loader image
صفحه اصلی > اینترنت اشیا و کسب و کار هوشمند : اینترنت اشیاء کسب و کارها چگونه باید خود را برای ریسک‌های امنیتی که با 5G همراه است آماده کنند؟

اینترنت اشیاء کسب و کارها چگونه باید خود را برای ریسک‌های امنیتی که با 5G همراه است آماده کنند؟

اینترنت اشیاء و تبدیل شدن 5G به یک واقعیت حی و حاضر، شیوه اندیشیدن ما به فناوری و تعامل‌مان با آن را تغییر خواهد داد. پیش از این ما هیچوقت سرعت‌های اینترنتی که همردیف 5G باشد را تجربه نکرده‌ایم. بهبودی که از طریق افزایش سرعت در ارتباطات ما حاصل خواهد شد، امکان کار با برخی فناوری‌های هیجان‌انگیز و زیر و رو کننده بوجود خواهد آورد و این، صرف نظر از نیات و مقاصد مختلف،‌ چشم ما را به روی امکانات دنیایی که در آن زیست می‌کنیم باز خواهد کرد.

در این مطلب به بررسی تاثیر اینترنت اشیاء در کسب و کارها خواهیم پرداخت.

احتمالا همه چیز تغییر خواهد کرد، منجمله شیوه تعامل کسب و کارها با مشتریانشان و اینکه از چه شیوه امنیتی برای محافظت از خود و مشتریان‌شان استفاده می‌کنند. در مطلب حاضر توصیه‌هایی در این خصوص ارائه خواهد شد که کسب  کارها چگونه باید خود را برای 5G و ریسک‌های امنیتی همراه آن آماده کنند.

آینده 5G

سال‌ها است که 5G در حال پیشرفت و توسعه است و نخستین عرضه‌های تجاری آن نیز آغاز گشته است. این نسل پنجم شبکه موبایل، به نسل جدیدی از فناوری در کنار اینترنت اشیاء شکل خواهد داد و آدم‌ها و دستگاه‌هایی را به یکدیگر متصل خواهد کرد که پیش از این یا اتصال‌شان غیرممکن بود و یا کندتر از آن بود که فایده عملی داشته باشد. با 5G اوضاع فرق خواهد کرد. بنا به وبسایت MoneyPug، که از آن برای مقایسه تلفن‌های همراه استفاده می‌شود، تلفن‌های 5G همین حالا هم در دسترس قرار گرفته‌اند. صدالبته که با این پیشرفت‌های جدید، ‌ریسک‌های جدیدی نیز خواهیم داشت. شبکه پیشرفته 5G و فناوری‌ای که می تواند به آن دسترسی پیدا کند نوآورانه خواهند بود اما حملات اینترنتی نوآورانه‌ای هم خواهیم داشت.

موجودات آنلاین مخرب

هکرها، کلاه‌برداران آنلاین، و سایر کنشگران بدخواه همیشه به دنبال آنند تا در تازه‌ترین فناوری‌ها، روزنه‌هایی برای نفوذ بیابند. با 5G شاهد یک قلمرو تمام جدید خواهیم بود و آدم‌های بدخواه همین حالا هم دارند زیر و بم آن را فرا می‌گیرند. لازم است که کسب و کار شما برای ریسک‌های جدید آماده باشد. باید درباره ریسک‌های 5G چیزهایی فرا بگیرید، با چگونگیِ شناسایی این ریسک‌ها آشنا شوید و بدانید چه کارهایی می‌توانید برای محافظت از خودتان و کسب و کارتان چه‌ انجام دهید.

ریسک‌های 5G

چند موضوعی کلیدی هست که باید بهشان پرداخت.  نخستین آنها، رویت‌پذیری سر-به-سر (end-to-end visibility) برای امنیت در مخابرات و سایر شبکه ها است. این باعث افزایش پویایی شبکه و رشد انفجاری اتصالات میان دستگاه‌ها شده‌ است. افزایش حجمِ کارهایی که برای برقراری امنیت شبکه‌ها لازم است، انجام این کارها را بیش از پیش دشوار خواهد ساخت و این، خطای انسانی و ریسک رخنه‌های امنیتی و همچنین تهدیدهای پراکنده و مجزا را افزایش خواهد داد. شبکه‌های جدیدی خواهند آمد که گیر و گرفت‌هاشان را باید برطرف کرد، و هکرها نیز به هر شکل که بتوانند از این گیر و گرفت‌ها به نفع خود استفاده خواهند کرد. حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها بسیار مهم است. شبکه‌های جدید برای آنکه تبدیل به نسل جدیدی از پلتفرم‌ها شوند لازم است با دقت و احتیاط ساخته شده و شالوده‌شان حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها باشد.

رسیدگی به این چالش‌ها

تقاضا برای مدیریت امنیت در کسب و کارها و به طبع اینترنت اشیاء افزایش یافته است، و احتمالا با افزایش ریسک‌ها، رشد تقاضا نیز ادامه خواهد یافت. در کنفرانس Syniverse ، پنل‌هایی درباره ریسک‌های 5G برگزار شد. مخاطبین این پنل‌ها، شرکت‌هایی بودند که برای امنیت اینترنت به کمک احتیاج داشتند،‌ همچنین شرکت‌هایی که می توانستند چنین کمکی را در اختیار بگذارند. راه‌حل‌هایی که برای این مسائل ارائه شده‌اند، و این راه‌حل ها به منظور شناسایی، و واکنش به تهدیدها و محافظت در برابر آنها، قابلیت امنیت یکپارچه و مدیریت آن را عرضه می کنند.

از جمله این راه‌حل‌ها، پشتیبانی از یک شبکه پویا از طریق فرایندهای تعریف‌شده و تکراری است، که تامین‌کننده اتوماسیون و نظارت بر خط‌مشی (policy automation and monitoring) خواهد بود. یک راه‌حل دیگر این است که از طریق ابزارهای تحلیلی و فعال‌سازی امنیت شناختی (cognitive security)، رویت‌پذیری تهدیدهای شناخته‌شده و ناشناخته ارتقاء یابد. ترکیب کردن امنیت پویا و امنیت شناختی، و افزودن قابلیت خبرگیری از تهدیدها  (threat intelligence)، می‌تواند یک مدیریت امنیتِ بیش از پیش هوشمند را ایجاد کند.

صفحه اینستاگرام بک‌پرس با آخرین مطالب روز هوشمندسازی و اینترنت اشیاء در دسترس قرار گرفت.

مدیریت امنیت خبرگیری

مدیریت امنیت خبرگیری، که بخشی از «چهارچوب امنیت سایبری NISTA» است، راه‌حل‌های تعریف‌شده‌ای را برای کارکردهای مهم فراهم می‌کند. نخست اینکه، هدف در اینجا فراهم کردن یک رویت‌پذیری سر-به-سر برای ریسک‌های امنیتی مرتبط با کسب و کار است،‌ و اینکه بر ریسک‌هایی که حقیقتا اهمیت دارند تمرکز شود. از میان سه نکته اصلی، محافظت از کسب و کار را می‌توان با پیکربندی‌های امنیتی خودکارشده که مبتنی بر استانداردهای صنعت هستند به انجام رساند. آنها باید دائما تحت نظارت باشند. مدیران امنیت به منظور شناسایی تهدیدهای شناخته‌شده و ناشناخته، از تحلیل‌های امنیت که به کمک یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی انجام می‌گیرد استفاده می‌کنند. نهایتا اینکه، واکنش‌دهی به تهدیدها به وسیله جریانهای کاری امنیتی خودکارشده‌ انجام می‌گیرد، و این به سریعتر شدن زمان واکنش‌دهی به رخداد منجر می‌شود.

کسب و کارتان هر چه که باشد،‌ احتمالا لازم است پا به پای پیشرفت‌های 5G و تهدیدهای ملازم آن، حرکت کنید. به احتمال زیاد این قضیه برای کسب و کارتان اهمیت بسیار خواهد داشت و کمک خواهد کرد که تا سال‌ها از خودتان محافظت کنید. آینده را جدی بگیرید، آنچه را که برای محافظت شبکه مشخص خودتان و کسب و کارتان نیاز هست، یاد بگیرید. اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای بیافتد،‌ از اینکه آماده بوده‌اید خوشحال خواهید شد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید