loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و شهر هوشمند : سال ۱۴۰۰، پایان مرحله اول طرح «تهران هوشمند»

سال ۱۴۰۰، پایان مرحله اول طرح «تهران هوشمند»

فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران گفت: طرح مرحله اول تهران هوشمند سه ساله بوده که از سال ۹۸ شروع شده است و ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد که در اینباره اتفاقات خوبی نیز رقم خورده است.

به گزارش بک پرس، به نقل از تی نیوز، محمد فرجود مدیرعامل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران افزود: برنامه” تهران هوشمند ” در دو مرحله که طرح فاز اول آن سه ساله بوده و از سال ۹۸ شروع شده است و در سال ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد و فاز دوم آن تا سال ۱۴۰۴ یک نقشه راهی دارد که در این باره یک سری طرح برای آن تعریف شده است و سعی کردیم یکی یکی آن‌ها را انجام دهیم که خوشبختانه در بخش‌های مختلف شهر هم از آن استقبال شده است.

وی ادامه داد: موضوعات شهر هوشمند در حوزه‌های مختلف شهرسازی، حمل و نقل، خدمات شهری، حوزه اجتماعی، مالی و … بوده که برخی از این اقدامات در درون شهرداری بوده است یعنی لازم بوده که تحولاتی در شهرداری اتفاق بیفتد تا بتوانیم خدمات بهتر شهری را انجام دهیم.

ارائه خدمات غیر حضوری در دوران کرونا

فرجود افزود: برخی موضوعات هم جنبه‌های مردمی داشته است یعنی خدماتی را به شهروندان ارائه داده ایم. در واقع سعی کردیم روز به روز خدمات الکترونیک شهرداری را به روز کنیم و در روزهای کرونایی بسیاری از خدمات به صورت غیرحضوری و الکترونیکی به شهروندان ارائه شد و این مسیر مستمرا ادامه دارد.

وی گفت: امسال در هر ماه بسیاری از طرح‌هایی که اجرا شدند درخصوص خدمات به شهروندان بوده و سال آینده هم تعداد زیادی از طرح‌ها اجرا می‌شوند.

مدیرعامل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران تصریح کرد: ما در” تهران من” که بستر اصلی خدمات الکترونیک برای شهروندان است توانستیم خدمات مهمی ارائه دهیم مثلا سامانه ۱۳۷ را به صورت اپلیکیشن قرار دادیم و شهروندان از این طریق می‌توانند درباره مسائل و مشکلات شهر، عکس، فیلم و یا پیغام صوتی بفرستند و تاکنون بازخورد خوبی نیز داشته است.

وی گفت: پرداخت‌های شهری از طریق بارکد، یکی دیگر از مواردی بوده که تاکنون انجام شده است و سال آینده تمام پرداخت‌های خرد شهری مانند کرایه تاکسی ها، خرید در میادین میوه و تره بار، کیوسک‌های روزنامه فروشی از جمله مواردی است که از طریق پرداخت‌های الکترونیکی انجام خواهد شد.

فرجود افزود: در سال آینده طرح‌های مهمی داریم که در حوزه مدیریت و حوزه شهری برای خدمات رسانی به شهروندان اقدام می‌کنیم و از آن جایی که تهران شهر بسیار بزرگی است و مدیریت ترافیک آن مساله‌ای جدی است با داده‌های شهری درصدد هستیم که به کمک مدیریت حمل و نقل با استفاده از ابزارهای هوشمند برویم.

حذف کاغذ به کمک امضای دیجیتال

مدیرعامل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران با اشاره به راه اندازی منطقه مجازی در تهران گفت: موضوع منطقه مجازی از جمله مواردی است که در صدد راه اندازی آن هستیم و بیشترین مکان‌هایی که شهروندان برای دریافت خدمات روزانه به آن مراجعه می‌کنند به صورت یک منطقه مجازی و الکترونیکی فعال می‌کنیم که شهروندان به راحتی بتوانند از این طریق، خدمات مجازی دریافت کنند و ترددشان در سطح شهر کاسته شود.

فرجود با اشاره به امضای الکترونیک در شهرداری تهران افزود: امسال بحث امضای الکترونیک را در شهرداری شروع کرده ایم و ان شاء الله سال آینده بتوانیم در ۲۲ منطقه، آن را اجرایی و فرآیند برگزاری مناقصات را به صورت الکترونیک برگزار کنیم و امضای دیجیتال را درخصوص مناقصات بکار ببریم و کاغذها حذف شود.

وی ادامه داد: برنامه تهران هوشمند به صورت مستمر پایش می‌شود و خود شهردار تهران در شورای راهبردی آن حضور دارند لذا این موارد را رصد می‌کنند و سعی می‌کنیم که به همین صورت برنامه‌ها را جلو ببریم البته در دو سال اخیر درباره شهر هوشمند در پایتخت نمره قبولی دریافت کردیم و بسیاری از شاخص‌های ما در سطح جهانی پیشرفت داشته است و از جمله در حوزه مدیریت پسماند پیشرفت‌های خوبی داشته ایم.

مدیرعامل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران خاطرنشان کرد: بخش دیگری هم که درباره پیشرفت شهر هوشمند نباید نادیده گرفت این است که شهروندان در این مسیر همراه ما شوند و از اپلیکیشن‌های ما استفاده کنند و در حال حاضر تقریبا سه میلیون کاربر داریم و هرچه بیشتر شهروندان از این اپلیکیشن‌ها استفاده کنند و ما بازخورد دریافت کنیم، خدمات بهتری می‌توانیم به آنان ارائه دهیم.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید