loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و سیستم هوشمند : رعایت فاصله اجتماعی با یک الگوریتم خودرویی

رعایت فاصله اجتماعی با یک الگوریتم خودرویی

رعایت فاصله اجتماعی 1.5 متری به کمک الگوریتم خودرویی که پیش تر نیز از آن استفاده شده است.

دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل نحوه انتشار ویروس کووید-۱۹ دریافتند که ریز قطرات نقش مهمی در انتشار ویروس دارند و از این رو رعایت فاصله اجتماعی حداقل ۱.۵ متر ضروری است.

به گزارش بک پرس و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان “موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان” قبلاً الگوریتمی را برای شناسایی وجود اتومبیل یا عابر پیاده در جاده ایجاد کرده بودند که به خودروی خودران دستور می‌داد که سرعت خود را کم کند، متوقف شود، تغییر جهت دهد یا سرعت خود را افزایش دهد.

ارتقاء و اصلاح الگوریتم

اکنون دانشمندان این الگوریتم را اصلاح کرده و ارتقا داده و یک ردیاب سه‌بعدی به نام “MonoLoco” تولید کردند تا تشخیص دهند آیا افراد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس فاصله مناسب را حفظ می‌کنند یا خیر. ردیاب را می‌توان به راحتی به هر دوربین یا ضبط کننده فیلم یا تلفن هوشمند متصل کرد.

ردیاب “MonoLoco” ابعاد سایه‌نما انسان‌ها و فاصله بین آنها را محاسبه می‌کند. این ردیاب همچنین جهت‌گیری بدن افراد و فاصله میان افرادی که به صروت گروهی با هم در حال صحبت هستند را تعیین می‌کند تا دریابد آیا آنها ۱.۵ متر از یکدیگر فاصله دارند یا خیر.

از همه مهمتر این ردیاب، چهره و سایه نما افراد را کاملاً ناشناس نگه می‌دارد. این ردیاب فقط فاصله بین بدن آنها را اندازه می‌گیرد و پس از گرفتن عکس یا فیلم از یک منطقه خاص، بدن افراد را به سایه نماهای غیرقابل شناسایی تبدیل می‌کند که با خطوط و چند نقطه‌ ترسیم شده‌اند. به این ترتیب است که حریم خصوصی افراد حفظ می‌شود.

از این ردیاب می‌توان در مکان‌های مختلفی مانند سیستم حمل و نقل عمومی، مغازه‌ها، رستوران‌ها، دفاتر و ایستگاه‌های قطار و حتی در کارخانه‌ها استفاده نمود.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید