loader image
صفحه اصلی > زندگی هوشمند و فناوری هوشمند و هوش مصنوعی : کنترل سلامت دندان با یک دستگاه هوش مصنوعی

کنترل سلامت دندان با یک دستگاه هوش مصنوعی

دیگر هیچ دلیلی وجود ندارد که سلامت دندان خود را به شانس بسپاریم. شرکت سوئیسی “زامیگو” یک دستگاه هوش مصنوعی ابداع کرده است که با کمک هوش مصنوعی برای سلامت دهان و دندان از دهان عکس می‌گیرد و عکس ها را تحلیل و به کاربر توصیه هایی می کند و در صورت نیاز به مراجعه به پزشک، هشدار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ربات جراح هوشمند ؛ علم روباتیک در دانش پزشکی

به گزارش بک‌پرس، به نقل از نیو اطلس، تا کنون مسواک های مجهز به دوربین ابداع شده اند و کاربران کمک می کنند شیوه تمیز کردن دندان هایشان را بهتر ببیند. اما «زامیگو» که یکی از زیرمجموعه های دانشگاه ETH زوریخ است، اقدامی فراتر انجام داده و با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر را تحلیل می کند.

به این ترتیب کاربران می توانند سلامت دندان و لثه های خود را رصد کنند. البته باید اشاره کرد این فناوری در حال حاضر قادر به ردیابی پوسیدگی نیست. توسعه دهندگان ابزار امیدوارند با توسعه بیشتر هوش مصنوعی، این قابلیت را نیز فراهم کنند.

نحوه عملکرد دستگاه هوش مصنوعی:

این دستگاه هوش مصنوعی دندان ها را مسواک نمی زند و به جای حلقه ای از فرچه های چرخان دارای یک دوبین دیجیتال کوچک و ضد آب است که دور آن ۸ چراغ ال ای دی قرار دارد.کاربران پس از مسواک زدن می توانند این دستگاه را به داخل دهان ببرند و با کمک آن ۶ عکس از دندان های بالایی و پایینی خود ثبت کنند.

 

چیزی که شبیه یک مسواک برقی به نظر می رسد یک دوربین کوچک است که هر کسی می تواند با آن از دندان ها و لثه های خود عکس های میکروسکوپی بگیرد. در مرحله بعد الگوریتم های هوش مصنوعی هرگونه التهاب و جرم را ردیابی کنند.

گروهی از کارشناسان دندانپزشکی این الگوریتم ها را توسعه داده اند که مخزنی از هزاران تصویر ثبت شده توسط دستگاه زامینگو را تحلیل و مشکلات موجود در هریک را شناسایی می کند. شوداپ همراه دستگاه با توجه به موارد ردیابی شده به کاربر توصیه می کند تا شیوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خود را بهتر کند یا به آنها توصیه می کند به پزشک مراجعه کنند.

Severin Stalder ، بنیانگذار ETH spin-off Zaamigo ، گفت: این شگفت انگیز است که چقدر سریع می توان تغییرات را مشاهده کرد. برای مثال، تشکیل جرم ظرف چند روز اتفاق می‎‌افتد.

بیشتر بخوانید: بهترین گجت‌های هوشمند با هوش مصنوعی در سال 2022

پس از گذشت سه هفته، نتایج یک تمیز کردن حرفه ای ممکن است دیگر قابل مشاهده نباشد. بنابراین توصیه می‌کنیم یک چک‌آپ هفتگی را با دوربین Zaamigo، برای نظارت بر تغییرات احتمالی و انجام اقدامات اصلاحی انجام دهید.کاربران بلافاصله می توانند ببینند که چقدر خوب دندان های خود را مسواک زده اند و از کدام قسمت ها غفلت می کنند- که اغلب تا ۴۰ درصد از دندان ها را شامل می شود.

استالدر در ادامه می گوید: هدف ما جایگزینی دندانپزشکان با یک هوش مصنوعی نیست، بلکه شناسایی بیماران در معرض خطر است. اگر مشکلات به موقع تشخیص داده شوند، بیماران می‌توانند در هزینه های زیادی صرفه جویی کنند.

دوربین دستگاه هوش مصنوعی Zaamigo مقرون به صرفه است و می‌توان آن را به صورت آنلاین در اروپا و ایالات متحده برای آیفون و آیپدها، خریداری کرد. حتی دندان‌پزشکان نیز از دیدن دندان‌های خود متعجب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین ویژگی‌های شهر هوشمند در سال 2021

این برنامه همچنین نکات خاصی را در مورد نحوه و مکانهایی که نیاز به بهتر مسواک زدن دارند و یا اینکه آیا مراجعه به دندانپزشک توصیه می‌شود، ارائه می دهد. شعار گروخه زامیگو این است:

“یک دندانپزشک مصنوعی با تجربه ی عمیق ایجاد کنیم که در آینده تشخیص های پیشرفته ای را ارائه دهد، ایده ی ما تشخیص پوسیدگی، بیماری های پریودنتال یا دندان قروچه شبانه است.

برای انجام این کار، تصاویر باید به یافته های دیگر به عنوان مثال، تصاویر اشعه ایکس یا خونریزی لثه پس از آزمایش لمسی، مرتبط شوند و سپس با داده های تصویری مقایسه گردند که یک چالش بزرگ اما بسیار هیجان انگیز است.

چه کسانی از این دوربین Zaamigo استفاده کنند:

استفاده از این دستگاه برای همه آسان است. این دستگاه که دارای نمایشگر سطح باتری و وضعیت اتصال است، به گونه‌ای طراحی شده که همه بزرگسالان یا کودکان، می‌توانند از آن استفاده کنند. استفاده از آن برای کودکان بسیار منطقی است تا والدین بتوانند اقدامات لازم را به موقع انجام دهند.

استالدر گفت: من تفاوت زیادی بین دندان های فرزندانم که به طور مرتب با این دوربین بر آنها نظارت می کنم و دندان های کودکان هم محله ای که از زامیگو استفاده نکرده اند، می‌بینم.

قطعاً ارزشش را دارد. اتفاقاً کودکان با این روش مسواک زدن صحیح را در سنین پایین بخوبی یاد می گیرند زیرا بهترین روش برای پیشگیری از مشکلات دندانی و داشتن دندان های سالم است. این دستگاه با قیمت ۱۰۰ دلار عرضه شده است.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید