loader image
صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و ایمنی و امنیت و سیستم هوشمند : قفل هوشمند نامرئى ساخته شد

قفل هوشمند نامرئى ساخته شد

اوگنیا گلستین(Evgeniia Gilshtein)، محقق موسسه‌ تحقیقات سوئیس “EMPA” موفق به ساخت سیستم قفل هوشمند نامرئی شده که کار سارقان را سخت می‌کند.

به گزارش بك پرس، به نقل از ايسنا، دکمه‌های نامرئی این دستگاه با یک جوهر رسانا بر روی یک فیلم پلیمری شفاف و بی‌رنگ پرینت شده‌اند.

با استفاده از این فناوری کاربران می‌توانند قفلی داشته باشند که هیچ روش قابل تشخیصی برای باز کردن ندارد، چون تنها صاحب قفل از محل قرارگیری دکمه‌ها با خبر است.

“قفل هوشمند نامرئی”به وسیله‌ مدارهای الکتریکی و حسگرهای نصب شده بر روی فیلم پلیمری توسط محققان آزمایشگاه‌های علوم ماده و فناوری‌های فدرال سوئیس “EMPA” ساخته شده است.

دراین فناوری از اکسید فلز رسانای شفاف استفاده شده و جوهر رسانا به وسیله‌ی پرینتر جوهرفشان با دقت میکرومتری بر روی سطح مورد نظر پرینت شده است.

پنهان کردن مدارهای امنیتی از دید

محققان از یک روش زیرکانه برای پنهان کردن مدارها از دید استفاده کردند.

در بیانیه‌ای مطبوعاتی آزمایشگاهای فدرال سوئیس اعلام شده است که پس از پرینت مدارها و نصب آن بر روی ورقه‌ی فلزی، این ورقه با رنگ آبی، رنگ‌آمیزی شد از آن‌جا که جوهر آبی برخلاف فیلم شفاف نور را جذب می‌کند، می‌تواند روی سطح زیرین متصل شود. در این روند نه تنها رنگ آبی محو می‌شود بلکه ویژگی‌های الکترونیکی نوری این “جوهر مخفی” که از نانوذرات اکسید قلع ایندیم ساخته شده است نیز بهبود می‌یابد.

سطح این حسگر با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست و می‌توان آن را روی شیشه یا دستگیره‌ی منحنی در و یا هرجا که کاربر بخواهد قرار داد.

“گلیستین” می‌گوید این قفل مخفی قابل استفاده در بانک‌ها، بیمارستان‌ها و خانه‌های شخصی است.

این فناوری همچنین برای هرگونه مکان امن کاربرد دارد اما کاربر باید مطمن شود که محل‌ قرارگیری آن را فراموش نمی‌کند.

 

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید