loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و هوش مصنوعی : هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق‌تر و سریع تر می‌کند

هوش مصنوعی تحلیل ژنتیک را دقیق‌تر و سریع تر می‌کند

محققان دانشگاه هاروارد و شرکت ان ویدیا با همکاری یکدیگر از هوش مصنوعی برای افزایش دقت و سرعت انجام پژوهش‌های ژنتیکی استفاده کرده‌اند.

به گزارش بک پرس به نقل از انگجت، این پژوهشگران یک جعبه ابزار ابداع کرده‌اند که استفاده از آن زمان و هزینه مورد نیاز برای بررسی سلول‌های مختلف و تحلیل ژنتیکی آنها را کاهش می‌دهد.

این جعبه ابزار که AtacWorks نام دارد، قادر به مداخله در کل ژنوم انسانی است و فرایندهای تحقیقاتی که معمولاً طی دو روز انجام می‌شوند را در عرض تنها نیم ساعت به پایان می‌رساند. افزایش سرعت این فرایند تا حد زیادی مدیون استفاده از پردازنده گرافیکی تنسور شرکت ان ویدیا است.

روش ATAC-seq

جعبه ابزار یادشده بر مبنای روشی به نام ATAC-seq طراحی شده که برای یافتن مناطق باز در ژنوم سلول‌های سالم و بیمار ابداع شده است. این مناطق باز زیرمجموعه‌های دی ان ای هر شخص هستند که با استفاده از آنها کارکردهای خاصی در سلول‌های کبدی، خونی یا پوستی فعال می‌شوند. بررسی سریع و دقیق این مناطق مشخص خواهد کرد آیا فرد مستعد ابتلاء به آلزایمر، سرطان، بیماری‌های قلبی و غیره هست یا خیر.

تکمیل روش ATAC-sec تا به حال مستلزم بررسی ده‌ها هزار سلول بوده، اما جعبه ابزار AtacWorks برای انجام این کار به هوش مصنوعی وابسته است و لذا باید تنها چند ده سلول را بررسی کند. این جعبه ابزار از اطلاعات مجموعه گسترده‌ای از سلول‌های بنیادی تغذیه شده و لذا نیازمند استفاده از روش‌های سنتی نیست.

دستاورد مذکور شناسایی سریع جهش‌های مشکوک ژنتیک یا نشانگرهای زیستی خاصی که خبر از شکل‌گیری بیماری‌های خاصی در بدن انسان می‌دهند را تسهیل می‌کند. از این طریق می‌توان نحوه پیشرفت و عملکرد بیماری‌ها در بدن انسان را نیز به دقت تجزیه و تحلیل کرد و در نهایت داروهای مناسبی را برای درمان بیماری‌ها یافت.

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید