loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و کسب و کار هوشمند : رقیب جدید “اسپیس ایکس” به پا خاست

رقیب جدید “اسپیس ایکس” به پا خاست

یک هواپیمای فضایی جدید می‌تواند خیلی سریع‌تر از کپسول “دراگون” اسپیس ایکس از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین برگردد.

به گزارش بک پرس و به نقل از آی‌ای، ما در شرف ورود به دوره جدیدی از پروازهای فضایی هستیم. بر اساس اعلامیه مطبوعاتی اخیر که در وبسایت رسمی شرکت “سیرا نوادا” به اشتراک گذاشته شده، هدف یک فضاپیمای باری که توسط این شرکت ساخته شده و اداره می‌شود، آغاز پرتاب و فرودها برای ناسا در سال ۲۰۲۲ است.

این هواپیمای فضایی رباتیک بدون سرنشین موسوم به “دریم چیسر”(Dream Chaser) به معنای “دنبال کننده آرزو” با موشک “ULA” از مرکز فضایی “کندی” بلند می‌شود تا پروازهایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام دهد.

“دریم چیسر” پس از اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) و تحویل محموله‌های خود، از طریق فرود در نوار فرود مرکز فضایی که قبلاً برای فرودهای شاتل فضایی استفاده می‌شد، برمی‌گردد.

“جنت کاوندی” فضانورد سابق ناسا که معاون اجرایی شرکت “سیرا نوادا” است، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اولین “دریم چیسر” از مجموعه “دریم چیسر”ها در حال آماده شدن برای تحویل به مرکز فضایی “کندی” است.

وی گفت: وقتی سال آینده برای اولین بار “دریم چیسر” را پرتاب کنیم، در پایان آن مأموریت قصد داریم به زمین برگردیم و آن را فرود بیاوریم.

“سیرا نوادا” در جستجوی ساختمانی مناسب برای پردازش فضاپیمای “دریم چیسر” است و در این راستا از مراکز فضایی “کیپ کاناورال” و “کندی” بازدید کرده است.

مسئولان این شرکت می‌گویند: ما در ابتدا امکانات موجود در املاک و تاسیسات دولتی را بررسی می‌کنیم، اما ممکن است در صورت نیاز، خودمان نیز ساختن چیزی را برای خودمان در نظر بگیریم.

استخدام و توسعه به همراه ساخت ملزومات مهندسی

این شرکت در حال استخدام ده‌ها کارمند جدید در منطقه فلوریدا برای پردازش فضاپیمای خود همراه با ساخت سایر ملزومات مهندسی است.

در چند سال گذشته شهرت زیادی در زمینه پیشرفت سفرهای فضایی به شرکت فضایی خصوصی “اسپیس‌ایکس”(SpaceX) رسیده است، اما “سیرا نوادا” یکی از چندین شرکت فضایی جدید است که برای همکاری با ناسا، رقابت می‌کنند.

شرکت “سیرا نوادا” رقابت برای تحویل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی با “دریم چیسر” را به شرکت‌های “اسپیس‌ایکس” و “بوئینگ” باخت، اما این بدان معنا نیست که نمی‌تواند برای تحویل محموله اقدام کند.

از سوی دیگر، “اسپیس‌ایکس” در سال ۲۰۲۰ با موفقیت فضانوردان را با کپسول “کرو دراگون”(Crew Dragon) به ایستگاه فضایی بین المللی رساند و این در حالی است که “بوئینگ” هنوز پرواز آزمایشی کپسول “استارلاینر”(Starliner) خود را در سال ۲۰۲۱ دنبال می‌کند.

قرارداد 2 میلیارد دلاری با ناسا

با این حال “سیرا نوادا” قراردادهای دو میلیارد دلاری ناسا را ​​به دست آورده تا توسعه “دریم چیسر” را به عنوان اولین کشتی باری قابل استفاده مجدد در نوع خود نهایی کند و قرار است حداقل هفت سفر باری برای ناسا انجام دهد.

طول این فضاپیما فقط ۹ متر است که تقریباً یک چهارم اندازه شاتل فضایی می‌شود. به گفته “سیرا نوادا” و ناسا، “دریم چیسر” می‌تواند با سرعت نسبتاً سرسام آوری از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین برگردد.

“سیرا نوادا” همچنین قصد دارد ایستگاه فضایی مداری خود را بسازد که هنوز نام آن مشخص نشده است.

این جدیدترین قرارداد از قراردادهای متعدد با ناسا است که “سیرا نوادا” از زمان تأسیس در سال ۱۹۶۳ تاکنون به دست آورده است. در حالی که “اسپیس‌ایکس” و سایر رقیبان مانند “بلو اوریجین”(Blue Origin) قرار است نقش اصلی را به عنوان شریک ناسا در مدار نزدیک زمین و بازگشت به کره ماه داشته باشند. دوستان قدیمی مانند “سیرا نوادا” و “بوئینگ” نیز در حال توسعه فناوری‌های پیشرفته سفر فضایی تجاری برای قرن ۲۱ هستند.

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید