loader image
صفحه اصلی > سیستم هوشمند : سیستم های اتوماسیون ساختمان چگونه کار می‌کنند؟

سیستم های اتوماسیون ساختمان چگونه کار می‌کنند؟

سیستم های اتوماسیون ساختمان اجزای مختلفی را در ساختار ساختمان مانند گرمایش ، تهویه ، تهویه هوا (HVAC) کنترل می کنند.عملکرد و پایداری سیستم HVAC برای کار ساختمان امروز مهم است.

هدف اصلی از این نوع زیرساخت ها ، بهبود بهره وری سیستم ، کاهش هزینه ها و افزایش ایمنی است.

یک پلت فرم متمرکز مدیریت ساختمان همه این قسمت ها را بهم می رساند ، اما این توضیحات ساده سازی آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد است.

مؤلفه های اصلی BAS سیستم های اتوماسیون ساختمان می توانند یا در طول ساخت اولیه یا از طریق یک فرآیند مقاوم سازی برای یک ساختار موجود اجرا شوند.

از پنج دسته مؤلفه برای تهیه یک محیط ساختمان هوشمند استفاده میشود:

سنسورها:

این دستگاه ها دما ، رطوبت ، تعداد افراد یک اتاق ، سطح روشنایی و سایر مقادیر را ردیابی می کنند. سنسورها این اطلاعات رابه کنترلگرهای متمرکز منتقل می کنند.

کنترلگرها:

این مؤلفه به عنوان “مغز” BAS عمل می کند.
این داده ها را از سنسورها جمع می کند و سپس دستورات را به واحدهای HVAC ، سیستم های روشنایی ، آلارم های امنیتی و سایر قسمت های متصل ارسال می کند.

دستگاه های خروجی:

هنگامی که کنترل کننده فرمان را ارسال می کند ، محرک ها و رله ها برای رعایت الزامات وارد عمل می شوند. به عنوان مثال ، آنها می توانند باعث کاهش یا افزایش گرمایش در قسمت خاصی از ساختمان ، چراغ های کم نور در دفاتر استفاده نشده یا قبل از مراجعه افراد به سیستم ، تهویه هوا را روشن کنند.

پروتکل های ارتباطی:

BAS از زبانی خاص استفاده می کند که توسط اجزای فردی سیستم قابل درک است. BACnet و Modbus رایج ترین گزینه ها هستند.

رابط ترمینال:

کاربران می توانند از طریق این رابط با BAS ارتباط برقرار کنند. این اطلاعات را ارائه می دهد تا کاربران بتوانند وضعیت ساختمان را زیر نظر بگیرند یا تصمیم بگیرند که تنظیمات را به صورت دستی نادیده بگیریم.

اهمیت رابط های کاربریرابط ترمینال بخش مهمی از یک سیستم اتوماسیون مؤثر ساختمان است.

سازمان ها به راهی برای دسترسی به داده های تولید شده توسط سنسورها ، کشف اینکه آیا مشکلات به عیب یابی نیاز دارند ، نیاز دارند و به دنبال مناطقی از ناکارآمدی هستند که بتوانند آنها را برطرف کنند.

رابط کاربری ضعیف طراحی شده ممکن است دسترسی و تجزیه و تحلیل لازم را که یک کسب و کار برای درک سطح عملکرد BAS خود لازم دارد فراهم نمی کند.

پوشش های داده های بصری مدرن بینش های ارائه شده در قالب کاربر پسند را در اختیار مدیران ساختمان قرار می دهد. مدیران می توانند به سرعت نسبت به تغییرات واکنش نشان دهند زیرا به راحتی می توان آنچه را که روزانه در سیستم اتفاق می افتد ، مشاهده کرد. ارتباطات ماشین به ماشین تصمیم گیرندگان را با اطلاعات عینی راهنمایی می کند.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید