستین مارکت‌پِلِیس (Market Place) حوزه هوش مصنوعی است. علاوه بر صد سرویس موجود، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، سرویس‌های سایر فعالان کشور در این زمینه هم در اینجا امکان عرضه دارند. هوشیو پایگاه جامع محتوایی در حوزه هوش مصنوعی است که اطلاعات و آموزش‌های گوناگونی در قالب محتوای متنی، صوتی و تصویری در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید