loader image
صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و شهر هوشمند : ابرشهر نئوم، عربستان یک شهر هوشمند 170 کیلومتری عاری از خودرو و سوخت فسیلی می‌سازد

ابرشهر نئوم، عربستان یک شهر هوشمند 170 کیلومتری عاری از خودرو و سوخت فسیلی می‌سازد

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از آغاز پروژه‌ای به نام «لاین» (The Line) طی سه ماه آینده خبر داد که رویای ابرشهر هوشمند عربستان را یک گام به واقعیت نزدیک می‌کند. هدف از این پروژه توسعه جوامع هوشمندی در امتداد مسیری 170 کیلومتری است که انرژی مورد نیاز آن از طریق منابع تجدیدپذیر تامین شده و فاقد خودرو یا جاده به شکل مرسوم است.
به گزارش بک پرس، به نقل از تی نیوز، پروژه لاین در واقع بخشی از پروژه «NEOM» است که در سال 2017 برای نخستین بار توسط ولیعهد سعودی معرفی شد. محمد بن سلمان معتقد است در این ابرشهر هوشمند ، شهروندان می‌توانند از سیستم حمل و نقل بسیار سریع و وسایل نقلیه خودران استفاده کرده و به امکانات اولیه‌ای مانند مدرسه و کلینیک‌های پزشکی دسترسی داشته باشند. مدیران پروژه بر این باورند که در چنین ابرشهری هیچ سفری بیش از 20 دقیقه طول نخواهد کشید.

ولیعهد سعودی در مورد این شهر هوشمند اعلام کرد:

«به عنوان رئیس هیئت مدیره NEOM می‌خواهم با پروژه لاین بیشتر آشنا شوید. شبکه ارتباطات شهری با مسافت حدود 170 کیلومتر است که 95 درصد انرژی مصرفی آن تجدیدپذیر بوده و دیگر خبری از خودرو و گازهای گلخانه‌ای در آن نخواهد بود.»
قرار است یک میلیون نفر در در مناطق هوشمند لاین زندگی کنند و با انرژی پاک نیازهای آنها تامین خواهد شد. یکی دیگر از ویژگی‌های این شهر هوشمند تمرکز روی طبیعت است. سطح اصلی شهر به عابران اختصاص یافته و دو لایه زیرین آن نیز برای حمل نقل و زیرساخت‌ها در نظر گرفته شده است.

بهبود زندگی روزمره

علاوه بر این مدیران پروژه اعلام کرده‌اند که تمامی داده‌های شهر هوشمند توسط هوش مصنوعی بررسی می‌شود و با بررسی داده‌ها و مدل‌های مختلف، راهکارهایی برای بهبود زندگی روزمره به شهروندان ارائه می‌دهد.
قرار است ساخت این کلانشهر طی سه ماه آینده استارت بخورد و در واقع این پروژه در سند چشم اندازی عربستان سعودی برای سال 2030 قرار داده شده است که می‌تواند با ایجاد 380 هزار شغل و 48 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی کمک کند.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید