loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس : محققان ایرانی روشی برای شمارش سلول با تلفن هوشمند ابداع کردند!

محققان ایرانی روشی برای شمارش سلول با تلفن هوشمند ابداع کردند!

دو محقق ایرانی برای شمارش سلول، پلتفرمی مبتنی بر تلفن هوشمند ارائه کرده‌اند که در آزمایشگاه ذرات پلی استایرن را با دقت ۱۰۰ درصد ردیابی کرد.

به گزارش بک پرس، به نقل از خبرگزاری مهر، بیشتر ابزارهای پیشرفته شمارش خودکار سلول که در محیط‌های آزمایشگاهی به کار می‌روند، گران قیمت و حجیم هستند. در نتیجه استفاده از این ابزارها محدود به آزمایشگاه‌های بزرگ است.

در بسیاری از مناطق روستایی و کشورهای در حال توسعه، آزمایشگاه‌های بالینی مجهز به میکروسکوپ نوری، آنالیزورهای هماتولوژی یا شمارنده خودکار ذرات ممکن است به راحتی در دسترس همه نباشد.

این در حالی است که در همین مناطق، تعداد کاربران تلفن همراه به سرعت در حال افزایش است. چنین روندی نیاز به توسعه یک فناوری شمارش سلولی مبتنی بر تلفن هوشمند را نشان می‌دهد که باید علاوه بر قابل حمل بودن و سهولت استفاده، با توجه به منابع محدود هر منطقه قابل استفاده باشد.

به همین منظور، مهدی جوانمرد و شهرزاد طالبیان محققان ایرانی دانشگاه راتگرز، یک پلتفرم شمارش ذرات مبتنی بر تلفن‌ هوشمند ارائه کرده‌اند که برای ردیابی ذرات در نمونه محلول‌ها به کار می‌رود.

دقت و عملکرد

این فناوری قابل حمل مبتنی بر جریان بدون پمپ از لنز کوچکی استفاده می‌کند که به دوربین موبایل متصل می‌شود تا ذراتی که در کانال میکرو سیال عبور می‌کنند را بزرگ‌تر نشان دهد و با استفاده از قابلیت‌های دوربین موبایل ویدئویی ثبت کنند.

در مرحله بعد فیلم ضبط شده به رایانه منتقل می‌شود تا به وسیله الگوریتمی پردازش شود که برای شمارش ذرات توسعه یافته است.

محققان با استفاده از ۳۰ نمونه آزمایشی مختلف نشان دادند فناوری مذکور می‌تواند دانه‌های پلی استایرنی به اندازه ۱۶.۲ میکرومتر را با دقت ۱۰۰ درصد تشخیص دهد و بشمارد.

محققان عملکرد فناوری جدید خود را با استفاده از ذرات با اندازه‌های مختلف ارزیابی کردند و نشان دادند نتایج به دست آمده با روش شمارش دستی-میکروسکوپی قابل مقایسه است.

هرچند عملکرد این پلتفرم با استفاده از دانه‌های پلی استایرن محک زده شده، اما محققان تاکید دارند فناوری مذکور کاربرد وسیعی در حوزه زیست شناختی، زیست پزشکی و صنعتی دارد.

این تحقیق در نشریه «ساینس دایرکت» منتشر شده است.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید