loader image
صفحه اصلی > اخبار و سیستم هوشمند : تشخیص کووید۱۹ از ذات الریه به کمک سیستم هوشمند

تشخیص کووید۱۹ از ذات الریه به کمک سیستم هوشمند

به گزارش بک پرس، به نقل از ایسنا محققان دانشگاه ماکائو در منطقه اداری ویژه ماکائو چین و موسساتی در استان هوبی مرکزی چین با یکدیگر همکاری کردند تا بتوانند یک سیستم هوشمند را برای تمایز ذات‌الریه ناشی از کروناویروس ( کووید-۱۹ ) از سایر موارد ذات‌الریه تشخیص دهند.

به گزارش چاینا نیوز، دانشگاه ماکائو در بیانیه مطبوعاتی گفت: این سیستم هوشمند جدید که توسط پروفسور وونگ پاک کین از دانشکده علوم و فناوری و دانشجوی دکترای وی، یان تائو در گروه مهندسی الکترومکانیکی ساخته شده است که قابلیت تشخیص کووید-۱۹ را از سایر ذات‌الریه های شایع را با سرعتی تقریبا ۶۰ برابر سریع‌تر از رادیولوژیست‌ها دارد.

آنان با محققان در موسسات استان هوبی برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به ۲۰۶ بیمار مبتلا به کرونا و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) سینه و همچنین داده‌های مربوط به ۴۱۲ بیمار مبتلابه ذات‌الریه غیر کووید-۱۹ و  سی‌تی‌اسکن  قفسه سینه آنان را بررسی کردند.

بر اساس این تصاویر، محققان یک سیستم هوشمند تشخیص خودکار را بر اساس یک شبکه عصبی کانولشن چند مقیاسی ایجاد کردند.

نتایج نشان داده است که با تعداد محدودی از داده‌ها، سیستم هوشمند تشخیص می‌تواند با موفقیت ذات‌الریه ناشی از کووید-۱۹ را از سایر ذات‌الریه های شایع متمایز کند.

تشخیص سی‌تی‌اسکن از صحت بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند اطلاعات بالینی بیشتری را برای تشخیص کووید-۱۹ فراهم کند. اما تعداد زیادی از تصاویر اسکن و مدت‌زمان طولانی برای شناسایی دستی، چالش بزرگی را برای رادیولوژیست‌ها به وجود می‌آورد.

مقاله پژوهشی مرتبط با عنوان “تمایز خودکار بین کووید-۱۹ و ذات‌الریه با استفاده از شبکه عصبی تحریک چند مقیاس در اسکن قفسه سینه” توسط مجله علمی بین‌المللی Chaos، Solitons & Fractals در آخرین شماره خود منتشرشده است.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید