loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و گزارش‌های خبری : مدل ملی مفهومی ایران هوشمند طراحی شد

مدل ملی مفهومی ایران هوشمند طراحی شد

پروژه طراحی مدل ملی مفهومی ایران هوشمند برای تحقق اقتصاد دیجیتال در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شد.

به گزارش بک پرس به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وحید یزدانیان در این باره گفت: پروژه «مدل ملی مفهومی ایران هوشمند برای تحقق اقتصاد دیجیتال» با هدف فهم این واقعیت که جهان آینده بر مدار ترکیبی از داده کلان، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی بر بستر اینترنت نسل ۵ شکل خواهد گرفت و مؤلفه‌های ایجاد قدرت را باز تعریف خواهند کرد، طراحی شده است.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: این پروژه به بررسی مبانی نظری موجود در ایران هوشمند با تمرکز بر سه بخش سیاست داخلی-خارجی، اقتصادی و اجتماعی-فرهنگی و همچنین انجام مطالعات تطبیقی در سه بخش مذکور و تدوین چارچوب ایران هوشمند با تمرکز بر این سه بخش پرداخته است.

یزدانیان هدف از ایجاد ایران هوشمند را ایجاد ثروت، به منظور گسترش عدالت اجتماعی از طریق اقتصاد دیجیتال دانست و گفت: با رویکرد ارتقا جایگاه اقتصاد دیجیتال، اتصال بخش خصوصی کشور به اقتصاد جهانی و رونق همکاری‌های منطقه‌ای تسهیل خواهد شد و اهداف مهم زمامداری صالح و دولت الکترونیک محقق می‌شود و نهایتاً منجر به ارتقای کمی و کیفی زندگی ایرانیان خواهد شد.

وی افزود: انقلاب صنعتی چهارم یا صنعت نسل ۴ ترکیبی از فناوری‌های دنیای فیزیکی، دیجیتالی و بیولوژیک است که فرصت‌های جدیدی ایجاد کرده و سیستم‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این انقلاب به شکل بنیادین و با بهره ‏گیری از هوش مصنوعی (AI)، کلان داده‌ها (‌Big Data)، اینترنت اشیا (IoT)، اتوماسیون، رایانه‌ها، روبات‌ها، الگوریتم‌ها و شبکه‌های ارتباطی، شیوه تولید مدرن را تغییر می‌دهد و با اشاعه فناوری‌هایی که فاصله میان سپهرهای فیزیکی، رایانشی و زیستی را کمرنگ یا حذف می‌کنند، کل نظام تولید، مدیریت و حکمرانی را در هر صنعت و هر کشوری متحول می‌کند.

یزدانیان اقتصاد دیجیتال را در واقع شبکه ای از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی دانست که از پلتفرم‌های صنعت نسل چهار بهره می‌گیرد و تا سال ۲۰۲۲، منشأ ۶۰ درصد از درآمد ناخالص سالانه جهانی خواهد بود و اضافه کرد: در این اقتصاد بسیاری از محدودیت‌های معمول پیشین، مانند محدودیت‌های مکانی، زمانی و حتی زبانی به طور چشمگیری کاهش می‌یابد و می‌تواند بسیاری از قواعد و قوانین قراردادی بشر مانند مرزهای ژئوپلتیک و قراردادهای اجتماعی را متحول سازد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ایران هوشمند گفت: ایران هوشمند ایرانی بهره‌مند از نیروی انسانی خلاق است که چالش‌ها را فرصت بروز نوآوری می‌داند؛ ایران هوشمند یعنی کشوری که در آن توسعه اقتصاد دیجیتال برای حمایت از کسب و کارهای نوپا به یک روال تبدیل شده باشد، ایران هوشمند یعنی زمامداری هوشمند، یعنی مبارزه با فساد و ایجاد سازوکارهای شفاف در خدمات اداری و در دسترس بودن انواع خدمات عمومی در گوشی همراه هر ایرانی.

وی اظهار داشت: ایران هوشمند یعنی ایران متصل به جهان اما مقاوم سازی شده در برابر سلطه فناورانه، ایران هوشمند آینده روشن را برای نسل امروز و فردای خود به ارمغان می‌آورد، آینده‌ای که همین نسل خوش فکر جوان ایرانی خواهد ساخت.

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید