loader image
صفحه اصلی > پروتکل‌ هوشمندسازی : پروتکل Z-WAVE چیست؟

پروتکل Z-WAVE چیست؟

پروتکل Z-WAVE ارتباطی دوطرفۀ بی‌سیم است. که با اتحاد شرکت دانمارکی Zensys و Z-Wave ارائه شد. این تکنولوژی برای توان‌ها و پهنا‌ی باند‌های کم برای استفاده در کاربردهایی مانند هوشمند‌سازی ساختمان‌ (Home Automation) طراحی شده است‌.

پروتکل Z-WAVE ، شبکه‌ای را با کیفیت عالی به همراه قیمتی به‌مراتب اقتصادی‌تر از تکنولوژی‌های مشابه آن در اختیار کاربران می‌گذارد. این امر با تمرکز بر استفاده از پهنای باند کم و جایگزینی روش‌های نرم‌افزاری با سخت‌افزارهای گران‌قیمت محقق می‌شود.

گفتنی است که در این تکنولوژی از هیچ‌گونه سیم‌کشی برای انتقال سیگنال‌های کنترلی استفاده نشده و این مهم فقط به کمک سیگنال‌های رادیویی صورت می‌‌گیرد.

تکنولوژی Z-Wave با مصرف انرژی کم و انتقال دوطرفه، گزینۀ مناسبی برای حسگرها و دستگاه‌‌‌های کنترلی است‌. Z-Wave می‌تواند دستورات را به‌صورت دو‌طرفه از یک وسیله به وسیلۀ دیگری منتقل کند، درحالی‌که ممکن است موانع یا نقاط کور رادیویی در محل موجود باشد‌.

شما می‌توانید به کمک Z-Wave تمامی وسایل خود را حتی زمانی که در خانه نیستید تحت کنترل داشته باشید و این امر از‌طریق یک گوشی تلفن همراه هوشمند و با کمک اینترنت از هر نقطه‌ای از دنیا میسر خواهد بود.

از‌آنجا‌که Z-Wave روی فرکانس مخصوص به خود کار می‌کند، با هیچ‌یک از دیگر وسایل بی‌سیم مثل تلفن‌‌‌های بی‌سیم، روترها و مودم‌‌‌‌ها و… تداخل امواج نخواهد داشت‌.

از نکات قابل‌تأمل درخصوص Z-Wave یکی این است که روی کلیه سیستم‌‌‌‌های «با‌ سیم» خانه‌‌‌‌های موجود قابل‌اجرا است.  قابلیت دیگر آن مهیاساختن امکانات جدید موجود در خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نسل بعد برای شماست.

با پیشرفت تکنولوژی و هوشمند شدن وسایل و زندگی پروتکل های هوشمندسازی در آینده نه چندان دور نقش مهمی را ایفا خواهند کرد. پروتکل knx نیز یکی دیگر از پروتکل های مهم در هوشمندسازی ساختمان می باشد که در ادامه نیز به این سیستم بیشتر خواهیم پرداخت.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر از تمامی پروتکل های مهم و کاربردی در صنعت هوشمندسازی اینجا را کلیک کنید

 

 

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید