loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و فناوری هوشمند : لباس هوشمند قابل شستشو ضربان قلب را رصد می کند

لباس هوشمند قابل شستشو ضربان قلب را رصد می کند

محققان رشته هایی بسیار نازک از نانوتیوب کربن را به لباس ورزشی دوخته اند که قادر به رصد ضربان قلب کاربر است. این لباس هوشمند را می توان با ماشین لباسشویی شست.

به گزارش بک پرس و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه رایس در ایالت تگزاس آمریکا، یک تی شرت هوشمند ابداع کرده‌اند که قادر به رصد قلب کاربر است و می‌توان آن را در ماشین لباسشویی شست.

آنها فیبرهای نانوتیوب های کربنی بسیار نازک که شباهت زیادی به نخ‌های کتانی دارد را به وسیله یک چرخ خیاطی عادی روی لباس‌های ورزشی معمولی دوختند.

نانوتیوب کربن مذکور می‌تواند ضربان قلب کاربر را در این لباس هوشمند ردیابی و ECG ثبت کند. به این ترتیب ریتم و فعالیت الکتریکی قلب رصد می‌شود.

فیبرهای بافته شده در پارچه را می‌توان برای نصب آنتن یا ال ای دی‌ها به کار برد.

با انجام اصلاحاتی اندک در فیبر، می‌توان به تدریج به لباس‌ هوشمند اجازه داد علائم حیاتی یا میزان تنفس را نیز رصد کند.

ماتئو پاسکالی در دانشگاه رایس در این باره می‌گوید:

ترکیب رسانایی، ارتباط نزدیک با پوست، قابلیت زیست سازگاری و لطافت باعث شده بتوان از نخ‌های نانوتیوب های کربن برای گجت های پوشیدنی استفاده کرد.

این فیبرها سیم‌های فلزی رسانا اما قابل شستشویی هستند که احتمال اندکی دارد هنگام تحرک فرد بشکنند. در آزمایش‌ها لباس‌هایی که این سیم‌ها روی آن دوخته شده بودند، در مقایسه با دستگاه‌هایی که روی سینه قرار می گیرند، نشانگرهای حیاتی را بهتر رصد می‌کردند.

امواجی از فیبر را می‌توان روی تکه ای از یک پارچه کشسان به شکل زیگزاگ دوخت تا به وسیله بلوتوث به دستگاه‌های الکتیکی متصل شود و اطلاعات را به موبایل منتقل کند.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید