loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس : اختراع نسل جدید ماسک تنفسی هوشمند در دانشگاه سهند تبریز

اختراع نسل جدید ماسک تنفسی هوشمند در دانشگاه سهند تبریز

پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز موفق به اختراع نسل جدیدی از ماسک تنفسی هوشمند شدند.

به گزارش بک پرس، به نقل از تی نیوز، دانشگاه صنعتی سهند اعلام کرد: این ماسکها قابلیت ضدعفونی سازی بی درنگ ( Real-time ) و افزایش میزان اکسیژن تنفسی با تکنولوژی ESP و اشعه UV و مناسب برای فیلتر ویروس کرونا را دارد.

سید سعید آل هاشمی، پژوهشگر حوزه سلامت دیجیتال و دانشجوی مهندسی برق – گرایش کنترل و سید احمد رضا احمدی، محقق حوزه مهندسی پزشکی و دانشجوی مهندسی پزشکی – گرایش بیومکانیک دانشگاه سهند، موفق به اختراع این ماسکها شدند که می تواند بصورت خودکار و بی درنگ ( Real-time )، فیلتر مخصوص ماسک را ضدعفونی کند و همزمان میزان اکسیژن تنفسی را افزایش دهد.

مقایسه ماسک هوشمند داخلی با بیش از 30 نوع ماسک هوشمند خارجی

بر اساس این گزارش، این ماسک تنفسی هوشمند همزمان با شیوع پاندمی ویروس کرونا با قابلیت فیلترینگ و ضدعفونی سازی بی درنگ این ویروس و انواع ذرات و یاخته های زیستی طراحی و اختراع شده و در مقایسه با بیش از ۳۰ نوع ماسک تنفسی هوشمند ثبت شده در US Patent و WIPO دارای ابتکار و نوآوری پایه ای در سطح جهانی تشخیص داده شده و در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پس از داوری با کدهای طبقه بندی بین المللی تایید و ثبت شده است.
 همچنین فیلتر مخصوص این ماسک با تکنولوژی ESP طراحی شده است که می تواند تا ۹۹٫۹ درصد ذرات میکرو و نانو را فیلتر کرده و اشعه UV بکار رفته همزمان تا ۹۹٫۹۸ درصد باعث ضدعفونی و نابودی ویروس ها، باکتری ها، انواع میکروب ها و یاخته های زیستی می شود و مکانیزم تابش این اشعه بصورت کاملا ایمن برای اجزای صورت انسان پیاده سازی شده است.
 مکانیزم تنفس آزاد و جذب مولکولی اکسیژن که در این ماسک تنفسی هوشمند با ساختار فیلترینگ خاص ایجاد شده، باعث جذب بیشتر مولکول های اکسیژن (افزایش چگالی مولکولی از ۲۱ درصد تا ۵۰ درصد) می شود و هوای آزاد بیرون ماسک، به راحتی با محیط داخل ماسک رد و بدل شده و باعث راحتی تنفس (عمل دم و بازدم) می شود.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید