loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و حمل ‌و ‌نقل هوشمند : قیمت خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۷ ارزان‌تر از مدل‌های بنزینی و دیزلی می‌شود

قیمت خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۷ ارزان‌تر از مدل‌های بنزینی و دیزلی می‌شود

قیمت بالاتر خودروهای برقی در مقایسه با مدل‌های بنزینی یکی از موانع اصلی در برابر فراگیر شدن آنها به شمار می‌رود. اما نتایج پژوهش جدیدی که توسط BloombergNEF انجام شده، نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۷ قیمت خودروهای برقی ارزان‌تر از همتایان بنزینی خواهد بود.

به گزارش بک پرس، به نقل از دیجیاتو، این پژوهش می‌گوید شاسی‌بلندها و کراس‌اوورهای الکتریکی با شتاب بیشتری در حال ارزان‌تر شدن هستند و تا سال ۲۰۲۶ رقم پرداختی برای خرید آنها کمتر از مدل‌های بنزینی خواهد بود. خودروهای سواری و مدل‌های کوچکی چون هاچ‌بک‌های الکتریکی هم یک سال بعد این اتفاق را تجربه خواهند کرد.

خودرو برقیتا سال ۲۰۳۰ هم میانگین قیمت یک خودروی برقی به پایین‌تر از میانگین قیمت یک خودروی بنزینی خواهد رسید. جالب اینکه این مساله بدون احتساب مشوق‌های دولتی پیش‌بینی شده است.

عامل اصلی کاهش قیمت خودرو الکتریکی

سرمایه‌گذاری خودروسازان مختلف برای ساخت خودروهای الکتریکی، عامل اصلی در کاهش قیمت آنهاست. اختصاص خطوط تولید به چنین مدل‌هایی و افزایش تیراژ ساخت، طبیعتا قیمت تمام شده را تعدیل خواهد کرد.

طبق پیش‌بینی‌های BloombergNEF، فارغ از نوع پیشرانه میانگین قیمت یک خودروی سایز متوسط تا سال ۲۰۲۶ برابر با ۱۹ هزار یورو (معادل تقریبا ۲۳ هزار دلار) خواهد بود. تا سال ۲۰۳۰ هم میانگین قیمت خودروهای برقی به ۱۶,۳۰۰ یورو (معادل ۱۹,۸۰۹ دلار) خواهد رسید، این در حالی است که میانگین قیمت مدل‌های بنزینی افزایش یافته و به ۱۹,۹۰۰ یورو (معادل ۲۴,۱۸۴ دلار) می‌رسد. بد نیست بدانید میانگین قیمت خودروهای برقی و درون سوز در حال حاضر به ترتیب برابر با ۳۳,۳۰۰ و ۱۸,۶۰۰ یورو است.

خودرو برقیاما نکته جالب اینکه گاردین معتقد است پیش‌بینی‌های BloombergNEF محتاطانه هستند؛ این نشریه به پیش‌بینی‌های بانک سرمایه‌گذاری UBS استناد کرده و گفته تغییرات اصلی در قیمت خودروهای برقی و درون‌سوز در سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد.

در هر حال همه بر سر این موضوع توافق دارند که قیمت باتری در حال کاهش است و این مساله تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده یک خودروی برقی خواهد داشت. شاید بدانید باتری گران‎‌ترین قطعه به کار رفته در مدل‌های برقی است. نتایج تحقیقی که توسط موسسه اروپایی حمل و نقل و محیط زیست انجام شده، گویای آنست در دهه بعدی، قیمت باتری به ۵۸ دلار به ازای هر کیلووات ساعت کاهش خواهد یافت. این رقم اکنون ۱۰۰ دلار به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه می‌شود.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید