loader image
صفحه اصلی > هوش مصنوعی : هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه تاثیر بسزایی دارد چرا که پیشرفت تکنولوژی برای این است که زندگی بهتری را تجربه کنیم.

امروزه محققان یک سیستم هوش مصنوعی ساخته‌اند که در تشخیص سرطان به کمک پزشکان می‌آید. محققان دانشگاه کاردیف ادعا دارند که می‌تواند در بهبود دقت تشخیص‌های پزشکی کمک کند و این قدرت را دارد که سرطان سینه را زودتر تشخیص بدهد. هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه نقش خود را ایفا کرده است، به نخوی که بیماران سرطانی زودتر بهبود یابند.

استفاده بالقوه هوش مصنوعی در تشخیص زود هنگام سرطان بسیار فوق‌العاده می‌باشد. امروزه هوش مصنوعی امکانات بسیار خوبی را مهیا کرده است؛ برای مطلع شدن از بروزترین اطلاعات در مورد هوش مصنوعی می‌توان از سایت بکپرس استفاده کرد چرا که سایتی کامل می‌باشد.

هدف از توسعه سیستم‌ها این است که رادیولوژیست‌ها بتوانند با آن کار کنند و به آن اعتماد داشته باشند. سیستم‌ها این قابلیت را دارند، در اسکن مناطقی که رادیولوژیست‌ها در زمان آماده سازی تشخیص آن را نگاه می‌کنند، شناسایی کنند.

چگونه هوش مصنوعی به درمان سرطان سینه بهبود می‌بخشد؟

هوش مصنوعی قادر به شناسایی بیمارانی که در معرض خطر عوارض جانبی ناشی از پرتودرمانی سرطان سینه قرار دارند، است.

خوشبختانه نرخ بقای سرطان سینه به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که در حال حاضر حدود 90% پنج سال بعد از تشخیص زندگی می‌کنند. با این وجود برخی از بیماران در دراز مدت در معرض خطر عوارض جانبی پرتو درمانی همچون زخم پوست، آتروفی سینه و آسیب قلبی هستند. هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه انقلابی به وجود آورد تا بیماران  بعد از سرطان زندگی بهتری را تجربه کنند.

محققان معتقدند که هوش مصنوعی بتواند این کار را با پیش بینی اینکه بیمار براساس همه داده‌های موجود و نوع درمانی که دریافت می‌کند، کجا و چه عوارض جانبی خواهد داشت، برای آن‌ها انجام دهد.

قطعا هوش مصنوعی یک جعبه سیاه نخواهد بود، چرا که توضیحاتی را برای خطر پیش بینی شده برای هر بیمار ارائه می‌کند.

دکتر کریستوفر تالبوت از گروه ژنتیک و زیست شناسی ژنوم دانشگاه لست گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که اطلاعات پیچیده ای را در مورد مزایا و خطرات رادیوتراپی گرد هم آورد تا پزشکان و بیماران بتوانند به طور مشترک تصمیمات درمانی کلیدی را اتخاذ کنند.

تاثیر بسزایی که می‌تواند بر بیماران سرطانی داشته باشد قابل توجه است و آن‌ها را قادر می‌سازد تا انتخاب‌های آگاهانه داشته باشند که کیفیت زندگی آن‌ها را بعد از درمان سرطان بهبود می‌بخشد.

با وجود اینکه رادیوتراپی در درمان تومورها بسیار خوب است، اما می‌دانیم که تعداد کمی از بیماران امکان دارد از عوارض جانبی قابل توجهی از پرتودرمانی رنج ببرند.

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه بگونه‌ای عمل می‌کند که می‌تواند به فرآیند تصمیم ‌گیری کمک کند و کیفیت زندگی افراد را بهبود ببخشد به گونه‌ای که با پیش بینی اینکه کجا و چه عوارض جانبی بر اساس ساختار ژنتیکی آن‌ها خواهد داشت.

داده‌های بیماران سرطانی موجود برای طراحی و اجرای ابزار هوش مصنوعی که دقیقا دنبال کننده این هدف است، استفاده خواهد شد.

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه چه کاربردی دارد؟

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه قدم گذاشت بطوری که 4 سال قبل از اینکه ایجاد شود آن را تشخیص دهد.

هوش مصنوعی که “تشخیص به کمک رایانه” نامیده شده، نقاطی را در ماموگرافی شناسایی می‌کند تا پزشکان از نزدیک آن‌ها را بررسی کنند.

طبق مطالعات به دست آمده این فناوری قادر به شناسایی تغییرات بین ماموگرافی و شناسایی نقاطی است که در معرض خطر تبدیل شدن به سرطان هستند. لکه‌های شناسایی شده سال‌ها بعد به سرطان سینه تبدیل شدند.

پس از شناسایی نقاط مشکل، رادیولوژیست‌ها می‌توانند تعیین کنند که چه آزمایش‌هایی برای بیماران مناسب است تا احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهند.

آیا هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان سینه مفید است؟

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه کمک می‌کند به عبارتی برای تشخیص سرطان سینه بهتر است چرا که بکارگیری هوش مصنوعی برای کمک به خواندن ماموگرافی، سرطان‌های بیشتری را نسبت به دوبار خواندن استاندار دو رادیولوژیست نشان می‌دهد.

چگونه هوش مصنوعی در درمان سرطان استفاده می‌شود؟

کاربردهای زیادی از هوش مصنوعی در رادیولوژی وجود دارد، از جمله الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای برای تجزیه و تحلیل داده‌های تصویر برداری که در طول مراقبت‌های معمول سرطان به دست می‌آیند.

برخی از این موارد می‌تواند شامل ارزیابی طبقه بندی بیماری، تشخیص، تقسیم بندی، مشخصه یابی و نظارت بر بیمار مبتلا به سرطان باشد.

هوش مصنوعی چگونه از سرطان سینه جلوگیری می‌کند؟

مطالعات به دست آمده نشان می‌دهد غربالگری ماموگرافی با استفاده از هوش مصنوعی تشخیص سینه را تا 20% افزایش می‌دهد. هوش مصنوعی سرطان سینه بیشتری به نسبت پزشکان با سال‌ها تجربه و آموزش پیدا کرده و حجم کار خواندن ماموگرافی پزشکان را کاهش داده و تقریبا به نصف رسیده است.

معایب هوش مصنوعی در رادیولوژیست چیست؟

درسته که هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه نقش دارد، اما مانند هر تکنولوژی دیگری یک سری معایب نیز دارد؛

  • هزینه‌های بالا در ایجاد ماشینی که بتواند هوش انسان را شبیه سازی کند؛
  • فقدان قابلیت توضیح محققان در مورد قابلیت توضیح مدل به عنوان تهدیدی برای هوش مصنوعی در علم پزشکی اظهار نظر می‌کنند؛
  • عدم وجود مجموعه داده‌های اعتبار سنجی؛
  • نقض حریم خصوصی؛

محدودیت‌های هوش مصنوعی در تکنولوژی چیست؟

هوش مصنوعی در درمان سرطان تاثیر خوبی دارد اما محدودیت‌هایی وجود دارد؛ یک محدودیت عمده برای کاربرد گسترده الگوریتم‌های هوش مصنوعی و CDSS در ارائه مراقبت‌های سرطانی‌، نیاز به مجموعه داده‌های متنوع و فراگیر برای آموزش است.

جمعیت بیمار برای پیاده سازی و استفاده از این مدل‌ها باید منعکس کننده جمعیتی باشد که داده‌های آموزشی از آن به دست آمده است.

چرا هوش مصنوعی نمی‌تواند جایگزین رادیولوژیست‌ها شوند؟

دقت هوش مصنوعی همچنان یک مشکل است. هنگامی که تصاویر غیرقابل تفسیر از تجزیه و تحلیل حذف شدند، داوطلب هوش مصنوعی به طور متوسط ​​دقت کلی 79.5 درصد را به دست آورد و در دو آزمون از 10 آزمون ساختگی FRCR موفق شد. در مقایسه، میانگین دقت رادیولوژیست 84.8 درصد بود که از هر 10 آزمون آزمایشی، چهار مورد قبول شد.

هوش مصنوعی در کاهش زمان درمان رادیوتراپی سرطان نقش دارد.

نوع جدیدی از هوش مصنوعی که این توانایی را دارد زمان انتظار بیماران سرطانی قبل از شروع رادیوتراپی را کاهش می‌دهد و قرار است به تمام مراکز NHS در انگلستان عرضه شود.

هوش مصنوعی در درمان سرطان سینه تحولی به وجود آورد تا بیماران در زمان مریضی و بعد از دوره درمان سرطان زندگی خوبی داشته باشند؛ بکپرس سعی بر این دارد تا بهترین راهکارها را در مورد استفاده از هوش مصنوعی ارائه دهد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید