loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و کشاورزی هوشمند : دستیار هوشمند زمین های کشاورزی طراحی شد

دستیار هوشمند زمین های کشاورزی طراحی شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان دستیار هوشمند طراحی کرده‌اند که می‌تواند با تصاویر ماهواره سنجش از دور راهکارهای مدیریتی به کشاورزان ارائه کند.

به گزارش بک پرس ، یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از شرکتهای دانش بنیان توانسته دستیار هوشمند برای زمین‌های کشاورزی را طراحی کند که با استفاده از تصاویر ماهواره‌های سنجش از دور در کنار دانش کشاورزی، راهکارهایی برای مدیریت، افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه این طرح توسط یکی از اولین استارت اپ‌های حوزه کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به نتیجه رسیده، گفت: این شرکت طی مدت فعالیت خود توانسته سامانه تحت وب خود را روانه بازار و جایگاه خود را در زنجیره ارزش بهره‌وری تولید محصولات کشاورزی کشور تثبیت کند.

به گفته ابراهیمیان قاجاری سامانه نرم افزاری دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای جهت کاربردهای کشاورزی و ارائه خدمات مکان پایه نظارتی (در زمینه‌های محیط زیست، جنگل داری و منابع طبیعی) و مدیریتی (کنترل و نظارت تولید) طراحی شده در این شرکت برای افزایش بهره‌وری است.

وی خاطر نشان کرد: در این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به صورت هفتگی خصوصیات مورفوفیزیولوژیکی مزرعه اندازه‌گیری می‌شود که با استفاده از این تصاویر روند تغییرات پارامترها در طول زمان به صورت نمودار استخراج شده و در صورت مغایرت با حالت‌های استاندارد به کشاورز در نرم افزار هشدار داده می‌شود.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری عنوان کرد:

با استفاده از این دستیار هوشمند غیر یکنواختی‌های مشاهده شده در تصاویر ماهواره‌ای مزرعه با استفاده از دانش کشاورزی تجزیه و تحلیل شده و توصیه‌ها و پیشنهادات لازم در جهت رفع کاستی‌ها در مزرعه با در نظر گرفتن شرایط جوی و اقلیمی در قالب زمان، مکان، مقدار و شیوه مصرف نهاده‌ها به کشاورز داده می‌شود.

ابراهیمیان قاجاری با بیان اینکه جهت ذخیره اطلاعات مدیریت مزرعه، کشاورز فعالیت‌های انجام شده در مزرعه را در داشبورد افزوده و از این رو داده و تمامی اطلاعات در طول فصل زراعی ذخیره می‌شود، گفت: در نهایت تولید یک بانک ذخیره داده و امکان دسترسی به داده‌ها در تاریخ‌های متفاوت و فصول زراعی گذشته، به کاربر امکان تجزیه و تحلیل تاریخچه زمین و اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی دقیق‌تر متناسب با گذشته زمین خود می‌دهد.

مزیت های پروژه

وی با بیان اینکه استفاده از این سامانه دانش بنیان که توسط معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته امکان شناسایی غیریکنواختی های حاصل از اختلال در سیستم کشت را فراهم می‌کند، گفت: مزیت‌های این پروژه پایش پارامترهای مهم رشد گیاهان (مقدار سبزینگی، تنش آبی و سلامت گیاهان)، تخمین مقدار شوری و رطوبت خاک، شناسایی بافت خاک، تعیین دوره‌های فنولوژی (رشد) محصول، محاسبه نرخ متغیر کود مورد نیاز گیاه، تخمین عملکرد محصولات زراعی به شمار می‌روند.

وی افزود: مقایسه وضعیت گیاهان مزرعه نسبت به استاندارد موجود و اعلام هشدار نقاط ضعیف، تهیه انواع نقشه‌ها و نمودارهای مقایسه‌ای زمین در هفته جاری با هفته‌های قبل، بررسی تاریخچه، تناوب کشت و شناسایی نقاط قوت و ضعف زمین در گذشته، تهیه نقشه و تجزیه و تحلیل کاربری اراضی و تغییر پوشش زمین، پایش خسارات فیزیکی (ناشی از سیل، سرمازدگی، آفت و شیوع بیماری و خشکسالی) از مزیت‌های این پروژه هستند.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ادامه داد:

بهینه سازی فرآیندهای کشاورزی و در اختیار قرار دادن ابزارهای نظارتی و مدیریتی به کشاورزان و همچنین تحقیق و توسعه در مورد کاربردهای فناوری‌های جدید در حوزه کشاورزی از مهمترین فعالیت‌های این شرکت است.

ابراهیمیان قاجاری با اشاره به سازمان‌های بهره بردار از این سامانه دانش بنیان گفت: کشاورزان خرده مالک با حداقل زمین ۱ هکتار، شرکت‌های کشت و صنعت، شرکت‌های فروش نهاده‌ها و خدمات کشاورزی، تعاونی‌های کشاورزی روستایی، صندوق بیمه کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی، سازمان مدیریت بحران، سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌توانند از این محصول استفاده کنند.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید