loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و سیستم هوشمند : اولین خودرو الکتریکی ساخت لبنان با نام «طلوع قدس» معرفی شد

اولین خودرو الکتریکی ساخت لبنان با نام «طلوع قدس» معرفی شد

موضوع ساخت خودرو الکتریکی آنقدر جذاب است که برخی از شرکت‌های تکنولوژی و حتی مخابراتی جهان نظیر هوآوی هم بدشان نمی‌آید که شانس خود در این عرصه را امتحان کنند. در این میان؛ فرصتی برای کشورهای دیگر هم به وجود آمده که با استفاده از توان و ظرفیت‌های داخلی خودشان؛ در جهت ورود به صنعت ساخت خودروهای برقی؛ گام بردارند. به تازگی یک تاجر فلسطینی تبار ساکن لبنان به نام جهاد محمد؛ با رونمایی از یک خودرو الکتریکی عجیب؛ ورود این کشور عربی به حوزه ساخت خودروهای برقی را رسما کلید زده است.

به گزارش بك پرس، به نقل از ديجياتو، جهاد محمد نام این خودرو را طلوع قدس (Quds Rise) گذاشته است. او ابراز امیدواری کرده که سال آینده این خودرو را روی خط تولید ببرد و در قدم اول؛ ۱۰ هزار دستگاه از آن را روانه بازار لبنان کند. شاید معرفی یک خودرو تمام الکتریکی به نام کشوری که هیچ سابقه‌ای در صنعت خودروسازی ندارد؛ جای تقدیر داشته باشد. اما باید دید که لبنانی‌ها آیا می‌توانند در سایه مشکلات اقتصادی که پیش روی خود دارند؛ این خودرو را به مرحله تولید انبوه برسانند یا نه؟

نکته جالب‌تر اینجاست که قطعی مکرر برق؛ از دیگر مشکلات رایج در شهرهای لبنان است و با این اوصاف؛ آیا دولت لبنان توانایی ساخت جایگاه‌های شارژ سریع برای استفاده مردم از خودروهای الکتریکی را خواهد داشت؟

بحران اقتصادی در لبنان از اواخر سال ۲۰۱۹ شدت بیشتری به خود گرفت. فروش خودرو در این کشور شدیدا افت کرده؛ به گونه‌ای که اتحادیه وارد کنندگان خودرو در لبنان؛ آمار فروش خودرو توسط نمایندگی‌ها در ۲ ماه نخست سال ۲۰۲۱ را تنها ۶۲ دستگاه اعلام کرده است!

این آمار نسبت به سال گذشته؛ حکایت از کاهش ۹۷ درصدی دارد. دیگر نکته حائز اهمیت؛ تولید برق در لبنان با تکیه بر سوخت‌های فسیلی است. همین حالا هم دولت لبنان از تولید برق کافی برای تمام ۶.۸ میلیون جمعیت این کشور؛ ناتوان مانده است.

با توجه به این موضوع؛ سازنده طلوع قدس اعلام کرده که می‌خواهد ۱۰۰ ایستگاه شارژ در سراسر لبنان تاسیس کند که انرژی مورد نیاز این ایستگاه‌ها؛ از طریق ژنراتورها؛ پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی تامین خواهد شد.

هیچ اطلاعات فنی خاصی از اولین خودرو الکتریکی ساخت لبنانی‌ها در دست نیست. نه ظرفیت باتری‌های آن را می‌دانیم؛ نه مسافت قابل پیمایش با آن و نه حداکثر سرعت و شتاب این خودرو اعلام شده‌است.

باید منتظر ماند و دید که شرکت سازنده برای ساخت باتری‌ها و موتور الکتریکی از کدام کشور یا کمپانی صاحب نام؛ کمک گرفته است. از روی ظاهر این خودرو هم نمی‌توان حدس زد که پلت فرم آن دقیقا با چه خودروهای دیگری مشترک است.

نکته جالب ظاهر بیرونی آن هم؛ فرم جلو پنجره است که با الهام از گنبد بیت المقدس طراحی شده و برای ایجاد شباهت بیشتر؛ حتی رنگ این بخش را همچون یک گنبد؛ طلایی انتخاب کرده اند!

جهاد محمد امیدوار است که طلوع قدس در آینده نزدیک؛ وارد بازارهای جهانی شود و با خودروهای برقی و هیبریدی روز دنیا به رقابت بپردازد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید