loader image

پروتکل Enocean چیست؟

به گزارش اتوماسیون ساختمان ( BACpress )؛ پروتکل Enocean چیست ؟ از یک سیستم بر پایۀ صرفه‌جویی در مصرف انرژی در هوشمندسازی خانه‌‌‌‌ها استفاده می‌کند. همچنین در برنامه‌‌‌‌های مختلف برای حوزه‌‌‌‌های صنعت، حمل‌و‌نقل و تدارکات نیز استفاده می‌شود.

مدل‌‌‌‌های پایه‌ای تکنولوژی پروتکل با ترکیب‌کردن میکروکنترل‌‌‌‌ها به یک دستگاه با مصرف انرژی بسیار کم (Ultra low power) تبدیل می‌شود که ایجاد ارتباط بدون سیم را بین حسگرهای بدون باتری، قفل‌‌‌‌ها و درها فراهم می‌کند و این امکانی حیاتی در این صنعت است.

Enocean از یک سیستم بر پایۀ صرفه‌جویی در مصرف انرژی
در مارس ۲۰۱۲، شرکت Enocean  توانست استاندارد بی‌سیم خود را در جایگاه یک استاندارد ISO/IEC تصویب کند. این استاندارد،  OSI Open Systems Interconnection را پوشش می‌دهد که شامل لایه‌‌‌‌های فیزیکی، پیوند داده‌‌‌‌ها و لایه‌‌‌‌های شبکه است.
یک گروه از شرکت‌ها از جمله ، Texas Instruments، Omnoi، Masco و MK Electric اتحادیهٔ EnOcean را در اوریل سال 2008 به عنوان شرکتی غیر انتفاعی با سود مشترک را تشکیل دادند.

اتحادیه EnOcean قصد دارد این تکنولوژی را بین المللی کرده، و سعی در ایجاد قابلیت همکاری میان محصولات شرکای OEM دارد، تا بتواند محدودهٔ گسترده ای از محصولات کنترل و مانیتورینگ بیسیم سازگار را برای استفاده در داخل و اطراف ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی به وجود اورد.

برای این منظور اتحادیه EnOcean پروتکل‌های سطح کاربرد را مشخص کرده که به نام EEPs می‌باشد . ( پروفایل‌های تجهیزات ) به همراه سه سطح پایین تر از استاندارد بین‌المللی بیسیم ISO/IEC 14543-3-10، این اتحادیه زیربنای ایجاد تکنولوژی بیسیم باز سازگار را بنا نهاد. بیش از 250 شرکت در حال حاضر متعلق به این اتحادیه هستند. مرکز اصلی ان در San Ramon، کالیفرنیا می‌باشد .

این مدل شرکت توسط برند Oberhaching  آلمان به بازار عرضه شده است. این شرکت تکنولوژی خود را در قالب Enocean که به نام Enocean Alliance  است، ارائه می‌دهد.

این پروتکل ، یکی از پروتکل‌های هوشمندسازی ساختمان است که در آینده با این پروتکل بیشتر آشنا خواهیم شد.

Enocean توسط برند Oberhaching  آلمان به بازار عرضه شده است

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید