loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > هوش مصنوعی : هوش مصنوعی و نابودی هنر

هوش مصنوعی و نابودی هنر

هوش مصنوعی و نابودی هنر

هوش مصنوعی و نابودی هنر

آیا هوش مصنوعی و نابودی هنر با هم در ارتباط هستند؟ آیا هوش مصنوعی یک نوع تهدید است یا یک فرصت؟ آیا هوش مصنوعی بر کار هنرمندان تاثیر می‌گذارد؟

ابتدا به این بپردازیم که هوش مصنوعی چه تاثیری بر روی هنر دارد؟

از مرسوم ترین راه‌هایی که نشان می‌دهد هوش مصنوعی بر هنر تاثیر می‌گذارد، ایجاد اشکال جدید هنر است. هوش مصنوعی و نابودی هنر امروزه دغدغه اصلی هنرمندان می‌باشد.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی قابلیت این را دارد که در تولید تصاویر، موسیقی و حتی یک فیلم کامل از آن‌ها استفاده شود. این موضوع باعث شد تا ژانر جدیدی از هنر نمایان و به عنوان هنر “هوش مصنوعی” شناخته شود. این خطر وجود دارد که هوش مصنوعی و نابودی هنر در یک راستا قرار بگیرند.

آیا هوش مصنوعی خطری برای هنر  ایجاد می‌کند؟

کارشناسان استفاده از هوش مصنوعی در هنر را نگران کننده می‎‌دانند و بر این باورند که پیشرفت در این فناوری می‌تواند منجر به رکود فرهنگی و سایر خطرات شود چرا که هوش مصنوعی و نابودی هنر را در یک مسیر می‌بینند.

تهدید اصالت خلاقانه:

یکی از دلایلی که هوش مصنوعی و نابودی هنر با هم ارتباط نزدیک دارند این است که سوالاتی درباره اصالت فرآینده خلاقانه هنر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی وجود دارد. هوش مصوعی می‌تواند سبک‌های هنری را با دقت شگفت آوری تکرار کند، فاقد تجربیات، احساسات و دیدگاه‌های منحصر بفرد انسانی، بطوری که یک اثر هنری اورجینال را شکل می‌دهد. این موضوع باعث کاهش خلاقیت انسان می‌شود.

مفاهیم اخلاقی و مالکیت:

موضوع دیگر در هوش مصنوعی و نابودی هنر در مورد حقوق مالکیت هنر تولید شده به دست هوش مصنوعی است. چه کسی حقوق آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی را دارد؟ آیا خالق سیستم هوش مصنوعی، هنرمندی که هوش مصنوعی را آموزش داده است یا خود هوش مصنوعی؟

خطوط مبهم بین خلاقیت انسان و ماشین، چارچوب‌های قانونی و اخلاقی را پیچیده می‌کند و مفاهیم تثبیت شده نویسندگی و مالکیت هنری را به چالش می‌کشد.

تاثیر بر هنرمندان انسانی و اشتغال:

پیشرفت سریع هوش مصنوعی در زمینه هنر منجر به این می‌شود تا هنرمندان نسبت به آینده خود نگران باشند. این خطر در بی‌ارزش کردن مهارت‌های هنری انسانی و فرسایش بازار آثار هنری اصیل انسان است.

پیشرفت سریع هوش مصنوعی در هنر باعث می‌شود تا در آینده نگرانی‌هایی هنرمندان را تهدید کند. توانایی سیستم‌های هوش مصنوعی در تولید آثار هنری با کیفیت بالا تهدیدی جدی برای هنرمندان می‌باشد.بنابراین هوش مصنوعی و نابودی هنر را نزدیک می‌بینند.

از بین بردن ارتباط عاطفی:

از عیق‌ترین جنبه‌های هنر قدرت آن در برانگیختن احساسات و ایجاد ارتباطی عمیق بین هنرمند و مخاطب است. در حالی که هنر تولید شده به دست هوش مصنوعی می‌تواند زیبا و دلپذیر باشد اما عموما فاقد احساس می‌باشد نسبت به هنری که توسط انسان عرضه می‌شود.

این از دست دادن ارتباط عاطفی می‌تواند باعث بروز یک تجربه هنری عقیم و منفک شود؛ عاری از غنا و ظرافت‌هایی که هنرمندان انسانی به کار خود می‌بخشند. با این وجود علاوه بر این که هوش مصنوعی و نابودی هنر در یک راستا هستند، نابودی احساس هم به همراه دارند.

این سوال به وجود می‌آید که آیا هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین هنر شود؟

آثار هنری که توسط هوش مصنوعی تولید شده جایگزین هنرمندان نخواهد شد، اما تاثیر بسزایی در بخش‌های خاصی از دنیای هنر خواهد داشت.

هنرمندان مطرح جهان معتقدند که تغییر چشمگیری در آینده به وجود خواهد آمد هرچند که بر این باورند که احتمالا این فناوری نمی‌تواند با خلاقیت و ایده‌های هنرمندان مطابقت داشته باشد.

هایائو میازاکی، هنرمندی که در تاسیس غول انیمیشن استودیو گیبلی کمک کرد، بر این باور است که آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی یعنی “توهین به خود زندگی” و اصلا تمایل ندارد که در کار خود از این فناوری استفاده کند.

برخی دیگر از هنرمندان این فناوری را حمله مستقیم به صنعت می‌دانند. معتقدند هوش مصنوعی و نابودی هنر ارتباط نزدیکی به هم دارند.

اما از طرف دیگر برخی هنرمندان نه تنها از وجود این فناوری احساس خطر نمی‌کردند بلکه شروع به ترکیب آن با آثار خود کرده‌اند.

آیا هوش مصنوعی برای هنرمندان شناخته شده هم خطری ایجاد می‌کند؟

کری و گریدکی در مورد نگرانی دانش آموزان نسبت به سرعت  هوش مصنوعی می‌گویند. کری بیان کرده است که: بیشتر دانش آموزان من وحشت زده‌اند.

هنرمندان جوان‌تر از مزیت‌هایی برخوردارند چرا که آنان قادرند که کار خود را برای تغییر جزر و مد در صنعت تغییر دهند، این درحالی است که هنرمندان مسن‌تر در یک منطقه خاص فعالیت کرده‎‌اند. بنابراین هوش مصنوعی و نابودی هنر بیشتر در معرض هنرمندان مسن‌تر می‌باشد تا هنرمندان جوان.

اما این وجود ماهیت سریع فناوری جدید، پیش بینی های محکم را نیز دشوار می‌کند. کری بر این واقعیت تاکید کرد که سیستم‌های مولد هنر هوش مصنوعی هنوز این قدرت را ندارند که به درک زمینه یا چگونگی تغییر معانی خاص بپردازند.

به گفته کری، هوش مصنوعی که بتواند زمینه را مدیریت و درک کند، بعید است که به این زودی ظاهر شود، هر چند که ایجاد آن دور از ذهن نیست.

سایت بکپرس مرجعی خوب و مناسب است برای اطلاع رسانی در رابطه با بروزترین اطلاعات در مورد پیشرفت تکنولوژی به عبارتی دیگر اطلاعات درست را به راحتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

هوش مصنوعی بدون شک نوآوری‌ها و امکاناتی را در قلمرو هنر به وجود آورده است؛ شناخت و بررسی خطراتی که برای منظره هنری به وجود می‌آید بسیار حائز اهمیت است. تهدید اصالت خلاقانه، پیامدهای اخلاقی و تاثیر بر هنرمندان انسانی، همگی نیازمند بررسی دقیق هستند و این گواهی را می‌دهند که هوش مصنوعی و نابودی هنر چقدر به هم نزدیک اند.

همان طور که هوش مصنوعی در تکامل می‌باشد، ایجاد تعادل بین پیشرفت‌های تکنولوژی و حفظ خلاقیت انسان ضروری است، تا اطمینان لازم برقرار شود که هوش مصنوعی ابزاری برای تقویت هست نه اینکه کمک‌های چشمگیر هنرمندان انسانی را تحت تاثیر قرار دهد.

هوش مصنوعی و نابودی هنر امروزه مسئله‌ایست که برای هنرمندان حائز اهمیت و نگران کننده می‌باشد، پیشرفت تکنولوژی تاثیر بسزایی در مشاغل دارد؛ برای مطلع شدن از اینکه هوش مصنوعی چه تاثیری بر روی چه شغلی ایجاد می‌کند را می‌توان از سایت بکپرس کمک گرفت.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید