loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و زندگی هوشمند و شهر هوشمند : طراحی سامانه ای برای هوشمند سازی روستاها توسط محققان کشور

طراحی سامانه ای برای هوشمند سازی روستاها توسط محققان کشور

محققان در یک شرکت خلاق موفق به طراحی سامانه ای برای هوشمند سازی روستاها شدند.

به گزارش بک پرس و به نقل از  خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری،این روزها شرکت‌های خلاق همپای دانش‌بنیان‌ها مشغول تولید محصولات خود هستند تا رفاه را به جامعه هدیه دهند. سامانه ای برای هوشمند سازی روستاها، یکی از این محصولات خلاق است که سعی در حل مشکلات روستاییان در دنیای فناورانه امروز دارد.

مهدی قمری مدیر عامل این شرکت خلاق درباره محصول خود گفت:

این محصول یک سامانه خلاق است که توسعه فناوری را در هوشمند سازی روستاها دنبال می‌کند. در این پلتفرم روستاییان خدماتی را دریافت می کنند که به آنها برای زندگی بهتر کمک می‌کند.

وی افزود: مردم این خدمات را از دهیاری روستای خود دریافت می کنند. به این صورت که می توانند در این سامانه با ارسال پیام به دهیاری مشکلات خود را مطرح کنند. دهیاری ها نیز نیز می توانند مصوبه های خود را در این سامانه قرار دهند.

قمری افزود: همچنین روستاییان می توانند در این سامانه جاذبه های گردشگری منطقه خود را با قرار دادن مکان و عکس آن معرفی کنند، البته این اقدام با تایید صحت توسط دهیاری ها انجام می شود.

به گفته وی، معرفی خانه برای اجاره و صنایع دستی و آشنایی با آداب و رسوم مردمان هر منطقه نیز از دیگر امکانات این محصول خلاق است.

مدیر عامل شرکت خلاق ادامه داد:

تاکنون ۳۲۰ روستا اطلاعات خود را در این سامانه قرار داده اند و این نخستین پلتفرم خدمت رسانی به این شکل برای روستاییان است.

قمری با اشاره به بخش های مختلف این سامانه بیان کرد: شهر هوشمند دارای یک سری آیتم اصلی است. ما نیز در طراحی این سامانه سعی کردیم تا بخشی از این آیتم ها را لحاظ کنیم. بنابراین در این سامانه به ۵ آیتم محیط زیست، حمل و نقل هوشمند، گردشگری، اقتصاد و ارتباطات توجه شده است.

وی گفت: در بخش محیط زیست خدمتی ارائه شده است تا از پاره شدن کیسه های زباله توسط حیوانات جلوگیری شود. به این صورت که ماشین های حمل زباله به سامانه هوشمند مکان یابی (جی پی اس) مجهز شدند و روستاییان زمانی که این ماشین به مکان آنها نزدیک می شود را با هشداری که گوشی تلفن آنها می دهد متوجه می شوند.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه حمل و نقل هوشمند نیز به اتوبوس ها همین سامانه های مکان یاب متصل شد تا روستاییان از رفت و آمد وسایل حمل و نقل به روستا و شهر آگاه شوند و به نوعی به مدیریت حمل و نقل منجر می شود.

قمری ادامه داد: این محصول خلاق کمکی برای ایجاد ارتباطات میان شهر و روستا است و در این زمینه خدماتی را به روستاییان ارائه می دهد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید