loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > پروتکل‌ هوشمندسازی : حضور oBIX در سیستمهای کنترل ساختمان

حضور oBIX در سیستمهای کنترل ساختمان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]به گزارش BACpress ،در مباحث قبلی به oBIX و توضیحاتی پیرامون این پروتکل پرداختیم.در این مطلب میخواهیم به چند سوال درباره این پروتکل و ارتباط آن با سیستمهای کنترل و یکپارچه سازی ساختمان پاسخ دهیم.

oBIX چیست؟

oBIX (“مبادله باز اطلاعات ساختمان”) یک طرح آغازگر با گستره صنعتی است که برای سیستمهای کنترل ساختمان، مکانیزمهای مبتنی بر XML و مبتنی-بر-سرویسهای وب تعریف می‌کند. oBIX، سیستمهای کنترل را برای شرکت تجهیز می‌کند.

سیستمهای کنترل ساختمان چه هستند؟

کنترلهای ساختمان، شامل تمام سیستمهای هوشمندی‌اند که در ساختمانها تعبیه‌شده‌اند، سیستمهایی که گویا رسم آن بوده که  تحت الشعاع استانداردهای کنترل اختصاصی و جزییاتی که فقط عده معدودی ازشان باخبرند، نامفهوم و مبهم باقی بمانند. به عنوان مثالهایی بر سیستمهای کنترل ساختمان می‌توان از این موارد نام برد: گرمایش، تهویه هوا، و تهویه مطبوع (HVAC)؛ آسانسورها؛ تجهیزات آزمایشگاه؛ سیستمهای ایمنی جان؛ کنترل دسترسی؛ تشخیص ورود غیرقانونی؛ مدیریت رویداد صوتی-تصویری؛ نظارت با دوربین‌های مداربسته؛ و بسیاری دیگر.

oBIX شامل عملکرد حسگری سیستم غیرکنترلی هم می‌شود و دسترسی در-لحظه به حسگرها فراهم می‌کند منجمله حسگری زیست‌محیطی، پنلهای الکتریکی و کنتورهای برق و کنتورهای سایر خدمات شهری – هر چیزی که در یک تجهیزات، فضای فیزیکی را اندازه‌گیری کرده یا بر آن نظارت می‌کند.

سیستمهای کنترل
oBIX و سیستمهای کنترل

oBIX چه اهمیتی دارد؟

زمانی که سیستمهای کنترل با استفاده از یک استاندارد فناوری اطلاعات نظیر سرویسهای وب تجهیز می‌شود، بزرگترین دارایی شرکت – یعنی تجهیزاتش – می تواند تماماً در دسترس مدیریت کسب‌و‌کار قرار گیرند.

oBIX چه ارتباطی با پروتکل‌های کنترل نظیر ™LonMark و ™BACnet دارد؟

درباره نقاط قوت و ضعف LonMark و BACnet حرف و اختلاف‌نظر زیاد است، اما این دیگر معلوم است که هیچ یک از این دو برای اینترنت طراحی نشده‌اند. هر دو در اوایل تا میانه دهه 90 بر صحنه ظاهر شدند، یعنی زمانی که اهمیت اینترنت برای ساختمان، تا به اندازه امروز ژرف نبود. oBIX با هر دو گروه کار می‌کند و به این ترتیب ناقلی است که می‌تواند به نحوی سازگار و ادامه‌دار، سیستمهایشان را به لایه TCP/IP ببرد، ناقلی که می توان آن را با سیستمهای بازمانده-اختصاصی و نیز سیستمهای کنترل TCP/IP “بومی” آینده یکپارچه و ادغام کرد.

آیا oBIX برای یکپارچه‌سازی سیستمها مفید است؟

بله، برای یکپارچه‌سازی سیستمها مفید است و برای اینکه سیستمها را قادر سازد تا داده‌های ذی‌ربط برای سیستمهای شرکتی‌ (سیستمهایی که هم‌اکنون در اختیار بسیاری شرکتها است) فراهم کنند.

ساختمانها و HVAC (گرمایش، تهویه هوا، و تهیه مطبوع) چه ربطی به شرکتها دارند؟

در حال حاضر سیستمهای شرکتی تاثیر‌گذاری‌ای عظیم بر شرکتها و سایر انواع سازمانهای غیرانتفاعی دارند منجمله سیستمهای مالی کسب و کار، مدیریت رابطه با مشتری، منابع انسانی، و مدیریت زنجیره عرضه. شرکتهای همچون SAP، اوراکل، و ای‌بی‌ام، و همچنین گروه‌های مشاوره نظیر EDS در حال فراهم آوردن سرویسهای یکپارچه‌سازی هستند، با این قصد که سازمانها بسیار پربازده شوند. حال، ساختمانها و تجهیزات عرصه‌ای مهم به شمار می‌آیند که باید در چنین سیستمهای شرکتی‌ای گنجانده شوند؛ شرکتها واقفند که اثربخشی تجهیزاتشان می‌تواند باعث تفاوتهای عظیمی در میزان درآمدشان شود.

در حال حاضر راه آسانی برای یکپارچه ساختن این سیستمها با سیستمهایی که ساختمانها و تجهیزاتشان را راه‌اندازی و مدیریت و نظارت می‌کند، پیش روی واحدهای فناوری اطلاعات نیست( واحدهایی که مسئولیت محقق ساختن همه اینها بر عهده آنها است). مهم است توجه داشته باشیم که این کار می‌بایست به زبان واحد فناوری اطلاعات، و برحسب قواعد، استانداردها و ابزارهای آن انجام گیرد؛ XML و سرویسهای وب را مشخصا برای حل این قبیل مسائل خلق کرده‌اند. oBIX طرحی است برای استفاده از این فناوری‌ها برای سیستمهای ساختمان.

برای چگونگی اتصال ساختمانها و شرکتها به یکدیگر چه مثالهایی هست؟

یک مثال روشنش “زمانبندی ساختمان و محوطه” است. یعنی سیستمی که می‌تواند یک اتاق جلسه رزرو کند، و به طور خودکار سیستمهای محیطی، روشنایی و امنیتی را چنان زمانبندی کند که این سیستمها بر اساس شناختشان از اینکه چه زمانی آن اتاق مورد استفاده خواهد بود خودشان را تطبیق دهند؛ و همه این اطلاعات هم با زمانبندی شرکتی، کنفرانس تلفنی، منابع AV، و از این قبیل گره خورده است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید