loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و حمل ‌و ‌نقل هوشمند : بایدو اولین سرویس عمومی تاکسی خودران را در چین راه‌اندازی کرد

بایدو اولین سرویس عمومی تاکسی خودران را در چین راه‌اندازی کرد

«بایدو»، غول فناوری چینی از راه‌اندازی اولین سرویس روبوتاکسی تجاری (تاکسی خودران) در پایتخت این کشور خبر داد. این سرویس از سیستم خودران «آپولو» استفاده می‌کند که بدون حضور راننده می‌تواند مسافر را در محدوده پارک «شوگانگ» در شهر پکن جابه‌جا کند. بایدو امیدوار است که در آینده نزدیک این قابلیت را به سایر شهرهای چین ببرد.

به گزارش بك پرس، به نقل از ديجياتو، راه‌اندازی سرویس روبوتاکسی بایدو به دنبال آزمایش‌های گسترده روی سیستم رانندگی خودکار آپولو ممکن شد. این شرکت می‌گوید خودروهایش بیش از ۱۰ میلیون کیلومتر به‌صورت آزمایشی در جاده‌ها حرکت کرده‌اند. حالا کاربران می‌توانند از طریق اپلیکیشن موبایلی Apollo Go از این شرکت درخواست تاکسی کنند و با اسکن یک کد QR که هویت آن‌ها را احراز می‌کند، سوار اتومبیل شوند. در این مرحله دکمه‌ای به نام Start the Journey روی اپلیکیشن ظاهر می‌شود که فرمان حرکت را صادر می‌کند. البته خودرو تنها زمانی شروع به حرکت می‌کند که تمامی درها و کمربندهای ایمنی بسته شده باشند.

بایدو

کنترل از راه دور به کمک اپراتور در مواقع اضطراری

با وجود اینکه در روبوتاکسی‌های بایدو هیچ راننده‌ای وجود ندارد، ولی اپراتورهای شرکت می‌توانند در مواقع اضطراری از راه دور کنترل خودرو را در دست بگیرند. بایدو می‌گوید این سرویس می‌تواند مسافران را در حوالی محدوده پارک شوگانگ پکن به سالن‌های ورزشی، دفاتر کاری، کافی شاپ‌ها و هتل‌ها ببرد. این منطقه یکی از شاهراه‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ محسوب می‌شود. این غول چینی به بازدیدکنندگان المپیک زمستانی وعده داده که روبوتاکسی‌ها برای حمل و نقل عمومی در اختیار آن‌ها قرار خواهند گرفت.

اگرچه بایدو اولین شرکتی است که تاکسی‌های خودران خود را در چین راه‌اندازی کرده، ولی رقبا هم چندان عقب‌تر نیستند. شرکت AutoX اخیرا ناوگانی از تاکسی‌های خودران را به‌صورت آزمایشی در کلان‌شهر «شنژن» به خیابان‌ها فرستاده. «یونپنگ وانگ»، قائم مقام بایدو و مدیرکل فناوری‌های خودران این شرکت می‌گوید: «معرفی سرویس‌های بدون راننده گامی ضروری در مسیر تجاری‌سازی سیستم‌های رانندگی خودکار است. ما امروز سرویس تماما خودران روبوتاکسی را برای مصرف عمومی در پکن افتتاح می‌کنیم. راه‌اندازی این سرویس تنها به واسطه انجام آزمایش‌های بی‌شمار با خودروهای بدون راننده در بسیاری از شهرها و در یک بازه زمانی طولانی ممکن شده است.»

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید