loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و حمل ‌و ‌نقل هوشمند : انواع نمایشگر و تاکسیمتر هوشمند با فعالیت ۶ شرکت توسعه یافت

انواع نمایشگر و تاکسیمتر هوشمند با فعالیت ۶ شرکت توسعه یافت

۶ شرکت دانش‌بنیان و خلاق با تولید محصولات مختلف، فناوری طراحی انواع نمایشگر و تاکسیمتر هوشمند را در کشور توسعه داد.

به گزارش بک پرس و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، زنجیره بازیگران عرصه تولید تجهیزات و دستگاه‌های تاثیرگذار در توسعه صنعت حمل‌ونقل هوشمند توسط زیست‌بوم فناوری و نوآوری، در حال تکمیل شدن است. بر همین اساس حوزه تولید انواع نمایشگر و تاکسی‏متر هوشمند با محصولات ۶ شرکت دانش‌بنیان گسترش یافت.

این محصولات با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تولید رسیده و در بازار داخلی ارائه شده است.

سیستم ناوبری هوشمند

سیستم ناوبری هوشمند یک شرکت با تکیه بر تولیداتی در زمینه سخت افزار، نرم افزار و استفاده از ماژول‌های GPS و GPRS با استاندارد اروپا توانسته است که برای تاکسیرانی، سیستم اتوبوسرانی، شرکت‌های حمل‌ونقل، خودروهای امدادی و آمبولانس‌ها، خودروهای حمل بار، حمل پول و حمل زباله، سوخت و مواد غذایی و سیستم حمل‌ونقل ریلی (قطار) و کشتیرانی قابل استفاده است.

سامانه ای کاربردی برای اتوبوسرانی

یک شرکت نیز با طراحی سامانه ای در این حوزه فعالیت می‌کند. مالکان اتوبوس‌ها می‌توانند با نصب این برنامه بر روی گوشی‌های هوشمند اندروید و (IOS) خود، در هر لحظه از موقعیت خودرو و راننده‌ای که در حال رانندگی است، مطلع شوند.

از قابلیت های اصلی این برنامه می‌توان به نمایش مسیر تردد خودرو، نمایش سرعت خودرو، نمایش مشخصات آخرین راننده خودرو در هر لحظه از شبانه روز و اطلاع از وضعیت سامانه خودرو ها، اشاره کرد.

تاکسیمتر هوشمند

سامانه ای نیز با تولید محصولاتی در این حوزه به توسعه فناوری‌های هوشمندسازی صنعت حمل ونقل کمک کرده است. یکی از محصولات آن تاکسیمتر هوشمند است که با کمک آن می‌توان مدیریت ناوگان این سیستم را برای مدیران سازمان‌ها تسهیل کرد.

این مجموعه با ردیابی آنلاین موقعیت و وضعیت خودرو، نظارت بر مسافت طی شده و زمان کارکرد خودرو، نظارت بر تعداد و مدت سفرها، تحلیل و توزیع مسافر بر اساس درخواست سفر و توزیع تاکسی، تحلیل رفتار راننده و ایجاد امکان امتیازدهی به راننده و در نهایت ارسال پیام های سازمانی، تعاملی اثربخش را فراهم کرده و تصمیم گیری و برنامه ریزی را شتاب داده است.

تاکسی هوشمند

سامانه های هوشمند اطلاعاتی یک شرکت دانش بنیان با تولید بلیت الکترونیک به عنوان نقطه اشتراک حوزه های ITS و Micropayment به این عرصه پا گذاشت.

همچنین محصول تاکسی هوشمند این شرکت، نیازهای مختلف راننده تاکسی، خودروی تاکسی، مسافران تاکسی و مدیریت ناوگان تاکسیرانی را در نظر گرفته است و برای همگی آنها روشهای کارآمدی دارد. تاکسی هوشمند در دو کلاس Trip-base و Line-base ارائه شده است که در مجموع می‌توانند نیازهای انواع تاکسی‌های خطی، گردشی، تلفنی، فرودگاه و غیره را در شهرهای بزرگ و کوچک پاسخگو باشند.

مکان‌یابی خودکار وسایل نقلیه

مکان‌یابی خودکار وسایل نقلیه یک شرکت دانش بنیان نیز سیستمی است که با استفاده از سامانه GPS می تواند در هر لحظه مختصات جغرافیایی خودروی موردنظر به همراه تاریخ و زمان قرارگیری در آن موقعیت را به دست آورد. با ارسال این اطلاعات به مرکز از طریق یک بستر مخابراتی مناسب مانند GSM یا رادیو، می توان خودرو را در تمام مدت ردیابی و مسیر حرکت آن را از ابتدا تا انتهای مسیر روی نقشه جغرافیایی مشاهده کرد.

با وجود امکان ارسال و دریافت پیام از طریق بستر مخابراتی GSM و رادیو به خودروی موردنظر امکان کنترل کامل وسیله نقلیه فراهم می شود. از این رو بهره گیری از سیستم AVL در فرآیندهای کنترلی و نظارتی بسیار سودمند و موجب افزایش کارایی ناوگان های مختلف شهری و سازمانی خواهد بود.

تاکسیمترهای قابل نصب روی تاکسی‌های خطی

همچنین یکی از شرکت‌های فعال با تولید نمایشگر هوشمند خودرو (مالتی مدیا) قدمی اثرگذار برای توسعه این فناوری‌ها برداشته است. همچنین این شرکت با تکیه بر دانش مهندسان داخلی اقدام به طراحی و ساخت مجموعه تاکسیمتر کرده است. این مجموعه به گونه‌ای طراحی شده تا قابلیت نصب برروی تاکسی‌های خطی و گردشی را داشته باشد و کرایه مسافران را متناسب با نوع عملکرد تاکسی (خطی و یا گردشی) محاسبه کند.

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید