loader image
صفحه اصلی > اینترنت اشیا و تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و زندگی هوشمند و شهر هوشمند و فناوری هوشمند : 10 فن آوری هوشمند مورد استفاده حال و آینده برای زندگی هوشمند

10 فن آوری هوشمند مورد استفاده حال و آینده برای زندگی هوشمند

به گزارش بک پرس ، امروزه فن آوری هوشمند و اینترنت اشیا زندگی بشر را دستخوش تحول‌های زیادی کرده‌است این تحول از چندین دهه قبل شروع شده‌است و با سرعتی برقآسا در حال جریان است.عوامل تاثیرگذار بسیاری در این انقلاب برای داشتن زندگی هوشمند نقش داشته‌اند.

Self-Monitoring، Analysis and Reporting Technology یا SMART ، یک فن آوری هوشمند شناسایی‌، نظارت و نگهداری خطا است که توسط رایانه ها برای ارائه اعلان پیشرفته برای خرابی های دیسک سخت (HDD) استفاده می شود.SMART بین سیستم ورودی / خروجی اصلی(BIOS) و هارد دیسک قرار دارد و روی نقص درایو کار می کند که به دلیل افزایش سن یا فرسودگی مکانیکی رخ می دهد.

عملکرد Smart

SMART ممکن است پس از ارزیابی بخشهای بد در سطح فیزیکی درایو‌، هد درایو و سایر قطعات مکانیکی‌، عیب ها را تشخیص دهد. بر اساس میزان فرسودگی‌، SMART می تواند طول عمر باقی مانده درایو را پیش بینی کند‌، که به کاربر اجازه می دهد از داده ها پشتیبان تهیه کند و یا درایو را جایگزین کند. با این حال‌، SMART قادر به تشخیص خرابی های ناگهانی یا تصادفی مانند خرابی قطعات الکترونیکی یا مدیریت فیزیکی نیست. در سال 1992‌، IBM SMART را برای سرورهای آرایه ای دیسک AS / 400 خود راه اندازی کرد تا خطاهای هارد دیسک را شناسایی و پیش بینی کند. از آن زمان‌، فناوری SMART در بسیاری از جنبه های زندگی ما کاشته شده است‌، برخی واضح‌، برخی غیرمعمول و برخی دیگر که امروزه بدون آنها نمی توانیم زندگی کنیم.

10)یخچال‌های هوشمند

یکی دیگر از تجهیزاتی که زندگی هوشمند را به معنای واقعی کلمه برای ما ملموس کرده ، یخچال هوشمند است. یخچال هوشمند یک یخچال و فریزر برنامه ریزی شده با تکنولوژی پیشرفته و فن آوری هوشمند است که قادر است نوع اقلام ذخیره شده در آن را تشخیص داده و از جزئیات مهم مانند انقضا و مدت استفاده را به کاربر بدهد. این یخچال ها با استفاده از یک بارکد یا سیستم RFID کار می کنند که به وسیله اتصال و ارتباط به اینترنت و یه همان اینترنت اشیا قادر است اطلاعات را به روزرسانی کند. یخچال هوشمند به راحتی به کاربر اجازه می دهد بدون اینکه در یخچال را باز کند ، فقط با بررسی لیست نمایشگرها در یک LCD یا سایر دستگاه های خروجی ، بداند که چه چیزهایی در داخل یخچال است. یخچال و فریزر قادر است لیست محتوای خود را به سایر دستگاه های نمایشگر ارسال کند و از طریق رسانه های مختلف و اینترنت اشیا  قادر به برقراری ارتباط است.

9)سایر لوازم آشپزخانه هوشمند:

به دنبال یخچال هوشمند ، بسیاری از موارد دیگر با فن آوری هوشمند و ارتباط کلیه دستگاه‌ها با یکدیگر یا به تعریفی همان اینترنت اشیا در آشپزخانه، برای بهبود کیفیت زندگی SMART ساخته شده اند. به عنوان مثال فر هوشمند به شما امکان می دهد یک دستور العمل از بانک دستورالعمل اجاق انتخاب کنید و آن را با دمای مناسب گرم می کنید ، همچنین با یخچال هوشمند یکپارچه می شود تا بتوانید یک دستورالعمل از یکی به دیگری ارسال کنید. واشر هوشمند به شما امکان می دهد تا از طریق تلفن هوشمند از دور از دور سیکل ها را کنترل کرده و میزان مصرف انرژی آنها را بسنجید این واشر هوشمنرد با بهره‌گیری از فن آوری هوشمند و اینترنت اشیا ، در حالی که سایر واشرها و خشک کن ها نیز نکات تمیز کردن را در صفحه لمسی LCD با WiFi ارائه می دهند. از دیگر نمونه های لوازم خانگی هوشمند می توان به مایکروویو هوشمند ، ماشین ظرفشویی هوشمند ، پرده های هوشمند ، کتری هوشمند ، پریزهای هوشمند ، توستر هوشمند ، توپی هوشمند و تهویه مطبوع هوشمند اشاره کرد،که همگی ار فن آوری هوشمند و iot برخوردار هستند.

8)کلید هوشمند:

کلید هوشمند یک کلید با ویژگی های دیجیتالی یا اطلاعاتی و فن آوری هوشمند است که می تواند عملکرد بیشتر از باز کردن قفل یک سیستم قفل فیزیکی یا دیجیتال را تسهیل کند. با ظهور فناوری های جدیدی که می توانند از سیگنال های فرکانس رادیویی (RF) استفاده کرده و آنها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل کنند ، استفاده از کلیدهای هوشمند در بسیاری از صنایع از جمله حوزه خودرو و صنعت مهمان نوازی گسترش یافته است. بسیاری از انواع کلیدهای هوشمند با استفاده از فناوری پیشرفته تری طراحی شده اند که می توانند اطلاعات بیشتری را برای دستگاههایی که مردم هر روز استفاده می کنند در خود جای دهند. برخی از کارهای انجام شده بر روی سیستم های کلیدی هوشمند به موازات سایر پیشرفت ها مانند سیستم پرداخت بدون تماس Apple Pay است که روش های تجارت الکترونیکی را تغییر می دهد. کلید هوشمند اصطلاحی گسترده است که احتمالاً در دنیای فردا حتی بیشتر رایج خواهد شد ، زیرا تکنیک های امنیتی هوشمند مانند بیومتریک و رمزگذاری جایگزین سیستم های قدیمی قفل و کلید فیزیکی می شوند.

7)آنتن هوشمند

آنتن هوشمند نوعی خاص از آنتن دیجیتال است که دارای قابلیت های مربوط به ردیابی یا کنترل سیگنال ها است. این نوع تنظیمات آنتن اغلب در پردازش سیگنال ، رادار و ارتباطات از راه دور استفاده می شود و توسط گروه هایی مانند IEEE ارزیابی می شود. آنتن های هوشمند می توانند بخشی از سیستم هایی مانند پهنای باند قابل تنظیم و سیستم های بی سیم نسل بعدی باشند. راه حل هایی مانند شکل باریکه به هدایت انتقال سیگنال به روش های خاص کمک می کند. دو نوع مختلف آنتن هوشمند ، آنتن های هوشمند پرتو سوئیچ و آنتن های آرایه ای تطبیقی ​​، به روش های مختلفی کار می کنند. به طور کلی ، آنتن های هوشمند به تخصصی بودن انتقال سیگنال برای کارایی و سایر مزایا کمک می کنند. آنها سیگنالها را به روشهای هدفمند “پرتو” می کنند تا خروجی آنتن کلی دقیق تر شود.

6)صفحه هوشمند

Smartsheet ابزاری برای مدیریت پروژه ، همکاری و تأمین منابع عمومی است که به عنوان یک نرم افزار به عنوان یک راه حل سرویس و فن آوری هوشمند در دسترس است. صفحه هوشمند از طریق اینترنت قابل دسترسی و مدیریت است. صفحه هوشمند به کاربران امکان می دهد پروژه ها ، وظایف و فرآیندها را با دسترسی مجاز ایجاد ، مدیریت و به اشتراک بگذارند. Smartsheet همچنین از Google Apps ، VMware Zimbra و Salesforce CRM برای ادغام برنامه ها و Amazon Mechanical Turk برای تأمین منابع گسترده پشتیبانی می کند. صفحه هوشمند در درجه اول یک ابزار مدیریت پروژه است. این توانایی مدیریت پروژه از زمان راه اندازی پروژه تا راه اندازی را فراهم می کند و ابزارهایی را فراهم می کند تا بتوانید با اعضای تیم پروژه همکاری کنید و گزارشاتی را درباره پروژه تهیه کنید. Smartsheet دارای رابط کاربری مشابه صفحه گسترده است و الگوهای مختلفی را برای انواع دامنه های تجاری فراهم می کند. Amazon Mechanical Turk برای تأمین نیروی کار مجازی استفاده می شود.

5) گرد و غبار هوشمند

اصطلاح “گرد و غبار هوشمند” در IT به سنسورهای بسیار کوچک میکرو الکترومکانیکی (MEMS) اشاره دارد. حتی اگر این اجزای منفرد به اندازه یک دانه شن و ماسه کوچک باشند و یا به سختی برای چشم انسان قابل مشاهده باشند ، می توانند حاوی اجزایی مانند مدارها ، سنسورها و فن آوری های بی سیم و همچنین منابع تغذیه فردی باشند. گرد و غبار هوشمند می تواند ارتعاشات و سایر پدیده های فیزیکی را در یک فضا احساس کند. این نوعفن آوری هوشمند که اکنون بطور کلی در مراحل طراحی هستند ، می توانند در انواع مختلف تجزیه و تحلیل آماری یا جمع آوری اطلاعات مورد استفاده قرار گیرند. آنها معمولاً راهی برای جمع آوری انبوه اطلاعات برای تعیین نتایج مختلف آماری هستند.به معنای عملی ، عناصر گرد و غبار هوشمند در نزدیکی یا در مقیاس نانو عمل می کنند ، که به صورت 1 تا 100 نانومتر تعریف می شوند. بسیاری از کارشناسان از گرد و غبار هوشمند به عنوان یک پروژه در مقیاس نانو یا بخشی از فناوری نانو یاد می کنند. از آنجا که این نوع پروژه ها از طریق برخی چالش های مهندسی به جلو حرکت می کنند ، از نظر اتوماسیون و نظارت ممکن است تأثیر زیادی در بسیاری از صنایع داشته باشند.

4)ساعت هوشمند

در سبک زندگی هوشمند ، ساعت هوشمند یکی دیگر از آن دسته تجهیزات هوشمندی می باشد که جای خود را در زندگی بسیاری از افراد باز کرده است. ساعت هوشمند یک وسیله محاسباتی پوشیدنی است که بیشتر از تلفن همراه به بازار عرضه می شود. با یک نگاه ، دقت ساعت اتمی را می دهد و به شما امکان می دهد پیام های متنی خود را در دستگاهی که همیشه در دست است بخوانید. ساعت هوشمند شامل ویژگی های مختلفی مانند ساعت ، تلفن همراه ، ماشین حساب ، دوربین ، ناوبری GPS ، کارت SD ، صفحه لمسی و باتری قابل شارژ است. فناوری پشت ساعت هوشمند ، توسعه یافته توسط مایکروسافت ، در تلاش برای شخصی سازی وسایل روزمره به عنوان Smart Object Technology (SPOT) هوشمند شناخته می شود.

3)تلویزیون هوشمند

تلویزیون هوشمند (Smart TV) تلویزیونی است که با فن آوری هوشمند و استفاده از اینترنت اشیا دارای ویژگی های تعاملی مشابه با اینترنت یا خدمات وب را فراهم می کند. این شامل توانایی جستجو برای فیلم یا تعامل با تلویزیون از راه های دیگر است. این کار می تواند از طریق یک جعبه تنظیم بالا یا از طریق فناوری داخلی در تلویزیون انجام شود‌، مانند سیستم عاملی که این ویژگی های تعاملی را کنترل و کنترل می کند. تلویزیون هوشمند را تلویزیون متصل یا تلویزیون ترکیبی نیز می نامند. یکی از نمونه های متداول فناوری تلویزیون های هوشمند ، پخش ویدئو از منابعی مانند Netflix یا Hulu است. مجدداً می توان دستگاه های تلویزیون را با این فن آوری هوشمند تعاملی از کارخانه حمل کرد یا اینکه آنها را می توان با یک جعبه تنظیم کابل یا یک کنسول بازی که از این فعالیت ها پشتیبانی می کند ، تقویت کرد. در هر صورت ، عملکرد تلویزیون هوشمند معمولاً شامل ابزارهای سخت افزاری داخلی یا خارجی است که می تواند به کاربران در پیمایش یا پیمایش در صفحه نمایش برای مشاهده فیلم ها ، تغییر تنظیمات یا کنترل تجربه دیگر کمک کند.

2)تلفن هوشمند

تلفن هوشمند یکی از اجزای اصلی و مهم در زندگی هوشمند می باشد. در واقع تلفن هوشمند یک تلفن همراه با ویژگی های بسیار پیشرفته است. یک تلفن هوشمند معمولی دارای صفحه نمایش لمسی با وضوح بالا ، اتصال WiFi ، قابلیت مرور وب و قابلیت پذیرش برنامه های پیچیده است. اکثر این دستگاه ها بر روی هر یک از این سیستم عامل های تلفن همراه محبوب اجرا می شوند: Android ، Symbian ، iOS ، BlackBerry OS و Windows Mobile. انتظار می رود که یک تلفن هوشمند از پردازنده قدرتمندتر ، فضای ذخیره سازی بیشتر ، RAM بیشتر ، گزینه های اتصال بیشتر و صفحه نمایش بزرگتر از تلفن همراه معمولی برخوردار باشد. تلفن های هوشمند پیشرفته اکنون با پردازنده هایی با سرعت پردازش بالا همراه با مصرف کم برق کار می کنند. این بدان معناست که آنها به شما امکان می دهند بازیهای سه بعدی را انجام دهید ، در وب بگردید ، حساب فیس بوک خود را به روز کنید ، تماس بگیرید و پیامک خود را بسیار بیشتر از آنچه قبلاً استفاده کرده اید ، به روز کنید. علاوه بر ویژگی هایی که قبلاً ذکر شد ، تلفن های هوشمند داراری فن آوری هوشمند ای و به سنسورهای ابتکاری مانند شتاب سنج یا حتی ژیروسکوپ نیز مجهز هستند. شتاب سنج ها وظیفه نمایش صفحه ها در حالت عمودی و افقی را دارند ، در حالی که ژیروسکوپ ها امکان پشتیبانی از ناوبری مبتنی بر حرکت را برای بازی ها فراهم می کنند.

1)شهر هوشمند

یک شهر هوشمند به شهری گفته می شود که شامل فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای افزایش کیفیت و عملکرد خدمات شهری مانند انرژی ، حمل و نقل و تاسیسات به منظور کاهش مصرف منابع ، هدر رفتن و هزینه های کلی است. هدف اصلی یک شهر هوشمند ارتقا کیفیت زندگی شهروندان از طریق فناوری هوشمند است. به دلیل گستردگی فناوری هایی که می توان در یک شهر ادغام کرد تا شهری هوشمند قلمداد شود ، هیچ توضیح قطعی در مورد شهر هوشمند وجود ندارد. مارک دیکین آن را به عنوان شهری تعریف می کند که از ICT برای پاسخگویی به خواسته های شهروندان خود استفاده می کند و مشارکت جامعه در این فرایندها برای یک شهر هوشمند یک ضرورت است.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید